Tajemniczy wir nad Alaską może być wynikiem startu SpaceX

Todd Salat fotografował zorzę polarną w zeszłą sobotę w Donnelly Dome w pobliżu Delta Junction na Alasce, kiedy w oddali na północnym horyzoncie pojawiło się dziwnie intensywne światło. Na początku myślał, że to odrzutowiec, ale jasne światło uformowało spiralny kształt i szybko się powiększyło. Na tle tańczących zielonych świateł zorzy polarnej błękitna spirala wyglądała jak portal do innego wymiaru, nadający się do filmu science-fiction.

„Kiedy ten świecący wir szybko się do mnie zbliżał, pomyślałem, co do cholery?!?!”, napisał Salat, doświadczony łowca zorzy polarnej. Jego strona internetowa. Gorączkowo fotografował dziwny wir, aż zniknął siedem minut później. Inni obserwatorzy nieba również robili zdjęcia zorzy polarnej bez tła. Uchwycone przez kamerę obejmującą całe niebo Uniwersytetu Alaski brak czasu wydarzenia.

Winny? Pojazd Falcon 9 został wystrzelony przez SpaceX trzy godziny wcześniej z Kalifornii. Naukowcy twierdzą, że takie wzorce nasiliły się wraz z wystrzeleniem satelitów komercyjnych w ostatnich latach.

Chris Combs, inżynier lotnictwa i adiunkt na University of Texas w San Antonio, powiedział: „Ciekawe jest zobaczyć, że to zdecydowanie nie jest UFO… to tylko SpaceX”. „Nie ogranicza się to tylko do SpaceX, ale zaczynamy to widzieć częściej, ponieważ częściej startują”.

Naukowcy twierdzą, że zjawisko to mogło być spowodowane nadmiarem paliwa uwolnionego podczas startu. Para lub inne gazy w spalinach silnika mogą zamarzać na dużych wysokościach, tworząc kryształki lodu. Kryształy lodu odbijają światło słoneczne z kosmosu, które możemy zobaczyć z ziemi.

Spiralny kształt powstaje, gdy rakieta się obraca – jak „woda z obracającej się głowicy zraszacza” – powiedział Carlos Martinez, aerofizyk z Boston University.

Drugi stopień Falcona 9 mógł wyrzucić paliwo, gdy poruszał się, aby bezpiecznie zejść na orbitę, powiedział fizyk kosmiczny Don Hampton. Pierwszy stopień, czyli najniższa część systemu, odpowiada za podniesienie rakiety z ziemi i powrót jej na Ziemię. The Dywizja Faza II Wystrzelenie rakiety przenosi ładunek na orbitę, w tym przypadku 51 satelitów. Drugi etap również spala się w atmosferze i wykorzystuje spalanie z orbity, aby zmienić swoją orientację, aby można go było bezpiecznie usunąć, na przykład nad oceanem.

READ  Książę Harry oskarża Associated Press o „przestępczość”

Hampton, profesor nadzwyczajny w Instytucie Geofizyki na Uniwersytecie Alaski w Fairbanks, powiedział w e-mailu, że „spowolnienie go wymagałoby spalenia silnika, a następnie wielu zrzuciłoby pozostałe paliwo”. „To, co widzieliśmy, to wydech rakiety lub zrzut paliwa – nie mogę być pewien bez potwierdzenia ze SpaceX”.

Dodał, że nie potrzeba dużo materiału, aby stworzyć tak jasno wyglądającą chmurę. Powiedział, że ilość materiału odbijającego światło słoneczne można mierzyć w funtach, a nie w setkach.

„Widać, że rozprzestrzenia się bardzo szybko, więc po kilku okrążeniach stężenie spada do zera” – powiedział Hampton. „W świetle słonecznym na tych wysokościach wszelkie złożone cząsteczki są rozkładane na atomy blokowe i prostsze cząsteczki przez fale ultrafioletowe w świetle słonecznym”.

Większość dużych startów rakiet wytwarza podobną chmurę, ale ze względu na położenie geograficzne i czas obserwacji bardzo rzadko. Spaliny lub paliwo powinny być wystawione na działanie promieni słonecznych, a podłoże powinno być ciemne. Hampton, który przespał to wydarzenie i widział upływ czasu uchwycony przez kamerę jego wydziału, powiedział, że czyste niebo w Fairbanks w sobotę rano również pozwoliło na lepszy widok.

„Naprawdę wyjątkowe jest to, że ma za sobą zorzę polarną, co jest naprawdę fajne” – powiedział Combs.

Poprzednie starty rakiet były kojarzone z nietypowymi kształtami, w tym spiralami. Japończyk

Teleskop znalazł coś podobnego Kręcić się Nad Hawajami w styczniu po wystrzeleniu rakiety Falcon 9 przez SpaceX. Obserwatorzy nieba w Nowej Zelandii zauważyli wir po kolejnym starcie Falcona 9 czerwiec 2022 r.

W tej chwili napędzany rakietą wir nie ma nazwy, chociaż Combs powiedział: „W tym momencie możemy ją mieć”.

„Myślę, że to bardzo niezwykłe, ale wraz z branżą komercyjnych startów i większą liczbą startów SpaceX, zaczynamy widzieć to znacznie częściej” – powiedział Combs.

READ  Przemoczony przez powtarzające się ulewy, kalifornijski grys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *