Spotkanie opłatkowe seniorów

0
99

10 grudnia 2016 roku Stowarzyszenie Seniorów Gminy Nowa Sucha spotkało się w Sali konferencyjnej GOK, aby połamać się opłatkiem i złożyć świąteczne życzenia. Na to uroczyste spotkanie byli zaproszeni: wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka, przewodniczący Rady Gminy Mariusz Mikulski, kierownik GOKSiR Ireneusz Łukawski i komendant gminny OSP Wojciech Muszyński.

Zaproszonych gości i członków stowarzyszenia przywitała vice prezes Stowarzyszenia Urszula Kuczek, następnie prezes Stowarzyszenia Alfred Nowiński, aby wprowadzić mistyczny nastrój i wigilijną atmosferę podzielił się refleksją na temat zbliżającej się wigilii i Świąt Bożego Narodzenia.

Kol. Urszula Kuczek złożyła życzenia świąteczne wszystkim zebranym. Następnie piękne życzenia ( jak zwykle) złożył p. wójt Maciej Mońka i przewodniczący Mariusz Mikulski. Kol. Urszula Kuczek wręczyła upominki świąteczne zaproszonym gościom.

Alfred Nowiński podziękował za życzenia i poprosił wszystkich o powstanie, po czym odczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza „ O Narodzeniu Jezusa” i modlitwę przed łamaniem się opłatkiem. Wszyscy odmówili Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario. Po modlitwie nastąpiło łamanie się opłatkiem każdego z każdym.

Na wieczerzę wigilijną przygotowano tradycyjnie: pierogi z kapustą i grzybami, czerwony barszcz, ryba smażona, surówka, ryba po grecku, śledź, kawa, herbata, pączki i owoce.

Po wstępnym posileniu się Alfred Nowiński podzielił się swoimi spostrzeżeniami i informacją na temat przedstawiania Bożego Narodzenia w sztuce już od średniowiecza.

Boże Narodzenie w muzyce w sposób radosny jest wielbione w kolędach i pastorałkach. W malarstwie powstało wiele słynnych obrazów m. in. dzieła Caravaggia, El Greca, Rubensa i innych. Również w poezji do tematu Bożego Narodzenia chętnie nawiązywano. Jako przykład Alfred Nowiński przeczytał wiersz ks. Jana Twardowskiego p.t. „Wiersz staroświecki”. Boże Narodzenie jest czasem radości, ale również czasem refleksji, zadumy. Z tego powodu przeczytał „ Przypowieść o Narodzeniu Pańskim.”

Następnie kol. Kol. Maria Jaworska i Hanna Ratajczak poprowadziły śpiew kolęd, które są członkiniami chóru Vivace. Przy stołach była atmosfera rodzinna, serdeczna. Prawdziwie świąteczna.

Opracował Alfred Nowiński

.