Najbliższe wydarzenia kulturalne Sochaczewa

0
572

3.10. WYSTAWA TWÓRCZOŚCI NAUCZYCIELI

W środę, 3 października o godz. 17.00 w Kramnicach Miejskich przy ul. 1 Maja 21 została otwarta VII Wystawa Twórczości Nauczycieli przygotowana przez Sekcję Edukacji i Klubu Nauczyciela Sochaczewskiego Centrum Kultury.

Podczas wernisażu wystąpił Chór Nauczycielski WIVACE i Zespół Dziecięcy „Perełka”.

Wstęp wolny.
Zapraszamy.

.

7.10. do 2.12.  Artystyczne Kramnice po raz trzeci

To będzie już trzecia edycja zajęć, warsztatów, spotkań muzycznych i teatralnych w ramach Sochaczewskiej Strefy Dziecięcej Kreatywności. Z najmłodszymi i ich rodzicami spotkamy się aż sześć razy.

Po raz pierwszy do „Artystycznych Kramnic” ratusz zaprosił jesienią 2017 roku. Ich pomysłodawczynią jest naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM Joanna Niewiadomska-Kocik. Od początku pomyślane były jako fuzja różnych dziedzin nauki i sztuki podanych w przystępny i wciągający dzieci sposób. Każde spotkanie było konstruowane w oparciu o indywidualną myśl przewodnią. Miało być różnorodnie i niebanalnie. Stąd też nowatorskie spektakle, tańce dawne, nauka rękodzieła i muzyczne inspiracje. Od początku przedsięwzięcie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem. Wpływ na to ma również jego otwarta formuła – do kramnic przyjść może każdy, wszystkie atrakcje są darmowe i to pozostanie bez zmian. Pojawi się za to zupełnie nowy repertuar spotkań, co sprawi, że nawet ci, którzy aktywnie uczestniczyli w poprzednich dwóch sezonach, znajdą dla siebie coś nowego.

Cykl spotkań potrwa od października do grudnia. Kramnice otworzą swoje podwoje dla najmłodszych mieszkańców miasta 7, 14, 28, października, 18 oraz 25 listopada a także 2 grudnia. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje, tak jak dotychczas, Katarzyna Orlińska.

Co czeka na nas 7 października? „Artystyczne Kramnice” rozpocznie „Magiczna Niedziela”. Najpierw odbędą się zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat (grupa A – 10:45, grupa B – 11:30).  Z maluszkami pracować będzie Magdalena Jaworska. Zajęcia prowadzone będą według teorii uczenia muzyki Edwina E. Gordona, wybitnego badacza psychologii muzyki, pedagoga i muzyka jazzowego. Na zajęciach gordonowskich najważniejszym instrumentem jest głos. Prowadzący kieruje edukacją dzieci dwutorowo: tonalnie i rytmicznie. Podczas zajęć przedstawia się śpiewanki w różnych skalach, także takich, z którymi dziecko nie ma styczności na co dzień. Natomiast sferę rytmiczną rozwija się za pomocą rytmiczanek.

O 12:15 obejrzeć będzie można „Magiczne Figle Umysłu”, które poprowadzi iluzjonista Damian Spętany. Wykorzystuje on dużo kolorowych, pobudzających wyobraźnię rekwizytów oraz angażuje widzów w swój pokaz. Dzieci, wspólnie z iluzjonistą, wykonują magiczne gesty i wypowiadają zaklęcia. Mogą też dodatkowo nauczyć się kilku ciekawych i zaskakujących efektów magicznych.

.

10.10. Sochaczewskie Spotkania z Chopinem

.

13.10. Koncert zespołu HAVA

Serdecznie zapraszamy w sobotę 13 października o godz. 19.00 do Klubu Kontrast w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 na koncert zespołu HAVA, który zabierze wszystkich w muzyczną podróż do Azerbejdżanu.

Trio HAVA istnieje na scenie muzycznej od 2014 roku, gra azerbejdżańską muzykę ludową. Występuje w składzie: Gamid Ibadullayev, Monika Kościelna i Leszek Wypych. Ich muzykę charakteryzuje duża ekspresja artystyczna i głęboka emocjonalność brzmienia. Muzycy zostawiają też miejsce na improwizację, która zapewnia wyjątkowy charakter koncertów. Na każdym z nich powstaje niepowtarzalna mieszanka przygotowanych wcześniej utworów i spontanicznie powstających dźwięków.

