Spotkanie autorskie z Barbarą Sobkowicz

0
33

Wśród Sochaczewian jest wielu pisarzy i poetów, z bogatym wachlarzem zainteresowań literackich. Lokalni poeci zrzeszyli się w Stowarzyszeniu Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”. Już wkrótce jeden z nich stanie się członkiem Związku Literatów Polskich.

Wiersze pisała i pisze również pani Barbara Sobkowicz, gość środowego spotkania autorskiego. Pierwsze próby, gdy miała 6 lat, potem będąc nastolatką, a i teraz zdarza się jej „popełnić” wiersz. Związana od zawsze z Sochaczewem, bo tu się urodziła, uczyła, pracowała i mieszka po dziś dzień. Znamy ją jako polonistkę z liceum i instruktora ówczesnego ośrodka kultury. Pani Sobkowicz przeniosła zebranych w podróż w czasie po starym Sochaczewie. Autorka „Sochonostalgii”, wspomnień napisanych prozą, niezwykle ciepło i z uśmiechem wspominała bohaterów swojej książki i miejsca, których dziś nie ma lub są nie do poznania. Opowiadała, jak dawniej młodzież spędzała czas, o zabawach na dechach, przystani, o ulicy Warszawskiej, która w weekendy zamieniała się w promenadę, mieszkańcach, sochaczewskich rzemieślnikach, sklepikach, czerwonej i białej szkole, lecie spędzanym nad Bzurą. Usłyszeliśmy wzruszającą historię jej pierwszej lalki i wózka przywiezionego przez kuzynkę wywiezioną na roboty do Niemiec. Mało kto wie, że autorka uczestniczyła w obiedzie czwartkowym u Grochowiaka. Wprowadził ją tam w czasach studenckich kolega Józef Gilo, nie żyjący dziś poeta. Było też o tym, jak udało się przekonać Wajdę do przyjazdu do Sochaczewa. Zachęcam do lektury „Sochonostalgii”.

Pretekstem do zorganizowania spotkania przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie jest kwietniowy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Odbyło się 10 kwietnia w Sochaczewskim Centrum Kultury, przy ulicy Kaczorowskiego w Sochaczewie.

E.Sz.

.