Świąteczno–karnawałowe „Sochaczewskie Spotkania z Chopinem”

0
51

7 grudnia 2016 roku w sali balowej Hotelu Chopin odbył się koncert wieńczący kolejną edycję z cyklu „Sochaczewskie Spotkania z Chopinem”. Zaproszenie na koncert przyjęli współorganizatorzy projektu oraz licznie zgromadzona tego wieczoru, niezawodna jak zwykle, sochaczewska publiczność. Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły, które od lat są wizytówką PSM I i II stopnia czyli Orkiestra Dęta i Big – band pod dyrekcją Bernarda Pacholskiego.

Koncert składał się z trzech muzycznych odsłon, które przeniosły słuchaczy w świat opery, polskiej kolędy oraz muzyki rozrywkowej i jazzowej. W programie usłyszeliśmy między innymi: fragmenty oper w wiązance „Opera’s boogie”, marsz triumfalny z opery „Aida” G. Verdiego, wiązankę w rytmie Cha – Cha, wiązankę utworów zespołu The Beatles, kolędy „Gdy się Chrystus rodzi”, „Cicha noc”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz standarty muzyki jazzowej i rozrywkowej takie jak „Little Brown Jag”,„Basin street blues”, „Make love to me”, „Chiwawa”, „Muskrat Ramble” czy „Malowany dzbanku” z repertuaru H.Vondrackowej. Na zakończenie zostały wykonane dwa utwory ze specjalną dedykacją: „It’s the paper moon” –solo Daria Kobierecka – dla organizatorów cyklu „Sochaczewskich Spotkań z Chopinem” oraz „Bye-bye” dla właścicieli hotelu Państwa

Maryli i Jacka Pliszków, którzy otwierają szeroko swoje serca na kulturę współorganizując od samego początku projekt sochaczewskich spotkań oraz wspierając wiele przedsięwzięć muzycznych na terenie Sochaczewa.

Największą jednak radość sprawili młodzi adepci sztuki czyli uczniowie szkoły, bez których to spotkanie z najpiękniejszą ze sztuk – muzyką – nie byłoby możliwe. Ich radość, pasja, kultura muzyczna oraz zaangażowanie spotkało się z gorącym przyjęciem zgromadzonej publiczności.

Trzeba mocno podkreślić że większość z nich gra w orkiestrze dopiero rok – to krótki czas na opanowanie repertuaru wymagającego techniki i sprawności a przede wszystkim umiejętności wzajemnego słuchania i współtworzenia jednego organizmu jakim jest orkiestra czy zespół wokalny.

Z orkiestrami od początku ich istnienia ( orkiestra dęta 1993, big – band 1983) współpracowały zespoły wokalne. We września 2015 roku z inicjatywy Bernarda Pacholskiego powstała grupa w składzie: Aleksandra Żakowska, Daria Kobierecka i Marta Rybicka, które pokazały duże umiejętności wokalne i swobodę w obyciu scenicznym.

Opiekunem wszystkich grup jest od początku Bernard Pacholski, nauczyciel i były dyrektor PSM, pasjonat z „krwi i kości”, oddany muzycznej sztuce już ponad 50 lat. Jest dyrygentem, aranżerem,

pedagogiem i można rzec „Ojcem”, nie tylko dyscyplinującym, ale mającym wielkie serce i ogromne pokłady cierpliwości dla kolejnych pokoleń młodych adeptów sztuki muzycznej.

Wielką radość sprawili absolwenci naszej szkoły w osobach: Jakub Szmyt, Daniel Powierża, Mateusz Panasiuk, Hubert Mikulski, Krystian Bugaj, którzy zawsze chętnie wspierają i z wielką przyjemnością wracają do szkoły nie rozstając się w ten sposób ze swoja muzyczną pasją.

Słowa podziękowania i pochwały przekazujemy wszystkim wykonawcom

a Panu Bernardowi Pacholskiemu dziękujemy i prosimy o jeszcze!!!

Prowadząca koncert

Marta Pacholska – Panasiuk

Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie