KIJÓW/BERLIN, 19 stycznia (Reuters) – W czwartek zachodni sojusznicy zobowiązali się przekazać Ukrainie miliardy dolarów na nową broń, ale pytanie, czy wyślą niemieckie czołgi, pozostało bez odpowiedzi. zapobiegawczy.
Obawiając się, że siły rosyjskie mogą się przegrupować i rozpocząć dużą ofensywę zimą, Ukraina naciska na czołgi bojowe Panther, które są eksploatowane przez szereg krajów NATO, ale transfer na Ukrainę wymaga zgody Niemiec.
Niemieckie źródło rządowe powiedziało, że Berlin zniesie sprzeciw, jeśli Waszyngton wyśle własne czołgi Abrams.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, socjaldemokrata, niechętnie wysyłał broń, która mogłaby być postrzegana jako prowokacja Moskwy. Wielu zachodnich sojuszników Berlina twierdzi, że obawy są nieuzasadnione, ponieważ Rosja jest już w pełni zaangażowana w wojnę.
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius spotkali się w Berlinie, ale nie było żadnych postępów przed piątkowym spotkaniem dziesiątek sojuszników w Ramstein, głównej europejskiej bazie lotniczej Waszyngtonu.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek o możliwości zgody Niemiec: „Jestem umiarkowanie sceptyczny, umiarkowanie pesymistyczny, ponieważ Niemcy bronią się przed tym jak diabeł”.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z słabo zawoalowaną krytyką stanowiska Niemiec.
„Jestem potężny w Europie i jeśli ktoś poza Europą mi pomoże, pomogę. Wydaje mi się, że to nie jest zbyt rozsądna strategia” – powiedział.
Spotkanie w Ramstein jest postrzegane jako okazja dla Zachodu, aby dać Ukrainie to, czego potrzebuje, aby pokonać Rosję w 2023 r., a grupa 11 krajów NATO już zapowiedziała pojazdy opancerzone i obronę powietrzną.
Ale Kijów twierdzi, że do odparcia rosyjskich ataków i odzyskania okupowanych terenów potrzebne są czołgi ciężkie.
„Nie mamy czasu, świat nie ma tego czasu” – napisał w czwartek w Telegramie Andrij Jermak, szef ukraińskiej administracji prezydenckiej.
„Płacimy za stagnację życia naszego narodu ukraińskiego, co nie powinno mieć miejsca”.
Holenderski minister obrony Kajsa Ollongren powiedział, że ma nadzieję znaleźć rozwiązanie w zakresie dostaw nowoczesnych czołgów bojowych na Ukrainę, ale powiedział, że Holandia, która dzierżawi czołgi Leopard 2 z Niemiec, potrzebuje zielonego światła z Berlina, zanim zdecyduje, czy wnieść swój wkład.
Niemieckie źródło rządowe poinformowało, że Berlin nie otrzymał od żadnego kraju prośby o pozwolenie na reeksport czołgów. Według niektórych zachodnich sojuszników, czołgi Leopard 2 — konie robocze armii w całej Europie, budowane tysiącami przez Niemcy podczas zimnej wojny — są jedyną realną opcją dostępną w wystarczającej liczbie.
[1/10] Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przyjmuje sekretarza obrony USA Lloyda Austina na rozmowy w Ministerstwie Obrony w Berlinie, Niemcy, 19 stycznia 2023 r. REUTERS/Fabrizio Bensch
Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nie ma jeszcze planów wysłania Abramsa, który, jak się uważa, zużywa więcej paliwa dla napiętego systemu logistycznego Kijowa w celu zaopatrzenia frontu.
„Wojna zniszczenia”
Zarówno Pistorius, jak i Austin mówili o znaczeniu wspierania Ukrainy przed spotkaniem, ale nie odnieśli się bezpośrednio do kwestii czołgów.
Podczas ceremonii po zaprzysiężeniu na ministra Pistorius powiedział: „To nie są normalne czasy, Europa jest w stanie wojny. Rosja prowadzi brutalną wojnę zniszczenia przeciwko suwerennemu krajowi, Ukrainie”.
Austin określił Niemcy jako jednego z najbliższych sojuszników Waszyngtonu i podziękował Ukrainie za dotychczasowe wsparcie.
Polska i Finlandia już zapowiedziały, że wyślą Pantery, jeśli Niemcy zniosą swoje weto. Na znak rosnącej desperacji Polska zasugerowała, że Niemcy mogą próbować to zablokować.
Rosja odpowiedziała na perspektywę większej ilości broni dla Kijowa groźbami eskalacji. Dmitrij Miedwiediew, sojusznik prezydenta Władimira Putina, który był prezydentem w latach 2008-2012, kiedy Putin zrobił sobie przerwę, by pełnić funkcję premiera, był jednym z najwyraźniejszych groźb Moskwy, że użyje broni nuklearnej, jeśli przegra na Ukrainie.
„Klęska nuklearna w wojnie konwencjonalnej może wywołać wojnę nuklearną” – powiedział Miedwiediew. „Potęgi nuklearne nigdy nie przegrały poważnych konfliktów, od których zależy ich los”.
W niemieckiej koalicji rządzącej pojawiły się oznaki tarć. Zastępca Scholza Robert Habeck z jego koalicyjnych partnerów Zielonych powiedział w zeszłym tygodniu, że Niemcy nie będą przeszkadzać innym krajom w wysyłaniu lampartów na Ukrainę.
Przywiązanie Leopardów do amerykańskich czołgów Abrams przesunęłoby odpowiedzialność Waszyngtonu. Colin Kall, główny doradca Pentagonu ds. polityki, powiedział w środę, że jest mało prawdopodobne, aby czołgi Abrams zostały włączone do kolejnego ogromnego pakietu pomocy wojskowej Waszyngtonu o wartości 2 miliardów dolarów.
„Czołg Abrams to bardzo złożony element wyposażenia. Jest drogi. Trudno go wyszkolić. Ma silnik odrzutowy”.
Zarówno Ukraina, jak i Rosja opierają się głównie na radzieckich czołgach T-72, które zostały zniszczone setkami podczas 11-miesięcznego konfliktu. Lepiej opancerzone i chronione zachodnie czołgi zapewnią żołnierzom mobilną siłę ognia do odparcia wojsk rosyjskich w decydujących bitwach, mówi Cave.
Po znacznych zdobyczach Ukrainy w drugiej połowie 2022 r., linia frontu została w dużej mierze zamrożona w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, a żadna ze stron nie odniosła większych korzyści pomimo ciężkich strat w intensywnych działaniach wojennych w okopach.
Jewgienij Prigożyn, szef Wagnera, prywatnej rosyjskiej grupy najemników, która odegrała wiodącą rolę w walkach w pobliżu wschodniego miasta Pakmut, powiedział w czwartek, że jego siły zajęły wioskę Klishchivka na obrzeżach Pakmutu. Kijów wcześniej zaprzeczał, jakoby ugoda upadła.
Tamtejszej sytuacji Reuters nie mógł potwierdzić.
Sprawozdania biur Reuters Pisanie: Peter Graf i Alexandra Hudson Redakcja: Angus MacSwan i Frances Kerry
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.