Tornado uderza w Arkansas, gdy silne burze przechodzą przez Środkowy Zachód i Południe

Duże tornado wylądowało w pobliżu Little Rock w Arkansas w piątek po południu, powodując obrażenia, powalając drzewa i niszcząc domy, zmuszając meteorologów z lokalnego biura do ewakuacji, według National Weather Service.

Według prognostów tornado było częścią złożonego i niebezpiecznego systemu burzowego, który zaczął uderzać w górny Środkowy Zachód i Południe. Straż tornada obowiązywała również w niektórych częściach Wisconsin, Illinois, Iowa i Missouri.

Zdjęcia z Little Rock pokazały szczątki i uszkodzenia domów spowodowane tornadem, które lokalna stacja telewizyjna KATV określiła jako „katastrofalne”, z przewidywanymi rozległymi zniszczeniami. Oprócz zagrożenia związanego z tornadem dla części Little Rock, prognostycy ogłosili również stany zagrożenia dla pobliskich Sherwood i Jacksonville w stanie Ark. Prawie 75 000 klientów było bez prądu w Arkansas. Według PowerOutage.usAgreguje dane z aplikacji z całego kraju.

Według dwóch lokalnych szpitali kilka osób zostało rannych w rejonie Little Rock, chociaż zakres ich obrażeń nie był od razu znany.

Joshua Cook, rzecznik CHI St. Vincent, powiedział, że szpitalny oddział ratunkowy ma „dużą liczbę osób z obrażeniami”, ale zna powagę.

Rzeczniczka University of Arkansas for Medical Sciences, Leslie Taylor, powiedziała, że ​​co najmniej jeden pacjent urazowy został zabrany do szpitala. „Jesteśmy gotowi i chętni do przyjęcia ludzi” – powiedziała Taylor.

Meteorolodzy z biura National Weather Service w Little Rock musieli udać się do schronu przed tornadem w piątek po południu, gdy stało się jasne, że ich biuro znajdowało się na drodze tornada. Desiree Meadows, meteorolog z Memphis, powiedziała, że ​​biuro Weather Service w Memphis planuje wydawać ostrzeżenia i monitorować pogodę w ich imieniu. Po tornadzie wydano kolejne ostrzeżenie przed tornadem dla obszaru Little Rock.

Najgorsze z systemu burzowego jeszcze się nie skończyło. Niszczycielski wiatr i bardzo duże opady gradu spodziewane są w regionie do wieczora. Centrum przewidywania burz Weather Service powiedział. Możliwe są rozległe i niszczące burze, możliwe są również gwałtowne powodzie. — powiedzieli prognostycy.

READ  Pożary w Albercie: ponad 13 000 osób ewakuowano w zachodniej Kanadzie, ponieważ pożary płoną w całym regionie podczas upałów i silnych wiatrów

„Pamiętaj, że burze poruszają się dzisiaj szybko” – powiedział Ashton Robinson Cook, meteorolog z Weather Forecast Center. „Więc jeśli znajdziesz się na czyjejś drodze, bądź przygotowany do natychmiastowego schronienia się”.

Oczekuje się, że wieczorem burze przesuną się na wschód przez doliny Ohio i Tennessee, gdzie spodziewane są niszczące wiatry i duży grad, a także mogą rozwinąć się silne tornada.

Ponad 28 milionów ludzi znajdowało się pod obserwacją huraganu w piątek po południu. — poinformował serwis meteorologiczny. Ostrzeżenie przed tornadem zostało wydane dla obszarów takich jak Peoria, Illinois.

Zegarek tornado Środkowa i wschodnia Iowa, zachodnie Illinois, północne i środkowe Missouri oraz południowo-zachodnie Wisconsin były wydawane do 20:00 czasu środkowoeuropejskiego. Serwis pogodowy powiedział, że może zobaczyć „kilka” silnych tornad, w tym kilka silnych tornad, duży grad o średnicy do 3 cali i rozległe niszczące wiatry o prędkości 70 mil na godzinę.

