Sochaczew to na szczęście nie Wersal

0
57

Sochaczew to miasto cywilizowane, zapewniające swym mieszkańcom nie tylko dostęp do czystej wody, ale też i bezpieczne odprowadzanie ścieków. Natomiast w przysłowiowym Wersalu higiena pozostawiała wiele do życzenia. Kanalizacja sanitarna jest niezbędna tak samo, jak czysta woda czy zagospodarowanie wszelkich odpadów, które człowiek produkuje. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez Miasto Sochaczew i spółkę „ZWiK-Sochaczew”, niemal całe miasto jest skanalizowane. Cały czas można dokonywać podłączeń do sieci kanalizacji sanitarnej. Wystarczy zgłosić się do siedziby Spółki przy ulicy Rozlazłowskiej, a tam pracownicy Biura Obsługi Klienta udzielą wszelkich niezbędnych informacji. 

O wyjątkowej wymianie uprzejmości przyjęło się mówić „ale Wersal”, ale my tu odnosimy się do zupełnie innej kwestii. Uprzejmości uprzejmościami, ale nawet w tej luksusowej z pozoru siedzibie królów Francji, higiena była na kiepskim poziomie. Wystrojeni i wypudrowani panowie sikali gdzie popadnie. Jak ich przycisnęła potrzeba, to każda futryna, kotara czy kominek były doskonałym miejscem do oddania moczu. Wielkie damy, wyfiokowane do granic możliwości, pod swymi sukniami opartymi na przestrzennych stelażach, nie nosiły na ogół majtek. Tam więc, gdzie przystanęły, mogły w każdej chwili się załatwić. Z myciem też był problem, więc fetorek unosił się całkiem, całkiem… Czasem służba nieco teren potraktowała jakimś pachnidłem i to wystarczało.

 

Taki Wersal to nie u nas

Sochaczew idzie z duchem czasu, a więc nie może odrzucać i negować konieczności własnego rozwoju i zapobiegania postępującej degradacji środowiska, w którym żyjemy. Szambo w pole, do rowu, albo gdzie popadnie? Oj, to nie jest dobry pomysł. Zarazki, bakterie i inne szkodliwe substancje powrócą do nas jak bumerang.

Pokarm stanowi dla człowieka swoisty rodzaj paliwa napędowego. Jemy, pijemy, nasz organizm trawi. Część z tego przetwarzana jest na energię, absorbowana przez mięśnie, krwioobieg, komórki nerwowe, narządy wewnętrzne. Pozostaje jednak pewna ilość substancji, których nasz organizm nie jest w stanie przyjąć lub przetworzyć. I to wszystko zalega w naszym jelicie grubym. Włókna, bakterie i wszystkie inne resztki, których nie jesteśmy w stanie strawić, czyli przetworzyć stanowi masę, której musimy się pozbyć. Każdy żywy organizm produkuje odpady. Kiedyś ludzie załatwiali swe potrzeby fizjologiczne niemal gdzie popadnie, nie było bowiem odrębnych miejsc do tego przeznaczonych. Mamy XXI wiek, zwykłe szamba to już przeszłość.

Nielegalne ścieki sanitarne w kanalizacji deszczowej

W Sochaczewie działa miejska sieć kanalizacji sanitarnej, jest też nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Nikt rozsądny, dbający o środowisko, nie zawaha się przy możliwości zamiany dotychczasowego zwykłego odprowadzania nieczystości bytowych, a podłączeniem do miejskiego systemu. W sposób oczywiście legalny i zgodny  z prawem. Prowadzone kontrole pokazują, że niestety nie wszyscy stosują się do ogólnie przyjętych norm czy zapisów prawa.

A wystarczy zgłosić się do siedziby sochaczewskiej Spółki, która mieści się przy ulicy Rozlazłowskiej. Uzyskamy tu wszelkie niezbędne informacje i stosowną pomoc pracowników Biura Obsługi Klienta.

Monika Gadzińska

„ZWiK-Sochaczew”