Teresin. Mamy swój własny harcerski kąt

0
32

Teresińscy harcerze z 1. Drużyny Harcerskiej im. św. Maksymiliana Kolbego „Czarna Jedynka” znaleźli, jak to sami określają, przystań marzeń. 9 października zainaugurowali działalność harcówki z prawdziwego zdarzenia. Po kilkumiesięcznym remoncie mają swoją upragnioną siedzibę. Pomieszczenie zmieniło się nie do poznania. To mały, kameralny budynek po dawnej kasie biletowej, usytuowany tuż przy dworcu Teresin-Niepokalanów. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zastępca wójta gminy Teresin Marek Jaworski, phm. Anna Wasilewska – komendant Hufca ZHP w Sochaczewie im. Żołnierzy II Batalionu 18 Pułku Piechoty, phm. Maciej Wasilewski – członek komendy, kwatermistrz Hufca, phm. Katarzyna Mosakowska-Sobótka – zastępca komendanta ds. pracy z kadrą i kształcenia, phm. Jarosław Dąbrowski – przewodniczący komisji rewizyjnej Hufca, radni Paweł Wróblewski i Zbigniew Biederka, dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusz Cieśniewski oraz licznie przybyli zuchowie, harcerze i ich rodzice.

Oficjalne otwarcie Harcówki poprzedziła krótka zbiórka, podczas której harcerze podziękowali za pomoc. Jak na harcerskie spotkanie przystało, zapłonęło symboliczne ognisko, rozpalone „od jednej zapałki”. Przygotowanie pomieszczeń trwało kilka miesięcy, ale 1. Drużyna Harcerska im. św. Maksymiliana Kolbego „Czarna Jedynka” na warunki nie powinna narzekać. Budynek zmienił się nie do poznania.

– Harcówka była naszym marzeniem – informuje przyboczny phm. Marek Pietrasik. Kiedy otrzymaliśmy sygnał od wójta Gminy Teresin, że znalazł dla nas pomieszczenie, wiedzieliśmy, że wkraczamy w nowy rozdział działalności i że potrzebujemy tylko czasu i trochę pieniędzy, by urządzić się po swojemu. W remoncie pomogli nam rodzice dzieci zrzeszonych w harcerstwie i ludzie dobrej woli, którzy dostrzegli w nas potencjał. I jest to fantastyczny moment, by po raz kolejny powiedzieć Państwu bardzo dziękujemy! – podkreślał wzruszony.

Harcerze nie ukrywają zadowolenia i zapewniają, że będą dobrymi gospodarzami. Z nowej siedziby będą korzystali nie tylko harcerze, ale także zuchy z nowo tworzonej gromady.

– Własny kąt dla zuchów i harcerzy ma ogromne znaczenie. Tu mogą trzymać swoje kroniki, proporce, sztandary. Tu mogą się spotykać i dyskutować o nowych pomysłach. Zimą i jesienią właśnie w takich miejscach rodzą się niesamowite pomysły – mówi drużynowa Joanna Pietrasik.

Podczas inauguracji Harcówki głos zabierali goście, którzy nie szczędzili słów uznania i podziwu. Pojawiły się także prezenty dla bohaterów tego niezwykłego wydarzenia. Gitarę klasyczną podarował harcerzom wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, ukulele i instrumenty perkusyjne dyrektor TOK Mariusz Cieśniewski, drzewiec i flagę narodową radny Paweł Wróblewski, a pyszny tort Komenda Hufca ZHP w Sochaczewie.

Druga część spotkania miała miejsce na skwerze przy Harcówce, gdzie przygotowano słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę.

– Nie tak dawno minęły wakacje, dlatego już teraz ruszamy pełną parą w nowy harcerski rozdział. Przed nami nowe miejsce zbiórek, ale wartości ciągle przekazujemy te same. Bo czym byłoby harcerstwo bez ducha   braterstwa, patriotyzmu, służby bliźniemu? Terenoznawstwo, samarytanka, musztra, pionierka, sprawności i stopnie harcerskie również nie są nam obce – mówi phm. Joanna Pietrasik, drużynowa 1. DH w Teresinie. I korzystając ze sposobności zachęca do wstąpienia w szeregi druhów i druhen, do rozpoczęcia harcerskiej przygody – Jeżeli masz co najmniej 9-10 lat, to już dzisiaj zapraszamy Cię na nasze zbiórki harcerskie w Harcówce, w piątki w godzinach 16:30–18:00. A dla ciut młodszych od 6. roku życia zbiórki ruszą już w połowie października – zapraszamy w soboty w godzinach 10:00 – 11:30!

Świętowanie zakończyło się wspólnym kręgiem i przekazaniem tradycyjnej iskierki. Druhny i druhowie z Teresina mówią z dumą: – Od teraz mamy swój własny harcerski kąt.

Tomasz Daczko

.

Otwarcie harcówki w Teresinie