Sochaczew to miasto kultury

0
40

Za nami coroczne podsumowanie roku w kulturze. 15 listopada w SCK w Chodakowie  odbyła się Gala Twórcy Kultury, w czasie której niemal dziewięćdziesięciu artystów, twórców, mecenasów sztuki oraz pracowników instytucji kultury w Sochaczewie odebrało nagrody i podziękowania. Spotkanie uświetniły występ Orkiestry Akordeonowej pod batutą Ludwika Skrzypka i recital Tomasza Stockingera.

W czasie gali głos zabrali burmistrz Piotr Osiecki oraz naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik. Zgodnie podkreślali, że to był wyjątkowy rok dla sochaczewskiej kultury, a w dużym stopniu wpływ na to miała okrągła rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

By godnie uczcić jubileusz powstały dzieła, których nie powstydziłyby się warszawskie sceny. SCK wyprodukowało musical „I iskra tylko”, szkoła muzyczna wystawiła operę „Krakowiacy i Górale”, dwa razy wystąpił Chór Niepodległa (złożony ze wszystkich sześciu sochaczewskich chórów), odbył się piękny koncert „Wolność krzyżami się mierzy”.

Przybywa stowarzyszeń zajmujących się promocją kultury, twórczości naszych poetów, opiekujących zabytkami. Od kilku miesięcy Sochaczew ma swój hejnał, w niemal każdy weekend w sobotę w SCK w Boryszewie odbywają się koncerty i pokazy filmowe z muzyką na żywo, a w niedzielę najmłodszych na zajęcia gordonowskie, plastyczne, muzyczne i do obejrzenia przedstawień teatralnych zapraszają Artystyczne Kramnice. Mieszkańcy są zapraszani na bezpłatne koncerty w ramach cyklu „Sochaczewskie Spotkania z Chopinem”, aktywnie działają dwie nowe orkiestry – akordeonowa i dęta. W 2018 roku ukazało się kilka bardzo ciekawych publikacji, w tym album „Stary Sochaczew”, „Kalendarium Wydarzeń Historycznych Miasta Sochaczewa 1918-1939”, komiks niepodległościowy autorstwa Łukasza Kucińskiego. Tłumy mieszkańców skorzystały z zaproszenia na Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Katarynek, Sochaczewskie Festiwale Folklorystyczny i Jazzowy, dwie rekonstrukcje historyczne „W okopach wielkiej wojny” i „Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie”.

Jak powiedział Piotr Osiecki, słuchając tego syntetycznego podsumowania trudno uwierzyć, że tyle wartościowych projektów realizuje się w 37-tysiecznym mieście.

Wspólnym mianownikiem tych wszystkich wydarzeń jest to, że w większości są wymyślone, przygotowane i zorganizowane przez mieszkańców Sochaczewa. W imieniu swoim oraz widzów oklaskujących Wasze występy dziękuję za chwile wzruszeń, jakich nam dostarczacie – powiedział burmistrz.

I przypomniał, że wydarzeń związanych z obchodami setnej rocznicy niepodległości było ponad sto, a przecież to tylko część realizowanych projektów. Kolejne to cykliczne koncerty, konkursy, wystawy mające długą tradycję i ugruntowaną pozycję.

Chwilę później wraz z przewodniczącym rady miejskiej Sylwestrem Kaczmarkiem wręczył twórcom, animatorom i sponsorom wydarzeń kulturalnych nagrody finansowe, rzeczowe oraz pisemne podziękowania.

W drugiej części gali odbył się recital Tomasza Stockingera „Już nie zapomnisz mnie”, na który złożyły się m.in. szlagiery z lat 20 i 30, piosenki z polskich filmów i amerykańskich musicali, melodie do dziś znane, nagrywane w nowych aranżacjach przez kolejne pokolenia artystów. Ze sceny popłynęły takie przeboje jak „Tango Milonga”, „Nie kochać w taką noc, to grzech”, „Baby, ach te baby”, „Sex appeal”, „Już nigdy”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Zimny drań”. Artysta szybko nawiązał kontakt z publicznością, opowiadał anegdoty oraz o życiu w czasach międzywojnia.

 

Nagrody dla pracowników kultury:

Barbara Bronicz (dyr. MBP), Paweł Rozdżestwieński (dyr. muzeum), Artur Komorowski (dyr. SCK), Katarzyna Łażewska, Justyna Kośka i Małgorzata Kiełbasa (MBP), Jakub Wojewoda i Beata Tarka (muzeum ziemi sochaczewskiej), Dawid Żakowski, Katarzyna Proch, Gamid Ibadullayev, Monika Osiecka – Jaworska i Magdalena Franaszek – Niewiadomska (SCK).

 

Nagrody oraz dyplomy z podziękowaniem dla przedstawicieli stowarzyszeń i osób działających na rzecz twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury:

Iwona Niemyjska, Władysław Komendarek, Ewa Szałapska, Jolanta Kawczyńska, Piotr Milczarek, Arkadiusz Mamcarz, Ludwik Skrzypek, Justyna Piątkowska – Duraj, Teresa Kłujszo, Katarzyna Orlińska, Hanna Pałuba, Bogusława Górnicka, Jacek Górnicki, Barbara Sobkowicz, Marcin Hugo – Bader, Jarosław Miaśkiewicz, Justyna Kwiatkowska – Kornatko, Bogusław Kwiatkowski.

 

Nagrody rzeczowe – Karty zakupowe Empik:

Weronika Czubak – Wrońska, Wiesław Marecki, Alicja Starzyńska, Mirona Miklaszewska, Marta Pacholska – Panasiuk, Krzysztof Podczaski, Romana Borecka, Joanna Chruściel, Anna Kazimierska, Szymon Grzelak, Anna Zatorska-Janiak, Grzegorz Komendarek, Barbara Derda, Magdalena Jaworska, Anna Wróblewska, Maria Sadowska, Stanisława Podgórska, Jadwiga Urbaniak, Tadeusz Hutkowski, Barbara Jachimowicz, Łukasz Kuciński, Halina Kuzińska, Stanisław Werle, Krzysztof Orliński, Izabela Nalej, Radosław Jarosiński, Maciej Frankowski, Agnieszka i Zbigniew Gerasik, Włodzimierz Chilicki, Zofia Dobrzyńska

 

Podziękowania za podejmowane inicjatywy oraz współpracę z ratuszem przy organizacji wydarzeń kulturalnych:

Dyrektorzy szkół podstawowych nr 2, 4, 6 i 7 – Dariusz Kosiński, Anna Kuliś, Jadwiga Sikorska i Zbigniew Pakuła, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Dariusz Miłkowski, Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”, Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie,  Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Emerytów „Włókienko”, Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej, Stowarzyszenie Muzyczne „Sochaczewska Orkiestra Dęta”, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Magdalena Osińska – Warsztat Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie Sympatyków Abstraktu, Chór Nauczycielski „VIVACE”, Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna II/ 18 pp, Stowarzyszenie Sochaczew – Daj Się Ponieść, Kapela Mazowiecka, Maryla i Jacek Pliszka – Hotel Chopin, Jerzy Kaczor – Grupa Aljeka, Maria i Jerzy Stajszczak – Sklep pod Akacjami, Beata Brymora, Danuta Klonowska, Krzysztof Wasilewski – Hufiec ZHP, Arkadiusz Grzegorczyk – Dwór Strzyżew, Mars Polska Sp. z o.o.