Sprzątanie Kampinoskiego Parku Narodowego

0
17

Kierownik i dzielnicowy z Posterunku Policji w Młodzieszynie wspólnie z uczniami klasy VI Szkoły Podstawowej w Lasocinie sprzątali wczoraj lasy Kampinoskiego Parku Narodowego. Porządki przyniosły oczekiwany efekt – zebrano ponad 5 m3 śmieci.

Od 2,5 roku na terenie Mazowsza funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jednym z częstych zgłoszeń były dzikie wysypiska śmieci w gminie Brochów na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Dzielnicowy wraz z kierownikiem wpadli na pomysł, by posprzątać las w Plecewicach i Wólce Smolanej. Do współpracy zaprosili uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej w Lasocinie, ich wychowawcę oraz straż leśną. Wczoraj mundurowi, przedstawiciele straży i uczniowie przystąpili do sprzątania. Po kilku godzinach zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, a sam las wygląda teraz zdecydowanie lepiej.

Dzikie wysypiska śmieci to nadal duży problem. Oprócz nieestetycznego wyglądu, odpady mogą powodować zanieczyszczenie gleb i wód, przyczynić się do pożaru oraz zagrażać zwierzynie leśnej. Policjanci starają się docierać do osób, które w tak niechlubny sposób pozbywają się odpadów, a następnie wyciągają wobec nich konsekwencje prawne.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na Mazowszu od ponad 2 lat. Jest to przydatne narzędzie dzięki któremu mieszkańcy mogą zgłaszać zagrożenia w ich okolicy i jednocześnie mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że KMZB nigdy nie zastąpi natychmiastowej interwencji odpowiednich służb w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.

mł. asp. Agnieszka Dzik

Od redakcji: Wspaniały przykład. A może by tak wszyscy … ? Wszędzie …!

.