SP GIŻYCE na pielgrzymce: „Z Bogiem w nowy rok szkolny”

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach uczestniczyła  30 września 2019 r. w pielgrzymce autokarowej do Płocka pod hasłem: Z Bogiem w nowy rok szkolny.  

Celem pielgrzymki była wspólna modlitwa oraz poznanie ciekawych miejsc Płocka.              W pierwszym punkcie programu zwiedziliśmy dom, w którym urodził się i mieszkał słynny polski poeta Władysław Broniewski. W jednym z pomieszczeń znajduje się ekspozycja poświęcona jego życiu i twórczości. Podziwialiśmy również potężny dąb szypułkowy –  pomnik przyrody, o którym poeta wielokrotnie pisał w swych wierszach. Mierzyliśmy nawet jego obwód, trzymając się za ręce.

Następnie, spacerkiem po skarpie wiślanej, udaliśmy się do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Wszyscy zachwycali się jej wielkością, wystrojem, położeniem.  W Kaplicy Królewskiej widzieliśmy sarkofag, w którym spoczywają władcy polscy – Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Duże wrażenie wywarły na nas złożone na sarkofagu insygnia władzy monarszej: miecz, berło i korona.

Wychodząc z katery, podziwialiśmy słynne Drzwi Płockie, podzielone na kwatery, ukazujące sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego poświęconego św. Faustynie. Tam każdy z nas poznał historię pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, podczas którego otrzymała polecenie namalowania obrazu z podpisem: Jezu ufam Tobie. W budynku trwają jeszcze prace wykończeniowe, dlatego weszliśmy na modlitwę do części podziemnej. Tam obejrzeliśmy odtworzony piec, w którym św. Faustyna razem z siostrami zakonnymi piekła chleb oraz wystawę: Miłosierdzie Boże w stworzeniu duchów niebieskich, opartą na cytatach z „Dzienniczka”.

O godzinie 12.00 zebraliśmy się przed ratuszową wieżą na Starym Mieście i wysłuchaliśmy płockiego hejnału. Hejnał odegrany był na żywo przez trębacza ubranego w paradny mundur strażników miejskich. Dodatkową atrakcją była prezentacja sceny pasowania Bolesława III Krzywoustego  na rycerza przez jego ojca – Władysława Hermana. Warto wiedzieć, że wydarzenie to naprawdę miało miejsce w Płocku  w 1100 r. na dziedzińcu zamku książęcego.

Następnie udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego. Podziwialiśmy wiele gatunków zwierząt oraz poznaliśmy ciekawostki na temat ich życia. Jednak najwięcej czasu spędziliśmy w herpetarium, w którym karaczan madagaskarski – egzotyczny kuzyn tzw. domowego pruska okazał się najbardziej interesujący.

Podsumowując – Piękny, wartościowy dzień, pełen niezapomnianych wrażeń i duchowych doznań.

Serdecznie dziękujemy ks. proboszczowi Rafałowi Banasiakowi oraz dyrektor Krystynie Wilczek za zorganizowanie pielgrzymki, wspólną modlitwę oraz atrakcyjny program.

Małgorzata Orzeszek

.