Spotkanie Biden i McCarthy kończy się brakiem porozumienia w sprawie pułapu zadłużenia

WASZYNGTON, 22 maja (Reuters) – Prezydent Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie osiągnęli w poniedziałek porozumienia w sprawie sposobu podniesienia w ciągu 10 dni limitu zadłużenia rządu USA do 31,4 bln USD. Mów dalej.

Przywódca Demokratów i czołowi republikanie w Kongresie walczyli o zawarcie porozumienia, gdy prezydent forsuje nowe podatki odrzucone przez Republikanów, podczas gdy McCarthy naciska na Biały Dom, aby zgodził się na cięcia wydatków w budżecie federalnym, które Biden uważa za „radykalne”.

Obie strony podkreśliły potrzebę uniknięcia niewywiązania się z umowy dwustronnej po poniedziałkowym wieczornym spotkaniu i zasygnalizowały, że będą kontynuować rozmowy w najbliższych dniach.

Źródło zaznajomione z sytuacją powiedziało, że negocjatorzy Białego Domu wrócą na Kapitol w poniedziałek wieczorem, aby rozpocząć rozmowy.

„Powtórzyliśmy, że niewypłacalność nie wchodzi w rachubę i jest jedyną drogą w dobrej wierze do dwustronnego porozumienia” – powiedział Biden w oświadczeniu po spotkaniu, które nazwał „produktywnym”.

McCarthy powiedział dziennikarzom po ponad godzinie rozmów z Bidenem, że negocjatorzy „spotkają się i będą pracować przez całą noc”, próbując znaleźć wspólny język.

„Wierzę, że nadal możemy tam pojechać” – powiedział McCarthy. Nie chce brać pod uwagę planu Bidena zmniejszenia deficytu poprzez podniesienie podatków dla bogatych i zlikwidowanie luk podatkowych dla przemysłu naftowego i farmaceutycznego i skupia się na cięciu wydatków w budżecie federalnym na 2024 rok.

Demokraci i Republikanie mają czas do 1 czerwca na podniesienie rządowego limitu samopożyczania się lub uruchomienie bezprecedensowej transzy zadłużenia, która może wywołać recesję, o której ostrzegają ekonomiści.

Sekretarz Skarbu Janet Yellen w poniedziałek otrzeźwiająco przypomniała, jak mało czasu pozostało, mówiąc, że wcześniejsza przewidywana data niewypłacalności to 1 czerwca i że Skarb Państwa nie będzie w stanie spłacić wszystkich zobowiązań rządowych do początku czerwca. Limit zadłużenia nie został podniesiony.

READ  SpaceX wyniesie 21 satelitów Starlink V2 19 kwietnia

Republikański kongresmen Patrick McHenry, który był na spotkaniu w Białym Domu, wykluczył jakiekolwiek częściowe porozumienie budżetowe w celu podniesienia pułapu zadłużenia. Powiedział, że nikt nie zgodzi się na nic, dopóki nie zostanie ostateczna umowa.

Powiedział, że ton spotkania Bidena był nadal pozytywny.

Jakiekolwiek porozumienie w sprawie podniesienia limitu musiałoby przejść przez obie izby Kongresu, a zatem zależałoby od poparcia ponadpartyjnego. Republikanie McCarthy’ego kontrolują Izbę Reprezentantów 222-213, podczas gdy Demokraci Bidena kontrolują Senat 51-49.

Niepowodzenie w podniesieniu pułapu zadłużenia może zakłócić rynki finansowe i spowodować niewypłacalność, co podniosłoby stopy procentowe na wszystko, od płatności za samochód po karty kredytowe.

Rynki amerykańskie rosły w poniedziałek, ponieważ inwestorzy oczekiwali na dalsze informacje na temat rozmów.

Jeśli Biden i McCarthy dojdą do porozumienia, przepchnięcie ustawy przez Kongres zajmie kilka dni. McCarthy powiedział, że porozumienie musi zostać osiągnięte w tym tygodniu, aby przejść przez Kongres i że Biden będzie musiał podpisać ustawę, aby uniknąć niewypłacalności.

Cięcia i zwroty

Republikanie opowiadali się za cięciami wydatków, nowymi wymaganiami dotyczącymi pracy w niektórych programach dla Amerykanów o niskich dochodach oraz wycofaniem pomocy Covid-19 zatwierdzonej przez Kongres, ale jeszcze niewydanej w zamian za zwiększenie pułapu zadłużenia w celu pokrycia kosztów wcześniej zatwierdzonych wydatków i podatków ustawodawców cięcia.

Demokraci chcą utrzymania wydatków na stałym poziomie w 2024 roku, podczas gdy Republikanie chcą powrotu do poziomu z 2022 roku w przyszłym roku i ograniczenia wzrostu wydatków w nadchodzących latach. Plan przyjęty przez Izbę Reprezentantów w zeszłym miesiącu obniżyłby wydatki rządowe o 8% w przyszłym roku.

READ  Gwiazda „Drake & Josh”, Drake Bell, nie jest już uważana za „zaginioną i zagrożoną”
Zarówno proponowany przez prezydenta Demokratów budżet Bidena na 2024 r., jak i republikańskie przepisy „Cap, Save, Grow” przyniosłyby oszczędności budżetowe w ciągu dekady, ale sposób, w jaki by to zrobili, jest zupełnie inny.

Biden, który uczynił gospodarkę centralnym punktem swojego krajowego programu i ubiega się o reelekcję, powiedział, że rozważy cięcia wydatków wraz ze zmianami podatkowymi, ale nazwał ostatnią ofertę Republikanów „nie do przyjęcia”.

Prezydent napisał na Twitterze, że nie poprze subsydiów „Big Oil” i „bogatych oszustów podatkowych”, jednocześnie narażając zdrowie i pomoc żywnościową dla milionów Amerykanów.

Obie strony muszą rozważyć wszelkie ustępstwa w stosunku do nacisków ze strony twardogłowych frakcji w ich własnych partiach.

Niektórzy członkowie skrajnie prawicowego Klubu Wolności Izby Reprezentantów nalegali na wstrzymanie rozmów, żądając, aby Senat zajął się ustawą uchwaloną przez Izbę, która została odrzucona przez Demokratów.

McCarthy, który poczynił rozległe ustępstwa na rzecz prawicowych twardogłowych, aby wygrać głosowanie, ryzykuje, że zostanie zwolniony przez członków własnej partii, jeśli nie spodoba mu się układ.

Po przegranej z Bidenem w wyborach w 2020 r. były republikański prezydent Donald Trump bagatelizował wszelkie konsekwencje gospodarcze i wezwał Republikanów do wymuszenia niewypłacalności, jeśli nie osiągną wszystkich swoich celów.

Liberalni Demokraci odrzucili wszelkie cięcia, które zaszkodziłyby rodzinom i Amerykanom o niskich dochodach. Hakeem Jeffries, najwyższy demokrata w Izbie Reprezentantów, oskarżył Republikanów o prowadzenie „negocjacji z zakładnikami” podczas negocjacji i powiedział, że będzie zabiegał o głosy Republikanów w sprawie petycji o zwolnienie, która mogłaby podnieść pułap zadłużenia.

Biden zaproponował zamrożenie wydatków na tegorocznym poziomie, ofertę odrzuconą przez Republikanów, powiedział Jeffries.

Reportaż Davida Morgana, Richarda Cowana i Andrei Shalal; Napisane przez Susan Hevey; Montaż przez Lisę Shumaker i Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *