Strażackim Żukiem do Hiszpanii

0
223

zlom3

12 września br. strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie na czele z Komendantem Powiatowym PSP bryg. Piotrem Piątkowskim i Z-cą Komendanta bryg. Mirosławem Gorzkim pożegnali strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Teresina, wybierających się na rajd ZŁOMBOL 2014. Wyprawa ta to wyjątkowy samochodowy rajd charytatywny do dalekiego kraju, a nawet na inny kontynent. I być może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w podroż w tysiące kilometrów grupa zapaleńców udaje się autami wyprodukowanymi w czasach PRL-u. W tym roku start przewidziany była z Katowic 13 września, dlatego nasza załoga wystartowała już dzień wcześniej.

 

Strażacy z OSP Teresin wybrali się na rajd załogą w składzie: Paweł Przedpełski – kapitan TEAMU, Rafał Przedpełski oraz Patryk Dybkowski. Nasza załoga pojechała na rajd 20-letnim wysłużonym żukiem GLM czyli lekkim samochodem gaśniczym. Trasa przebiegała przez Słowację, Węgry, Słowenię, Włochy, aż do Hiszpanii. Na uczestników czekały do pokonania Alpy z niekończącymi się podjazdami. Załogi dotarły na Monte Casino i Monte Carlo, metę pierwszego Złombola w 2007 roku. Dalej trasa prowadziła nad morzem, aż do jednej z najciekawszych dróg w Europie – „Corniche d’Or. Następnie przez Pireneje, które dzieliło od Lloret de Mar, miejscowości, która nie tylko słynie z dobrych imprez, plaż i nagrań cyklu odcinków „Pamiętniki z wakacji”, ale również z ciekawej historii. Miasto zostało założone w 1409 roku przez piratów, a najstarsze osady w tym miejscu powstały 2 tysiące lat temu.

Zastęp i wóz pożarniczy, bo tak trzeba go nazywać, czekała trasa ponad 2 tysięcy kilometrów i przepiękne krajobrazy do podziwiania – łącznie 4 dni jazdy, aby zameldować się na mecie rajdu. Nasza załoga dotarła do mety bez większych kłopotów, dlatego dla wszystkich uczestników należą się wyrazy wielkiego uznania i podziwu, że można tak przygotować nasze polskie samochody pożarnicze do zdobywania celów wydawałoby się nieosiągalnych.

Tekst: bryg. Wiesław Mirosław Gorzki – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie

 

 zlom7 zlom2 zlom4 zlom1

zlom6