Święta z Osiemdziesiątką

Tuż przed przerwą świąteczną w piątek 21 grudnia  w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego odbyło się spotkanie wigilijne. Przy świątecznym stole zasiedli wszyscy pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście  – renciści,  emeryci, czyli byli pracownicy Osiemdziesiątki. I jak zawsze grono było bardzo liczne, przy świątecznym stole zasiadło około 90 osób.  Tradycją takich spotkań wigilijnych są jasełka przygotowywane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. W tym roku przygotowaniami kierowała Paulina Pabiańczyk. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie zatytułowane: „Turyści w Betlejem”.  Oglądaliśmy więc turystów podróżujących do Betlejem, oczywiście współczesnych turystów, ale mogliśmy też poczuć magię wydarzeń sprzed setek lat, ponieważ główna bohaterka  zasypia i budzi się w zupełnie innej rzeczywiści, w czasach Jezusa.

To była wyjątkowo udana realizacja.  Widzowie zachwycili się młodymi aktorami, ich pomysłami scenicznymi, swobodą, poczuciem humoru, relacją z publicznością. Grupa turystów znajduje się w Jerozolimie  i jak to zwykle bywa, każdy ma inny pomysł na zwiedzanie tego miejsca. W takiej sytuacji, najlepiej, jeśli każdy skoncentruje się na własnym scenariuszu i nikomu nie będzie „wchodził w drogę”.  I tu nałożyły się na siebie dwa plany czasowe.  Ten współczesny i narodziny Jezusa w stajence betlejemskiej. W jasełkach wystąpili: Agata Owczarek, Wiktoria Linowska, Michał Kaliński, Piotr Gawroński, Zuzanna Stolarska, Miłosz Paduch, Kamil Gensler, Sylwia Zagajewska, Oliwia Włodarska, Jarosław Gładek, Kacper Dałek, Tomasz Kornacki, Krzysztof Świsławski. Kolędy śpiewały: Wiktoria Linowska, Wiktoria Fabisiak, Aleksandra Panek i Anita Znamirowska.

Niesamowity, wręcz magiczny klimat autorzy spektaklu zyskali zarówno dzięki swoim umiejętnościom  aktorsko-wokalnym, ale nie bez znaczenia były ich bogate i różnorodne stroje sceniczne.   Niech tajemnicą pozostanie źródło, z którego skorzystali, ale doskonale imitowały wygląd i sposób ubierania się ludzi sprzed kilkuset lat.  Było zabawnie i refleksyjnie, nie zabrakło oczywiście kolęd, bo to przecież były jasełka.

W dalszej części spotkania wigilijnego życzenia świąteczne złożyła dyrektor szkoły Julia Jakubowska, a rozmowy toczyły się przy świątecznie przygotowanym stole, na którym  królowały wigilijne potrawy. Wszystko zgodnie z tradycją. Spotkanie w tak dużym gronie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego odbywa się raz w roku, właśnie z okazji świąt Bożego Narodzenia.

gbg

.