Gamid Ibadullayev – gra na perkusji, instrumentach perkusyjnych oraz na bałabanie. Muzyk i artysta wizualny. Założyciel eksperymentalnej formacji „Gamid Group”, z którą współtworzy m.in. muzykę do autorskich filmów. Jest muzykiem, którego twórczość w dużym stopniu opiera się na muzyce improwizowanej. Współpracuje z wieloma muzykami sceny eksperymentalnej, etnicznej i jazzowej.

Monika Kościelna – skrzypaczka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Występowała w The Guildhall Symphony Orchestra, gdzie pracowała z takimi dyrygentami jak Takuo Yuasa, Adrian Leaper i Gianandrea Noseda. Grała także w The London Symphony Orchestra pod batutą Valery Gergieva. Jest pierwszą skrzypaczką Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego, z którym koncertuje w kraju i za granicą.

Lech Wypych – gitarzysta . Absolwent Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Gra w warszawskim CoverBandzie. Występował z różnymi zespołami rockowymi, bluesowymi i jazzowymi. Stworzył muzykę do filmów Piotra Janiszewskiego m.in: „Marian”, „Zadowolony?”. Nagrywał muzykę do spotów TV. Jego gitarę można usłyszeć w jednym z odcinków serialu Xawerego Żuławskiego „Krew z Krwi”.

W trakcie koncertu w Klubie Kontrast gościnnie wystąpi sochaczewianka – Natalia Kułach, która zaśpiewa dwa utwory.

Wstęp wolny.

Rezerwacji stolików można dokonać poprzez stronę internetową Sochaczewskiego Centrum Kultury: www.sck.sochaczew.pl oraz telefonicznie pod nt 46 863-07-68

.

13.10. NIEWAŻKOŚĆ

W okresie wakacji w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 w holu, który funkcjonuje jako Galeria ZeDeK, trwały prace remontowe. Efekty tych zmian będzie można obejrzeć już 13 października, w trakcie wernisażu pierwszej wystawy w tym sezonie artystycznym.

Będzie to wystawa Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych zatytułowana „Nieważkość”, na której zaprezentowane zostaną głównie fotografie. Część z nich będzie pokazywała tancerki i tancerzy z Zespołu Tanecznego „Abstrakt” prowadzonego przez Monikę Osiecką- Jaworską w SCK w Chodakowie. Pozostałe fotografie przedstawią bardziej abstrakcyjną odsłonę nieważkości.

Dodatkowy element wernisażu to artystyczny performance w wykonaniu „Abstraktu”. Będzie to krótki taniec performatywny do improwizacji muzycznych w wykonaniu trio Kościelna/Wypych/Ibadullayev grającego azerbejdżańską muzykę ludową.

Weźmie w nim również udział sochaczewianka Natalia Kułach – wokalistka, która już kilka razy gościnnie występowała z zespołem. Taneczny performance  wprowadzi wszystkich w świat muzyki azerbejdżańskiej, której tuż po wernisażu będzie można posłuchać w trakcie koncertu w Klubie Kontrast. Muzycy z trio: Monika Kościelna (skrzypce), Leszek Wypych (gitara) i Gamid Ibadullayev (perkusja) zabiorą wszystkich w muzyczną podróż do Azerbejdżanu. W dwóch utworach gościnnie zaśpiewa Natalia Kułach.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

.

 

18.10. Kabaret POD WYRWIGROSZEM

18.10.2018 sobota godz. 19:00
Sochaczewskie Centrum Kultury
ul. 15 Sierpnia 83
96-515 Sochaczew

Bilety:

Sochaczewskie Centrum Kultury

www.biletynakabarety.pl

Linki do biletów:

https://biletynakabarety.pl/event/Kabaret-Pod-Wyrwigroszem-Najnowszy-program-Tra-Ta-Ta-Ta-Kabaret-Pod-Wyrwigroszem-Sochaczewskie-Centrum-Kultury-Sochaczew-e83849.html

.

26.10. SPEKTAKL „DYBUK” – POKAZ DLA SZKÓŁ

Sochaczewskie Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 zaprasza uczniów szkół średnich i gimnazjalnych w piątek 26 października na spektakl „Dybuk”, który odbędzie się w sali widowiskowej. „Dybuk” zaprezentowany zostanie dwukrotnie: o godz. 10.00 i o godz. 12.00.