Inny Zegarek Huragan Większość Arkansas, południowo-wschodniego Missouri, południowego Illinois, wschodniego Kentucky, wschodniego Tennessee i północno-wschodniego Mississippi otrzymało czas centralny do 20:00. — poinformował Departament Meteorologiczny Kilka silnych tornad może przynieść grad wielkości piłki tenisowej i porywy wiatru do 70 mil na godzinę.

Regiony północno-zachodnie Luizjana, południowa Oklahoma i północno-wschodni Teksas Kolejny cyklon był pod obserwacją.

Burze mogą dotknąć obszaru rozciągającego się od Luizjany po Wisconsin, w tym Little Rock, Memphis, St. Louis, Des Moines, Chicago i innych dużych miast. W dużej części doliny Mississippi może wystąpić „co najmniej kilka długich, silnych, pierwszych gwałtownych tornad” – poinformowało Centrum Prognoz.

Przed burzami, Robotnicy zajęli się usuwaniem gruzu Z kanalizacji na obszarach zagrożonych powodzią. Zachęcali urzędnicy Mieszkańcy powinni mieć wiele możliwości schronienia się w miejscu, przygotowania się na możliwe przerwy w dostawie prądu i otrzymywania ostrzeżeń pogodowych, takich jak telefony i radia.

READ  Giełda dzisiaj: aktualizacje na żywo

Biuraja też powiedzieli ludzie Zniszcz duże lub luźne przedmioty Z ich posesji meble ogrodowe, martwe drzewa i zwisające gałęzie, które mogą stać się „niebezpiecznymi pociskami” przy silnym wietrze.

Burze mogą dotknąć części Mississippi, które zostały zniszczone w zeszłym tygodniu przez tornada, które zabiły co najmniej 26 osób.

Prezydent Biden odwiedził w piątek Rolling Fork w stanie Mississippi, społeczność mocno dotkniętą tornadami z zeszłego tygodnia. Tornado zabiło 13 osób i zniszczyło domy i firmy w Rolling Fork i okolicznym hrabstwie Sharkey.

piątkowe popołudnie Centrum przewidywania burz Poważne ryzyko pogodowe zostało podwyższone do „wysokiego” – najwyższego w pięciostopniowej skali – dla części Iowa, Illinois i Missouri w pobliżu granicy Iowa-Illinois, a także innego obszaru obejmującego części wschodniego Arkansas i północno-zachodniego Missouri. i południowo-zachodni Tennessee, w tym Memphis.

Dwa lata temu, 25 marca 2021 r., na kilka godzin przed potężnym tornadem, które nawiedziło Alabamę i Georgię, zabijając co najmniej sześć osób, Centrum po raz ostatni użyło określenia wysokiego poziomu dla trudnych warunków pogodowych.

Storm Prediction Center rozszerzyło oznaczenie „umiarkowanego” ryzyka, poziom czwarty, na większą część Illinois i Indiany. Region obejmuje części wschodniego Missouri i Arkansas, zachodniego Tennessee i Kentucky, północnego Mississippi i północno-zachodniej Alabamy. Ponad 18 milionów ludzi żyje na obszarach wysokiego i umiarkowanego ryzyka.

Serwis pogodowy Rozmyślny Mieszkańcy powinni zwracać uwagę na ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Jeśli zostanie wydane ostrzeżenie przed tornadem, ludzie powinni przenieść się w bezpieczne miejsce, najlepiej do pokoju na parterze solidnego budynku.

W piątek Quad Cities czekają dwie rundy trudnych warunków pogodowych. — stwierdzili synoptycy. Pierwsza miała rozpocząć się po południu, a druga wczesnym wieczorem. Podczas obu wydarzeń wiatr może osiągać prędkość 75 mil na godzinę, możliwe są też silne porywy wiatru.

READ  Zimowe burze i przenikliwe zimno przetaczają się przez Amerykę

Burze mogą powodować ulewne deszcze, które mogą prowadzić do gwałtownych powodzi. Obszar zagrożony powodzią w piątek wieczorem rozciąga się od Arkansas do Kentucky i obejmuje zachodnie Tennessee i północne Mississippi. W sobotę nastąpią burze z niszczącymi wiatrami w północnych Appalachach i na północnym wschodzie kraju.

Derricka Brysona Taylora I Johna Keefe’a Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *