Test SpaceX uruchamia rakietę statku kosmicznego: jak oglądać

Srebrna wizja Elona Muska dotycząca wysłania ludzi na Księżyc i Marsa leży w pobliżu 480-metrowej wieży startowej w południowym rogu Teksasu. To nowa rakieta SpaceX o nazwie Starship, która jest potężniejsza niż jakikolwiek pojazd, który kiedykolwiek poleciał w kosmos.

Już w poniedziałek rano SpaceX po raz pierwszy podejmie próbę wystrzelenia prototypu statku kosmicznego w kosmos. Oto, co musisz wiedzieć o locie.

Statek kosmiczny i superciężki wzmacniacz, który wyniesie go na orbitę, mają zostać załadowane propelentami w poniedziałek na poligonie testowym SpaceX w Teksasie pod Brownsville. Platforma startowa, znana jako SpaceX Starbase, znajduje się w pobliżu Zatoki Meksykańskiej.

SpaceX planuje rozpocząć lot już o 8 rano ET, a firma powiedziała, że ​​rozpocznie transmisję na żywo. na swoim kanale YouTube 45 minut, zanim rakieta będzie gotowa do startu.

Jeśli pojawią się problemy i SpaceX nie będzie mógł wystartować w poniedziałek, będzie kontynuował próby przez cały tydzień. W miejscu startu Wydawało się niewyraźne Niedzielne popołudnie, — powiedział SpaceX Pogoda była „całkiem dobra jutro rano, ale obserwujemy uskok wiatru”.

Jest to najwyższa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano – ma 394 stopy wysokości, czyli prawie 90 stóp więcej niż Statua Wolności wraz z cokołem.

Ma najwięcej silników w historii wzmacniacza rakietowego: superciężką dolną sekcję, która napędza górny statek kosmiczny na orbitę, z 33 potężnymi silnikami Raptor firmy SpaceX przymocowanymi do podstawy. Mogą generować 16 milionów funtów ciągu w pełnym zakresie, więcej niż Saturn V, który zabrał astronautów Apollo na Księżyc.

Starship został zaprojektowany tak, aby był całkowicie wielokrotnego użytku. Superciężki booster ląduje jak mniejsze rakiety SpaceX Falcon 9 i może powrócić z kosmicznego brzucha do atmosfery jak skoczek spadochronowy, zanim statek kosmiczny ustawi się pionowo do lądowania.

READ  Twardi republikanie okopują się przeciwko kandydaturze McCarthy'ego na przewodniczącego Izby Reprezentantów

Obecna rakieta SpaceX Falcon 9 jest najczęściej wystrzeliwaną rakietą na świecie. W 2023 roku został wysłany w kosmos 24 razy, ostatnio w piątek wieczorem.

Statek kosmiczny to kolejny krok. Może przewozić więcej ładunku i więcej osób niż Falcon 9. A ponieważ jest w pełni wielokrotnego użytku, statek kosmiczny drastycznie obniży koszty wystrzeliwania ładunków na orbitę.

NASA płaci SpaceX za opracowanie wersji pojazdu do przenoszenia astronautów z orbity księżycowej na powierzchnię Księżyca na potrzeby misji Artemis III i IV w dalszej części dekady. Wysyłanie ludzi na Marsa Mr. Statki kosmiczne są kluczowe dla wizji Muska.

Podczas poniedziałkowego lotu testowego statek kosmiczny wykona odcinek swojej orbity wokół Ziemi, zaczynając od Teksasu i rozpryskując się w wodach u wybrzeży Hawajów.

Ostatecznie SpaceX ma nadzieję na ponowne wykorzystanie zarówno Superheavy Booster, jak i Starship Orbital Vehicle do przyszłych startów i rutynowego lądowania. Ale w poniedziałek statek kosmiczny rozbije się o ocean i zatonie. Są one uważane za pierwszy test pojazdów, a dane mogą pomóc inżynierom naprawić to, co nie działa i wprowadzić ulepszenia.

Około ośmiu minut po poniedziałkowym starcie superciężki booster spadnie do Zatoki Meksykańskiej. Pojazd Starship poleci wysoko w kosmos, osiągnie wysokość około 150 mil i okrąży Ziemię przed ponownym wejściem w atmosferę. Około 90 minut po starcie, jeśli przeżyje ponowne wejście, spadnie do Oceanu Spokojnego około 100 km na północ od wyspy Kauai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *