Sobotni Recital Chopinowski w Żelazowej Woli – Łukasz Byrdy

0
104

Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola jest odwiedzana przez wielu turystów i melomanów z kraju i z zagranicy. Tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się park i muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, w którym odbywają się cykliczne koncerty, zainicjowane w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.

Na Sobotnie Recitale Chopinowskie z udziałem utalentowanych, młodych pianistów Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza od maja do końca września. Recitale odbywają się o godz. 12.00 i 15.00. 7 lipca wystąpi Łukasz Byrdy.

Biogram artysty:
ŁUKASZ PIOTR BYRDY urodził się 29.06.1994 r. w Katowicach. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej. Łukasz jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w tym m.in. na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.) oraz X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.), a także konkursów w Płocku Zabrzu, Koninie, Antoninie, Szafarni, Jeleniej Górze i Warszawie. W październiku 2015 r. uczestniczył w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym zakwalifikował się do II etapu. W 2010 i 2011 r. w wyniku konkursowych przesłuchań otrzymał stypendium na udział w międzynarodowych kursach muzycznych „Morningside Music Bridge”, które odbyły się w Calgary (Kanada). W 2012 r. otrzymał pełne stypendium na udział w kursie i festiwalu muzycznym Aspen Music Festival and School (USA). W 2013 roku wystąpił w polsko – rosyjskim festiwalu muzycznym w Moskwie oraz organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina cyklu koncertów „Młode Talenty” . W 2014 roku otrzymał tytuł laureata „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz wystąpił z recitalem w ramach 69 Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju . W 2015 roku występował m.in. na wystawie światowej EXPO w Mediolanie oraz festiwalach „Chopin i Jego Europa” i „Chopin w barwach jesieni” . Koncertował w wielu ważnych ośrodkach kulturalnych kraju w tym m.in.: Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, NOSRP, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Duszniki Zdrój, Żelazowa Wola, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Filharmonia Śląska, Opolska, Dolnośląska, Poznańska. Uczestniczył w kursach prowadzonych przez tak znakomitych pedagogów jak: Dang Thai Son, Tatiana Shebanova, John Perry, Kevin Kenner, Andrzej Jasiński, Krzysztof Jabłoński, Yoheved Kaplinsky, Choong Mo Kang, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andre Laplante, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev. Koncertuje w kraju i za granicą (USA, Kanada, Rosja, Austria, Włochy, Niemcy).

Wstęp:
W cenie biletu wstępu do Parku.

foto: Małgorzata Kazur