Styczeń w Żelazowej Woli

0
81

12 stycznia odbędą się ostatnie w jesiennym cyklu zajęcia Małej Akademii Chopinowskiej w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Jak zawsze poprzedzone będą spotkaniem Najmłodszych Melomanów, czyli zajęciami dla dzieci w wieku 0-4 lata, podczas których maluchy, dzięki wykorzystaniu różnych rekwizytów, rytmiczne nucenie, śpiewanki i powtarzanie sylab oraz inne zabawy edukacyjne przygotowują się do świadomego odbioru muzyki w przyszłości. Do udziału w zajęciach zachęcamy też rodziców, którzy przez wspólne kołysanie, taniec i śpiew mogą umocnić swoją więź z dzieckiem. Zajęcia trwają pół godziny i rozpoczynają się o 10.00 i 10.30.

Uczestnicy Małej Akademii Chopinowskiej, czyli dzieci w wieku 4-6 i 7-11 lat spotkają się w niedzielę z walcem w ramach roztańczonego finału cyklu zajęć.  Twórczość Carla von Webera miała wpływ na muzykę Fryderyka. Zaproszenie do tańca to niezwykle popularny utwór, którym przybliżymy rolę walca w XIX wieku. Niemniej istotny był savoir vivre, czyli zasady dobrego zachowania, które obejmowały także bale, zabawy taneczne czy wieczory spotkań. Wybrane walce Chopina op. 34 i 64. staną się kanwą zabaw muzycznych.

Młodzi miłośnicy natury podczas zajęć Klubu Przyrodnika dowiedzą się, jak rozpoznać odciśnięty w śniegu ślad łapy, ile palców na śniegu zostawia kaczka, czym różni się łapa lisa od łapy psa i czy ułożenie tropów mówi nam o kierunku i celu ruchu zwierzęcia. Na zajęciach spróbujemy przemienić się w detektywów i odkryjemy, kto w nocy buszuje po parku. Poznamy odcisk sarny, lisa, psa, kaczki i dzika oraz zastanowimy się, jak wiele informacji można wyczytać z pozostawionych na śniegu tropach. Postaramy się wskazać, jakie części kończyn odciskają się w śniegu u różnych gatunków zwierząt. Nauczymy się rozpoznawać tropy pospolitych dzikich zwierząt.

Cennik:
Najmłodsi Melomani
koszt: 15 zł
Mała Akademia Chopinowska i Klub Przyrodnika
koszt: 15 zł pojedyncze zajęcia

14 stycznia odbędzie się szkolenie dla przewodników terenowych. Na szkolenie składa się część teoretyczna przybliżająca historię Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli, pochodzenie rodziców kompozytora oraz relacje rodzin Chopinów i Skarbków, właścicieli posiadłości. Ponadto omawiamy historię oficyny chopinowskiej i parku, powstawania Muzeum oraz inne wątki związane z miejscem urodzenia Chopina. Przewodnicy zwiedzą ekspozycję stałą i park oraz wysłuchają minirecitalu chopinowskiego.

Każdy uczestnik po uiszczeniu opłaty w wysokości 100 zł brutto oraz zdaniu testu z wiedzy, otrzyma certyfikat, uprawniający do darmowego wstępu na teren Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli z grupą zwiedzających.

Dane kontaktowe osób, które otrzymają certyfikaty zostaną zamieszczone na stronie Muzeum na liście przewodników rekomendowanych przez Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli.

Uwaga – nie ma już wolnych miejsc na to szkolenie.

Miesiąc zakończymy kolejnym spotkaniem z cyklu Muzeum Bez Barier. 29 stycznia zapraszamy osoby niepełnosprawne intelektualnie do udziału w zajęciach Krakowiak w muzyce klasycznej. Zaliczany do tańców narodowych krakowiak obecny jest w twórczości Chopina i innych polskich kompozytorów. Szybkie, żywe i skoczne tempo opiera się na metrum 2/4 i tzw. synkopie, czyli przedłużeniach wartości rytmicznych, które znajdują się na słabej części taktu, o następną jego część. Rozpoczniemy od zajęć ruchowych i naśladowania podstawowych figur krakowiaka z wykorzystaniem atrybutów towarzyszących jego wykonywaniu. Następnie wyłowimy cechy rytmu i określimy tempo, by akompaniować pianiście na instrumentach perkusyjnych oraz ruchem zinterpretujemy słyszane utwory: Krakowiaka Fantastycznego H-dur op. 14 nr 6 Ignacego Jana Paderewskiego, Krakowiaka na skrzypce i fortepian Bacewicz oraz fragmenty orkiestrowego utworu Chopina Ronda a la krakowiak F-dur op. 14. Zapoznamy się także z bajkami, baśniami i legendami związanymi z Krakowem.

Wstęp 1 zł / osoba (opiekunowie wstęp wolny, w cenie udział w zajęciach oraz możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, czasowej oraz parku).

Rezerwacje

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew
e-mail: igoryniak@nifc.pl, tel.: 664 413 511