Sochaczewskie Spotkania z Chopinem

0
47

chopin-koncert

Zgodnie z zapowiedzią, po wakacyjnej przerwie na muzyczną scenę miasta wracają Sochaczewskie Spotkania z Chopinem – bezpłatne, otwarte dla publiczności koncerty organizowane wspólnie przez burmistrza miasta, Państwową Szkołę Muzyczną, SCK i właścicieli hotelu CHOPIN. Tym razem wystąpi Agnieszka Pędziwiatr – Płuciennik wraz zespołem Quinteto El Tango. Koncert odbędzie się w środę, 21 września o godz. 19.00, w sali balowej hotelu Chopin.

Quinteto  El  Tango to zespół  wykonujący  tango,  gatunek  muzyczny,  którego   korzenie  wywodzą  się   z  początku  XIX  wieku.  Trzon  zespołu  tworzy  pięć  osób,  Ewa  Kaczmarek – Lewera (fortepian), Maciej Ćwikliński (akordeon), Bartłomiej Dyner (kontrabas), Jacek Matuszewski (gitara), Rafał Rydyger (skrzypce). Wszyscy są absolwentami  Akademii Muzycznej w Łodzi.

W chwili obecnej zespół współpracuje z Agnieszką Pędziwiatr – Płuciennik, znaną i cenioną wokalistką, współpracującą m.in. z Michałem Urbaniakiem, zespołami Various Manx i Closterkeller. Przez wiele lat artystka współpracowała z zespołem Ich Troje, koncertując w Polsce i za granicą (między innymi wspierała zespół podczas konkursu Eurowizji w Rydze), nagrała z nim 6 płyt. Jako muzyk sesyjny nagrała z Michałem Wiśniewskim jego 3 solowe płyty. Będąc również trenerem zespołu Michała Wiśniewskiego brała udział w I edycji telewizyjnego show „Bitwa na głosy”.

– W ubiegłym roku, w ramach Spotkań z Chopinem, zaproponowaliśmy występ kwartetu „Machina del tango”, który w  nowoczesnej aranżacji przypomniał nam znane szlagiery z okresu międzywojennego. Zagrał też najpiękniejsze tanga „Tango la cumparsita”, „Tango Nostalgias” czy „Tango Andrusowskie”. Występ kwartetu spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Docierały do nas prośby, by tango jeszcze raz pojawiło się w programie Spotkań, zatem spełniamy to życzenie – mówi dyr. Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie Anna Wróblewska.

Quinteto El Tango specjalizuje się w wykonywaniu nowocześnie skomponowanych lub zaaranżowanych  na  nowo  tang. Szczególnym uznaniem grupy cieszy się  twórczość  wielkiego  rewolucjonisty  tanga Astora Piazzolli, ale w repertuarze  zespołu znajdują  się również wspaniałe i niezapomniane tanga polskich twórców: Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana, Jakuba Kagana czy Henryka Warsa.

UM Sochaczew