Spektakl „Dybuk” nawiązuje do znanej w Sochaczewie historii związanej z dziewczynką, posiadającą nadprzyrodzone umiejętności. W domu, w którym mieszkała działy się „dziwne rzeczy”, przemieszczały się przedmioty, słychać było stukanie i niepokojące głosy. Wszystkie te zdarzenia zaczęły się pojawiać po śmierci ojca dziewczynki. Sugerowano, że to jego duch nawiedza swój dom i kieruje ciałem córki. Stąd właśnie tytuł spektaklu. Dybuk to w folklorze żydowskim zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby, z powodu niemożności pogodzenia się z rozstaniem. Dybuk to również tytuł dramatu Szymona Anskiego z 1914 roku, który stał się jedną z inspiracji do stworzenia spektaklu. Główna bohaterka przedstawienia – Joanna S. jest ucieleśnieniem zbiorowych lęków i obaw wobec irracjonalnych zjawisk i zachowań. Spektakl tworzony jest przez młodych sochaczewskich aktorów z Teatru Maska prowadzonego przez Dawida Żakowskiego. Aktorzy w odniesieniu do historii Asi stawiają fundamentalne pytania.
Czym jest norma i kto wyznacza jej granice?
Co nas kształtuje?
Czym jest edukacja?
Jaki wpływ na rozwój mają nowe media i presja otoczenia? Reżyser wraz z aktorami wnika w strukturę normalności, próbując ją zdefiniować. Tylko czy to w ogóle jest możliwe? Na to i inne pytania mają szansę odpowiedzieć sobie sami widzowie.

Bilety w cenie 10 zł. do nabycia w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83.

Zapraszamy.

.

8.11. II WOKALNY KONKURS PIOSENKI „POLSKIE DROGI”

Sochaczewskie Centrum Kultury przy ul. Chopina 101 zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w II Wokalnym Konkursie Piosenki Patriotycznej „Polskie drogi”.
W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od 3 do 19 lat (zarówno indywidualnie jak i w zespołach). Każdy uczestnik i zespół wokalny może wykonać jedną piosenkę w języku polskim o tematyce patriotycznej. Przewidziane jest utworzenie czterech grup wiekowych.

Na zgłoszenia czekamy do 31.10.2018. pod nr tel.: 46 863-25- 72 i 668-850-336 lub mailowo pod adresem: sekretariat.chopina.sck@gmail.com

Regulamin konkursu i karty uczestnictwa są do pobrania na stronie internetowej Sochaczewskiego Centrum Kultury:
www.sck.sochaczew.pl

Akredytacje w wysokości 5 zł. za każdego uczestnika z wszystkich grup – wpłata i rejestracja w dniu konkursu w sekretariacie Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 101.

Pliki do pobrania:

KARTA ZGŁOSZENIA -KONKURS PIEŚNI PATROTYCZNEJ II

I I KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ – POLSKIE DROGI

 

.

10.11. MUSICAL: „NIEPODLEGŁA – I ISKRA TYLKO”

W środę, 10 listopada 2018 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 zostanie wystawiony musical „Niepodległa – I ISKRA TYLKO”. Wstęp wolny – zapraszamy.

Przypominamy, że przedstawienie to zostało już zaprezentowane 9 września z rozmachem w ramach inauguracji nowego sezonu artystycznego 2018/2019, a swoją premierę miało 26 maja tego roku. 

W całe przedsięwzięcie zaangażowano specjalistów z wielu różnych dziedzin. „Niepodległa – I ISKRA TYLKO” to musical oparty na własnym scenariuszu Sochaczewskiego Centrum Kultury i specjalnie do niego skomponowanej muzyki, którą przygotował Jakub Krukowski – kompozytor, muzyk i wokalista związany przez wiele lat z Teatrem Buffo oraz regularnie współpracujący m.in. z Krzesimirem Dębskim i Januszem Stokłosą. Pomysłodawcą musicalu jest Artur Komorowski, dyrektor SCK, który do współpracy w produkcji przedstawienia zaprosił Dawida Żakowskiego – aktora, reżysera i pedagoga teatralnego, związanego z Instytutem im. J. Grotowskiego i Stowarzyszeniem „Sztuka Nowa” oraz Monikę Osiecką-Jaworską – choreografkę, tancerkę, instruktorkę tańca i kierownik Sekcji Teatru, Estrady i Sztuk Pięknych w Sochaczewskim Centrum Kultury. „Niepodległa – I ISKRA TYLKO” to przedstawienie przygotowane przez profesjonalistów i specjalistów w swoich dziedzinach, co gwarantuje widowisko na wysokim poziomie artystycznym.
Musical Niepodległa I iskra tylko
Produkcja – SCK
Koncepcja projektu – Artur Komorowski, Monika Osiecka –Jaworska, Dawid Żakowski
Scenariusz i reżyseria: Dawid Żakowski
Muzyka: Jakub Krukowski
Kierownictwo muzyczne –Artur Komorowski
Choreografia – Monika Osiecka Jaworska
Wizualizacje obrazów – Franciszek Bednarczyk, Gamid Ibadullayev
Realizacja filmu dokumentalnego- Gamid Ibadullayev i Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych
Dokumentacja: Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych:
Gamid Ibadullayev, Iza Strzelecka, Klaudiusz Adamski – Kazimierski, Jarek Ufa, Tomasz Ertman, Patryk Oziemblewski
Scenografia – Emilia Zielińska
Teksty piosenek – Paweł Rozdżestwieński
Przygotowanie wokalne – Jolanta Kawczyńska
Projekt kostiumów – Karolina Papiernik
Koncepcja nagłośnienia – Przemysław Milczarek
Realizacja dźwięku: Przemysław Milczarek, Mateusz Śliwiński
Projekt oświetlenia – Krzysztof Włostowski
Realizacja oświetlenia – Paweł Rutkowski, Krzysztof Grzegorowski
Konsultacja historyczna – Jakub Wojewoda
Koordynacja grup rekonstrukcyjnych – Łukasz Nonas
Rekwizyty militarne – Krzysztof Kwiatkowski
Koordynacja grupy technicznej – Robert Godzina
Koordynacja projektu – Magdalena Franaszek – NiewiadomskaWykonawcy:
-Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia –pod dyrekcją Artura Komorowskiego
-Zespół Abstrakt – opieka artystyczna: Monika Osiecka Jaworska i Agata Koźbiał
-Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18PP( II Batalion 18 Pułku Piechoty ) – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
-Soliści:
Aktorka – Ewa Bonecka – w roli matki
Maria Fornalska- w roli córki
Mateusz Witkowski – w roli syna
-Grupa wokalna:
Katarzyna Fornalska
Jolanta Kawczyńska
Daria Kobierecka
Antoni Kudelko
Zuzanna Mikołajczyk
Anita Znamirowska

.

 

24.11. BENEFIS WŁADYSŁAWA KOMENDARKA

Serdecznie zapraszamy w sobotę, 24 listopada 2018 r. o godz.19.00 na Benefis Władysława Komendarka okazji 70-tych urodzin artysty. Koncert odbędzie się w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul.15 Sierpnia 83. Będzie to wyjątkowy wieczór pełen wzruszeń i wspomnień. 

Władysław Komendarek zaprezentuje utwory będące przekrojem całej jego działalności artystycznej. Koncert rozpocznie się od utworu poświęconego odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W programie znajdzie się m.in. pierwszy utwór solowy nagrany dla Polskiego Radia – „Wędrówka dusz”, który powstał w okresie jego muzycznej działalności w formacji EXODUS. Gościnnie w jednym z utworów wystąpi Bogo Zawierucha Bot Box.

Wiemy, że nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie, ale fakt iż Władysław Komendarek łączy image guru tajemniczej sekty z wizerunkiem szalonego naukowca znajduje odbicie w jego muzyce. Hippisowska, wręcz psychodeliczna wolność, ściera się u niego z matematyczną dyscypliną futurystycznych wizji i syntetycznych brzmień. Artysta popularność zdobył dzięki grze w progrockowej formacji Exodus, ale jego późniejsze eksperymenty (w tym muzyka teatralna i filmowa) sprawiają, że dzisiaj Komendarek to nie tylko nazwisko wizjonera i pioniera polskiej elektroniki, ale wręcz osobny gatunek muzyki, czyli noise z najodleglejszych zakątków drogi mlecznej połączone z muzyką danej chwili.

Będą też niespodzianki ?

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*