SP w Brzozowie Starym. Dzień Patronów

„Niech to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem”

 Brzozów Stary to szczególne miejsce w historii Cichociemnych. Tutaj zginęli z rąk Niemców pierwsi z tej formacji żołnierze: rtm. Mariusz Jurecki ps. „Orawa” i kpt. Andrzej Świątkowski ps. „Amurat” z ekipy „Jacket”,  która pomyłkowo wylądowała w gm. Iłów, w lesie Paulinka – Załusków, w nocy 28 grudnia 1941 r.

Szkoła w Brzozowie Starym od 1992 r. nosi zaszczytne imię „Żołnierzy AK Cichociemnych”. Corocznie w maju społeczność szkolna świętuje Dzień Patronów Szkoły. W tym roku była to uroczystość skromna, tak jak skromni byli Cichociemni.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie przy grobie Cichociemnych odbył się apel pamięci. Była też modlitwa. Na grobie złożono kwiaty. Zapłonęły znicze.

Uroczystość uświetniła przepiękna akademia ph. „Niech to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem”. Dobrane teksty recytacji i pieśni patriotycznych, ich wykonanie były okazją do wzruszeń.

Corocznie w Dniu Patronów Szkoły wręczane są statuetki „Przyjaciela Szkoły” wykonane przez Magdę Kuźniarz w Pracowni „Szklana Kuźnia” w Wolimierzu koło Jeleniej Góry. Pani Magda jest absolwentką ASP we Wrocławiu, siostrzenicą Cichociemnego rtm. Mariusza Jureckiego.

Statuetki przyznawane są corocznie od 2008 r. W tym roku do grona Przyjaciół Szkoły dołączyli: Maciej Małecki – przewodniczący Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, Poseł na Sejm RP, Lilianna Kraśniewska – absolwentka szkoły, obecnie wiceburmistrz miasta Płońska, Andrzej Orliński – radny Rady Gminy w Iłowie, sołtys wsi Brzozów Stary, Vistula Bank Spółdzielczy z/s w Wyszogrodzie, Bożena i Adam Papierowscy – właściciele ABP Papierowski Spółka Jawna w Brzozowie Starym.

Podsumowane zostały szkolne konkursy o Cichociemnych: plastyczny „Nasi Patroni”
w kl. I – III i wiedzy o Żołnierzach AK Cichociemnych w kl. IV – VIII. Organizatorka konkursów podkreślała duże zaangażowanie uczniów i wysoki poziom wiedzy o tych niezwykłych bohaterach.

Zwycięzcy szkolnych biegów przełajowych „Jak Nasi Patroni” otrzymali pamiątkowe medale.

Bardzo ważnym punktem uroczystości było otwarcie wystawy Ryszarda Szatkowskiego „Niepodległa – Bóg, Honor, Ojczyzna”. Wystawa ta w roku ubiegłym była prezentowana
w Kramnicach Miejskich z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Została wzbogacona o obrazy, przedstawiające Cichociemnych z grupy „Jacket”  walczących z Niemcami, które autor podarował szkole.

Starsi uczniowie obejrzeli film „My Cichociemni. Głosy żyjących”. Przedszkolaki
z balonami w kolorach biało – czerwonych odbyły spacer do miejsc pamięci w Brzozowie Starym.

Bardzo ważnym punktem uroczystości była inauguracja powstania Klubu Cichociemnych. Będzie on żywym dowodem działania szkoły w zakresie spełniania idei Cichociemnych.

Kpt. Maciej Kalenkiewicz ps. „Kotwicz” napisał na ostatnich stronach książeczki
do nabożeństwa swojego przyjaciela kpt. Jana Górskiego (obydwaj byli twórcami Cichociemnych) w przeddzień odlotu do Polski, a więc na Ziemię Sochaczewską takie słowa „Motorem naszego działania jest miłość najszerzej pojęta: miłość Boga, ludzi, Ojczyzny. rodziny”.

Klub Cichociemnych będzie starał się tę ideę spełniać. Z jego szeregów w najbliższe wakacje 15. uczniów pojedzie na obóz Cichociemnych do Janowa Lubelskiego dzięki Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy  Armii Krajowej.

W uroczystości obok laureatów statuetki „Przyjaciel Szkoły” uczestniczyli samorządowcy: Łukasz Gołębiowski – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, absolwent szkoły, Przemysław Wasilewski – wiceprzewodniczący Rady Gminy w Iłowie, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Wójta gminy Iłów reprezentowała  Katarzyna Michalska – sekretarz Gminy.

Andrzej Grabarek 

.