Strażackie akcenty Święta Niepodległości

11 listopada 2017 roku w powiecie sochaczewskim miało miejsce wiele wydarzeń związanych z uczczeniem Święta Niepodległości. Nie zabrakło również strażackich akcentów.

Już w godzinach przedpołudniowych w Kramnicach Miejskich przy ul. 1 Maja 21 w Sochaczewie otwarto wystawę medali, sprzętu i pojazdów straży pożarnej, eksploatowanych w latach 1918-2017. Organizatorami wystawy byli burmistrz Sochaczewa oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Swoje bogate zbiory prezentowali wystawcy: P. Piotr Zegarski (OSP Grodzisk Mazowiecki), ks. Andrzej Sałkowski (OSP Rybno) oraz Muzeum OSP Niepokalanów.

O godz. 17:00 na Placu Tadeusza Kościuszki w Sochaczewie miał miejsce uroczysty apel, podczas którego strażacy zaznaczyli swoją obecność w sposób szczególny.

W 1918 roku, uczestnicząc czynnie w rozbrojeniu wroga, strażacy jako pierwsi w Sochaczewie wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, funkcjonariusze pełniący obecnie służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, ubrani w mundury z początku XX wieku, dokonali uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt.

Uroczystość zakończyła się mszą świętą w intencji Ojczyzny, w której uczestniczył również Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie – st. bryg. Piotr Piątkowski wraz z pocztem sztandarowym.

Opracowanie: kpt. R. Krupa – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie