Sztuka w trudnym czasie

0
37

Minął rok 2020. Pod każdym względem i dobrym i niepokojącym – niepowtarzalny. Dla artysty malarza Przemko Stachowskiego to był rok zaskakująco bogaty w wydarzenia.

Pomimo pandemicznych ograniczeń, obostrzeń i kwarantanny to był kolejny rok wytężonej pracy w Autorskiej Pracowni Artystycznej  APA Loft 19 prowadzonej przez Przemko Stachowskiego i obfitujący w artystyczne wydarzenia.

Już od początku roku 2020 Galeria ROSSOCINABRO z Rzymu zaczęła cykl wystaw w ramach współpracy z polskim artystą i pomimo niekorzystnej sytuacji z powodu pandemii wystawy  odbywały się w trybie online.

  • ON EARTH AND ELSEWHERE – luty 2020
  • LIKE THIS AND LIKE THAT – marzec 2020
  • TO BE CONTINUED – kwiecień 2020 ( wystawa pod egidą Rossocinabro w Tokio)
  • MORE IS MORE – wrzesień 2020
  • PERMANENT IS NOWHERE – październik 2020 (w ramach RAW – ROME ART WEEK)

W maju  została odwołana i przeniesiona  na 2021  planowana od roku wystawa czworga polskich artystów w Galerii Art Nou Milleni w Barcelonie. Jolanta Caban, Alina Picazio, Grzegorz Mroczkowski i Przemko Stachowski pt. INTUICJA I GEOMETRIA. Kuratorem wystawy jest ten ostatni. Następny termin to 14 maja 2021.

W tym czasie artysta nawiązuje współpracę z kolejną Galerią ARTE BORGO  z Rzymu, co zaowocowało wystawą HUMAN PERCEPTIONS w CoGaleries w Berlinie – październik 2020. Galeria zaproponowała twórcy współpracę w 2021 roku.

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem było zaproszenie Przemko Stachowskiego do udziału w Targach Sztuki  ART 3f w Monaco (Artykuł w ROYAL MONACO)  przez Galerię Art Queen Studio z Padwy w sierpniu 2020 i na wystawę  EMOTIONAL DYFFUSION  w  Padwie – październik 2020.  Galleria Art Queen Studio to kolejna propozycja współpracy na przyszłe lata.

Z całą pewnością wisienką na torcie w roku 2020 była nominacja do International Prize ARTIST OF THE YEAR 2020 w Monreale na Sycylii.

Przemko Stachowski mówił:

„Jestem zaszczycony tą nominacją. I tak oto dotarły do mnie albumy, statuetka i Art International CONTEMPORARY Magazine poświęcony tej nagrodzie i nominacji.”

Autorami tej edycji są Francesco Saverio Russo i Salvatore Russo. Wydano w ART NOW. Palermo 2020

Ciekawostką jest fakt, że w albumie International Prize ARTIST OF THE YEAR 2020 znalazła się reprodukcja obrazu pt. REZONATOR II o wielkości 8 m x 2 m, który powstał w 2016 roku w miejskim parku w Sochaczewie i był malowany publicznie, na żywo.

Konsekwencją tej nominacji było zaproszenie artysty do udziału w edycji THE GREAT ENCYKLOPEDIA OF INTERNATIONAL ART oraz THE GREAT BOOK OF MASTERS –  ART UNIVERSAL 2020

Przemko Stachowski nadchodzący rok  ma już wypełniony całkowicie planami wystaw w Barcelonie, Rzymie, Padwie, Wiedniu, Monachium i in.

Artysta liczy też na to, że może uda się w 2021 roku zrobić wystawę w Polsce? Może w APA Loft 19 w Żyrardowie? Artysta liczy też na to, że uda się nam spotkać  na wystawach w rzeczywistości jeszcze tego roku.

Trudno sobie wyobrazić jak bardzo w tym trudnym dla wszystkich czasie taki rozwój sytuacji wpłynąć może na poziom motywacji do chęci działania. Przed nami rysuje się przyszłość pełna nadziei na zmiany a opisany powyżej casus może być dla wielu wsparciem motywacyjnym.

Trzeba działać i tworzyć w każdym czasie.

Niech 2021 przyniesie pozytywne dla wszystkich zmiany.

A.Z.

***

Przemko Stachowski

Ur. 1961 w Poznaniu.

Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Malarstwa; specjalizacja Malarstwo Ścienne i Sztalugowe, gdzie studiował w latach 1989 – 1994 w pracowni prof. Stefana Gierowskiego i ukończył dyplomem z wyróżnieniem.

W latach 1991, 1993; 1995 otrzymał stypendium CISIM (Centro Internazionale Studi Insegnamento Mosaico) w Rawennie we Włoszech, gdzie poznawał techniki artystycznej mozaiki marmurowej.

Po dyplomie zajmuje się monumentalnym i kameralnym malarstwem ściennym, sztalugowym, mozaiką artystyczną we wnętrzach architektonicznych. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.

Zrealizował wiele autorskich artystycznych aranżacji wnętrz w przestrzeniach instytucjonalnych, prywatnych i sakralnych.

W latach 2001 – 2019 roku był związany z działalnością Domów Kultury w Teresinie i Sochaczewie gdzie prowadził zajęcia warsztatów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży i dorosłych, projektował scenografie teatralne i wystawy w galeriach TOKARNIA, TRAKT I ANTRESOLA. Zawiązał grupę miłośników fotografii cyfrowej- obecnie już o międzynarodowym zasięgu- OtoFOTO.

Jego pracownia Deco Arch w latach 2011-2014 funkcjonowała jako firma stworzona dzięki unijnej w ramach projektu „Inkubator Dojrzałej Przedsiębiorczości” i jako firma w 2013 roku Deco Arch została wyróżniona konkursie Fundacji Kronenberga dla Innowacyjnych Mikroprzedsiębiorstw.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP.

W 2018 został finalistą XLV PREMIO SULMONA a w 2019 w konkursie

Rospigliosi Art Prize II w Rzymie.

Przemko Stachowski został oficjalnie nominowany do Międzynarodowej Nagrody International Prize „Artist of the Year 2020” w Monreale na Sycylii.

Współpracuje z galeriami w Barcelonie, Rzymie, Padwie, Wiedniu i Warszawie.

W 2019 roku otworzył na stałe Autorską Pracownię Artystyczną APA Loft 19 w Starej Przędzalni w Żyrardowie.

Strona Artysty.

Strona Autorskiej Pracowni Artystycznej APA Loft 19