Światełka Pamięci dla Cichociemnych zapłonęły w Brzozowie Starym

0
138

W sobotę 28 grudnia 2019 r. w Brzozowie Starym zapłonęły Światełka Pamięci dla Cichociemnych w 78. rocznicę zrzutu ekipy Jacket na las Załusków – Aleksandrów i śmierci pierwszych Cichociemnych: rtm. Mariana Jureckiego ps. „Orawa” i kpt. Andrzeja Świątkowskiego  ps. „Amurat”, którzy zginęli w Brzozowie Starym.

78 lat temu w Brzozowie Starym była typowo zimowa aura. Leżała duża warstwa śniegu. Mieszkańcy odgarniali go z szosy łopatami, gdy do wioski przyszli Cichociemni. Był też mróz.

W miniona sobotę też było zimno, gdyż wiał przenikliwy wiatr. Najwytrwalsi nie zawiedli.

Na cmentarzu przy grobie Cichociemnych rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty z Sochaczewa zaciągnęli honorową wartę. W obecności grupy uczniów z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym odczytano apel pamięci. Szkolna delegacja złożyła na grobie kwiaty. Społeczność szkolna i zebrani goście zapalili Światełka Pamięci.

Wśród zebranych gości obecni byli:

– Łukasz Gołębiowski – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego;

– Jakub Wojewoda z przedstawicielami Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty z Sochaczewa;

– Piotr Sebastianowicz – organizator i uczestnik październikowego rajdu rowerowego Beneq Team Klubu Kolarskiego przy O/Z PTTK PKN Orlen S.A z Płocka i Gąbińskiego Klubu Rowerowego Gąbin Team.

– Ryszard Szatkowski – sochaczewski malarz (autor obrazów o Cichociemnych przekazanych szkole);

– Tomasz Buczek – przedstawiciel Rady Rodziców.

Na uwagę zasługuje przyjazd na uroczystość rowerem Wojciecha Szymaniaka aż z Szymanowa.

Podziękowania należą się nauczycielom brzozowskiej szkoły: Iwonie Napieracz i Iwonie Grzywacz za współorganizację Światełka Pamięci dla Cichociemnych.

Podziękowania należą się też wszystkim, którzy w tym dniu zapalili Światełka Pamięci na grobie Cichociemnych lub przy obelisku.

Współtwórca Cichociemnych ppłk Maciej Kalenkiewicz  ps. „Kotwicz”, uczestnik zrzutu Jacket” w przeddzień zrzutu do Polski napisał „Motorem naszego działania jest najszerzej pojęta miłość do Boga, ludzi, Ojczyzny, rodziny”.

Winniśmy oddać im hołd za ich poświęcenie dla Polski, dla nas.

Brzozów Stary, historyczne miejsce dla Cichociemnych – elity polskiej dywersji,  pamiętał o rocznicy.

Andrzej Grabarek

.