Teresin. Sesja na 25-lecie samorządności

0
31

Gmina Teresin świętowała 25-lecie samorządu. Z tej okazji w czwartek 23 lipca odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy. Tym razem w Sali Rubinowej motelu „Kuźnia Napoleońska” zebrali się nie tylko gminny zarząd, radni i sołtysi, ale też władze wojewódzkie, powiatowe, a także duchowni i wielu zaproszonych dostojnych gości.
Wykład „25 lat samorządności w Polsce” wygłosił prof. Jerzy Stępień, współtwórca reformy samorządowej z 1990 roku, który chwalił i gratulował naszemu samorządowi niezwykłej kondycji i prężnego rozwoju. O tym, że gmina Teresin jest liderem w wśród samorządów na Mazowszu mówił Marszałek Województwa Adam Struzik. Wspólnie z radnym sejmiku mazowieckiego wręczyli wójtowi Markowi Olechowskiemu prestiżowy medal „Pro Mazovia” za jego wybitne i skuteczne działania na rzecz rozwoju kierowanej przez niego gminy. Drugi złożyli na ręce przewodniczącego Rady Bogdana Linarda. To wyróżnienie dla całego teresińskiego samorządu.
Podczas spotkania samorządową historię gminy Teresin w wielkim skrócie przedstawił przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard. Zaprezentowane gminne osiągnięcia poparte wizualną prezentacją w wystąpieniu pod nazwą „25 lat samorządowej gminy Teresin” napawały dumą. Na wymienienie dokonań kolejnych rad i wójtów nie starczyłoby czasu.
Indywidualne „Dyplomy Uznania” władze województwa przyznały osobom szczególnie zasłużonym dla teresińskiej gminy. Otrzymali je – Danuta Mieczysława Koźlicka, Stanisława Szczypińska, Jan Aleksander Łopata, Tadeusz Koryś, Lech Kaźmierczak, Ryszard Kacprzak, Bogdan Linard i Jan Bluszcz.
Z kolei wicewojewoda Dariusz Piątek wręczył Srebrne Krzyże Zasługi. Otrzymali je Ryszard Niedźwiedzki, prezes LKS Mazowsze Teresin oraz Wojciech Trzciński, właściciel motelu „Kuźnia Napoleońska”. Brązowymi Krzyżami Zasługi wicewojewoda odznaczył Krzysztofa Walencika dyrektora GOSiR Teresin, Zbigniewa Jankowskiego byłego sołtysa Szymanowa i Mariannę Tondera byłą sołtys Skrzelewa. Do zaszczytnego grona Honorowym Obywateli Gminy Teresin dołączył za to Zbigniew Komorowski. Podczas uroczystej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie.
– Czuję się ogromnie zaszczycony, dziś jest dla mnie moment osobistej satysfakcji, kiedy to demokratycznie wybrany samorząd zaskoczył mnie tym bardzo honorowym tytułem, dziękuję Radzie Gminy, dziękuję społeczeństwu gminy – mówił wzruszony Zbigniew Komorowski, który wyróżnienie odebrał w towarzystwie swojej małżonki Barbary.
Dziewiąta sesja Rady Gminy Teresin przeszła do historii. Było niezwykle uroczyście i podniośle.
Wspaniale, że na kilka dni przed obchodami gmina Teresin ponownie znalazła się wśród czołówki „Złotej Setki Samorządów” w rankingu Rzeczpospolitej. Piąte miejsce w Polsce wśród gmin wiejskich i kolejny już raz pierwsze na całym Mazowszu wzbudziło szacunek wśród gości. Uroczystości zakończył występ zespołu Czardasz.

/M.Odolczyk/