Trump spodziewa się aresztowania we wtorek

Waszyngton (CNN) Były prezydent Donald Trump powiedział w sobotę, że ma zostać aresztowany w związku z wieloletnim dochodzeniem w sprawie ukrytego programu finansowego z udziałem aktorki filmów dla dorosłych Stormy Daniels i wezwał swoich zwolenników do protestu przeciwko takiemu posunięciu.

W poście w mediach społecznościowych Trump powiedział, odnosząc się do siebie, że „główny kandydat Republikanów i były prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie aresztowany w przyszłym tygodniu we wtorek” – choć nie powiedział, dlaczego spodziewa się aresztowania. Po poście Trumpa jego zespół powiedział, że nie otrzymał żadnego powiadomienia od prawników.

Johna Millera z CNN W piątek w Nowym Jorku przez cały tydzień odbywały się spotkania między miejskimi, stanowymi i federalnymi organami ścigania w sprawie możliwych ustaleń dotyczących obrony Trumpa.

Nawiązując do apelu Trumpa skierowanego do zwolenników przed wyborami prezydenckimi w 2020 r., w sobotę wystosował wezwanie do działania: „Opór, odzyskajcie nasz naród”.

Były prezydent stara się pobudzić swój zespół i ma nadzieję, że impeachment pomoże mu politycznie, kilka osób poinformowanych w tej sprawie powiedziało CNN.

Jakikolwiek akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi, który ubiega się o reelekcję w 2024 roku, byłby historycznym pierwszym i szybko zmieniłby polityczną rozmowę wokół postaci, która już budzi podziały. Chociaż Trump ma bogatą historię pozwów cywilnych przed i po objęciu urzędu, akt oskarżenia oznacza dramatyczny wzrost jego nieszczęść prawnych, gdy pracuje nad odzyskaniem Białego Domu.

Oczekuje się, że kolejny świadek będzie zeznawał w poniedziałek, zgodnie ze źródłem zaznajomionym ze śledztwem. Nie wiadomo, czy będzie to ostatnie zeznanie przed głosowaniem nad ewentualnym aktem oskarżenia.

Przewidując wkrótce akt oskarżenia, zespół prawny Trumpa przygotowuje się za kulisami do kolejnych kroków.

Prawnik Trumpa, Joe Tacobina, powiedział później, że były prezydent oparł swoje twierdzenia na doniesieniach prasowych.

READ  Amerykański dron: rosyjskie samoloty zestrzeliły MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym

„Nikt nam nic nie powiedział, co jest bardzo rozczarowujące. Prezydent Trump opiera swoją odpowiedź na doniesieniach prasowych” – powiedział Tacobina w oświadczeniu dla CNN.

Rzecznik Trumpa powiedział w sobotę, że były prezydent nie otrzymał powiadomienia o jakimkolwiek potencjalnym akcie oskarżenia z biura prokuratora okręgowego na Manhattanie, ale jego post „właściwie świadczy o jego niewinności”.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy, republikanin z Kalifornii, zapowiedział możliwą obronę Republikanów na Kapitolu, tweetując w sobotę, że jakiekolwiek potencjalne oskarżenie byłego prezydenta będzie oznaczać „nadużycie władzy” przez biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie.

Mike Pence, który był wiceprezydentem za czasów Trumpa, powtórzył w sobotę przesłanie McCarthy’ego. „Cóż, podobnie jak wielu Amerykanów, jestem… jestem oszołomiony” – powiedział Pence w wywiadzie dla Breitbart News. Były wiceprezydent nazwał śledztwo prokuratora okręgowego na Manhattanie „sprawą polityczną”, która „cuchnie”.

Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie odmówiło komentarza w sobotę.

Wezwanie do przypomnienia komentarzy z 6 stycznia

Trump prywatnie poskarżył się prokuratorowi okręgowemu na Manhattanie Alvinowi Brockowi, że wierzy, że zostanie postawiony w stan oskarżenia, ponieważ myśli, że go „nienawidzi”, zgodnie ze źródłem zaznajomionym z oświadczeniami Trumpa.

