Sochaczew uczcił Dzień Niepodległości

0
28

Na setki sposobów, w wielu miejscach – w małych i dużych miastach i na wsiach, w każdym zakątku Polski i za granicą – obchodzono Dzień Niepodległości. Na ulicach i placach było biało-czerwono. Rozbrzmiewały patriotyczne pieśni o żołnierzach polskich, odbywały się pochody, prelekcje i apele, w kościołach odprawiano msze za Ojczyznę a na grobach zapalano znicze zasłużonym w walce o naszą niepodległość. Święto 11 Listopada obchodzono też w naszym powiecie, a główne uroczystości zaplanowano na placu Kościuszki w Sochaczewie.

Miejsko-powiatowe obchody Święta Niepodległości w Sochaczewie miały charakter patriotyczny i podniosły, ale zarazem radosny. Obchodzono je również na sportowo, bo odbyły się sztafetowe biegi uliczno-terenowe a także zawody pływackie czy motocrossowe na Podzamczu.

Władze samorządu powiatowego i miejskiego a także poseł na Sejm RP Maciej Małecki złożyli na cmentarzu parafialnym wiązanki na grobie pierwszego starosty sochaczewskiego Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego. Na placu Kościuszki w Sochaczewie zaś mieszkańcy i samorządowcy mogli obejrzeć m.in. widowisko światło i dźwięk – iluminację patriotyczną. Tradycyjnie ułożono też flagę Polski ze zniczy, był apel pamięci i salwy honorowe. W kościele parafialnym św. Wawrzyńca odprawiono mszę św. W intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej 3 WBR OP, pocztów sztandarowych szkół i innych organizacji. Wcześniej, po godz. 17.00 również w kościele św. Wawrzyńca odbył się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiego oraz laureatów IV Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej. Mieszkańcy mogli wziąć też udział w wydarzeniach przygotowanych przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, w tym m.in. rodzinnym biegu patrolowym n orientację pt. „Niepodległość”, zajęciach plastycznych dla dzieci, wykładzie historycznym. Można również było zwiedzać wystawę stałą pt. „Nad Bzurą bez zmian – opowieść o wojnie w okopach 1914-1915” czy obejrzeć przygotowaną prezentację multimedialną pt. „Sochaczewskie drogi do Niepodległości”.

W uroczystościach miejsko-powiatowych, obok mieszkańców udział wzięli przedstawiciele służb – policji, wojska i straży a także poseł Maciej Małecki, władze miasta, na czele z burmistrzem Piotrem Osieckim i powiatu, a także radni miejscy i powiatowi. Samorząd powiatowy reprezentował Tadeusz Głuchowski, wicestarosta i Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu.

Foto: P. Krasucki

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie