Szlakiem wielkiej wojny

0
73

W sobotę 15 lutego odbył się VIII Rajd Pieszy Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką. Tym razem rajd przebiegał przez tereny Puszczy Kampinoskiej, a patronat honorowy nad nim objął Kampinoski Park Narodowy.

Trasa rajdu rozpoczęła się w Nowinach i biegła Szlakiem Borowym – żółtym. Uczestnicy zwiedzili  zachowany w terenie rosyjski punkt oporu na wzgórzu 86, gdzie przewodnik – Mariusz Samborski opowiedział o działaniach wojennych toczących się na tych terenach od 25 lipca do 9 sierpnia 1915 roku. Następnie od miejscowości Piaski Królewskie trasa biegła Północnym Szlakiem Krawędziowym – zielonym oraz Północnym Szlakiem Leśnym im. Teofila Lenartowicza – niebieskim, a na dalszym odcinku, ponownie szlakiem zielonym, obok Kurlandzkiej Góry.

Na trasie tej mijano pozostałości umocnień polowych wzniesionych przez żołnierzy niemieckiej 89. Dywizji Piechoty w lipcu 1915 roku. W miejscowości Śladów Górny i Wilcze Śladowskie trasa przebiegała południową granicą obozowiska V Korpusu Syberyjskiego w Śladowie i Wilczach Śladowskich – miejscu obozowania żołnierzy rosyjskich w trakcie wojny pozycyjnej.

Po zakończeniu marszu uczestnicy udali się do  Osady Puszczańskiej w Tułowicach, gdzie na wszystkich czekał ciepły poczęstunek – grochówka żołnierska. Każdy z 45 uczestników rajdu otrzymał pamiątkowe znaczki. Była to wykonana z mosiądzu łódka amunicyjna, nawiązująca do amunicji karabinu Gewehr 98.

VIII Rajd Pieszy Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką odbył się dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.

.