Wielokrotnie wzywał swoich zwolenników do odrzucenia wyników wyborów prezydenckich w 2020 r., ale w odpowiedzi na aresztowanie wezwał do protestu. 6 stycznia 2021, atak na stolicę USA.

Część doradców Trumpa prywatnie namawiała go, by nie wzywał do protestów, obawiając się, że optyka masowego protestu na ulicach Manhattanu wymknie się spod kontroli lub będzie przypominać powstanie z 2021 roku.

W poniedziałek ma zeznawać kolejny świadek

Oczekuje się, że zespół bezpieczeństwa Trumpa zostanie powiadomiony o ewentualnych aktach oskarżenia, a następnie zaangażuje się w negocjacje w sprawie poddania się i pierwszego pojawienia się.

Oczekuje się, że kolejny świadek będzie zeznawał w poniedziałek, zgodnie ze źródłem zaznajomionym ze śledztwem. Nie wiadomo, czy będzie to ostatnie zeznanie przed głosowaniem nad ewentualnym aktem oskarżenia.

READ  Rynki azjatyckie były mieszane w handlu, ponieważ przedstawiciele Fed byli podzieleni co do zbliżających się podwyżek stóp

Zespół Trumpa wielokrotnie powtarzał, że nie przyjmie zaproszenia do składania zeznań przed wielką ławą przysięgłych. Jednak wiele źródeł zaznajomionych z myśleniem jego zespołu prawnego twierdzi, że w przypadku oskarżenia wynegocjowałby datę kapitulacji z biurem prokuratora okręgowego.

Źródła zaznajomione ze spotkaniami podały, że zespół Trumpa zbierał się przez cały tydzień, aby zaplanować różne scenariusze, w tym wizytę Trumpa w Nowym Jorku i zdalne przesłuchanie podczas jego pobytu w Mar-a-Lago.

Niektórzy członkowie zespołu prawnego Trumpa doradzają Trumpowi, aby pojawił się zdalnie ze względów bezpieczeństwa, jeśli zostanie postawiony w stan oskarżenia. powiedział.

Według doniesień Trump rozważa również zatrudnienie nowego prawnika przyjaznego telewizji, który mógłby obsługiwać media zewnętrzne. Były prezydent znany jest z zatrudniania prawników i doradców w oparciu o ich obecność w telewizji i umiejętność obrony go w mediach.

Dwóch prawników zaangażowanych obecnie w śledztwo Departamentu Sprawiedliwości dotyczące byłego prezydenta, Jim Trusty i Christina Papp, zostało sprowadzonych na kolana Trumpa po obejrzeniu ich w telewizji.

Kampania dodaje personel, aby skupić się na przekazywaniu wiadomości dotyczących potencjalnego impeachmentu, o którym po raz pierwszy poinformował The New York Times.

Trwają negocjacje organów ścigania

Organy ścigania debatują o tym, jak poradzić sobie z ewentualnym aktem oskarżenia złożonym przez wielką ławę przysięgłych okręgu Nowego Jorku oraz o możliwości bezprecedensowego aresztowania byłego prezydenta Dances. Departament Policji Nowego Jorku nie odpowiedział natychmiast na zapytanie CNN po postach Trumpa w sobotę.

Profil Trumpa w US Secret Service wyśle ​​​​go do biura prokuratora okręgowego na Manhattanie w celu pobrania odcisków palców, a następnie zrobi zdjęcia policyjne w biurach zespołu detektywów prokuratora okręgowego. Jak to zwykle bywa w przypadku dobrowolnego poddania się oskarżonego, po aresztowaniu były prezydent zostanie postawiony bezpośrednio przed sędzią, gdzie zostanie zwolniony na własne żądanie.

Funkcjonariusze organów ścigania wtajemniczeni w dyskusje powiedzieli, że w procesie planowania omówiono kilka kwestii, w tym bezpieczeństwo sądu i demonstracje lub wiece zwolenników Trumpa przed budynkiem sądu lub kontrdemonstracje protestujących przeciwko Trumpowi. Dwie grupy ścierają się.

READ  Anthony Edwards pomaga Timberwolves uniknąć ataku Nuggetsów

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *