Trwa Festiwal UNITY

0
20

Od 21 sierpnia w Sochaczewie trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny Unity. 10 dni wypełnionych ruchem i tańcem w wykonaniu młodych performerów z czterech krajów: Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Wielokulturowość oparta na jedności w różnorodności. I choć festiwal jeszcze się nie skończył, już teraz można napisać, że tak dużego przedsięwzięcia teatralnego w naszym mieście jeszcze nie było. Organizatorami festiwalu UNITY jest Sochaczewskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Sztuka Nowa, którym przy wsparciu Urzędu Miasta Sochaczew, udało się stworzyć unikatowy projekt na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Trzonem festiwalu Unity są Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca „Eco Campus”. Biorą w nim udział artyści z Czech, Słowacji, Węgier i Polski, którzy pod okiem sześciu liderów wymieniają się wiedzą oraz umiejętnościami z zakresu sztuki performatywnej, teatru fizycznego i teatru tańca. Zajęcia są bardzo intensywne, wszyscy podchodzą do nich z ogromnym zaangażowaniem. Początkowa bariera językowa między uczestnikami szybko została przełamana. Taniec i ruch to takie środki ekspresji, które burzą wszelkie podziały. Wielokulturowość tancerzy i performerów okazała się również cennym źródłem wzajemnych inspiracji.

Laboratoria odbywają się głównie w Sochaczewskim Centrum Kultury, ale performerzy postanowili zaistnieć także w przestrzeni miasta. W myśl nurtu ekologicznego, przemieszczają się rowerami. Mieszkańcy Sochaczewa wielokrotnie mogli zauważyć ten międzynarodowy peleton na ulicach miasta. W ramach festiwalu odbyła się również akcja sadzenia drzew wokół sceny plenerowej w SCK w Boryszewie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta i harcerze, którzy wraz z uczestnikami Unity, posadzili 30 drzewek.

W sobotni wieczór 24 sierpnia w parku im. F. Chopina młodzi artyści zaprezentowali jam taneczny oparty na improwizacji. Artystyczne widowisko ściągnęło uwagę sochaczewian, którzy włączyli się do wspólnego „jamowania”. Przekazywali artystom hasła, które mieli zaprezentować poprzez ruch i taniec. Świetnie podołali temu zadaniu, a publiczność nagrodziła ich na koniec wielkimi brawami.

Artystyczne   warsztaty odbyły się także na terenie parku w Żelazowej Woli. Międzynarodowa grupa festiwalowa, na zaproszenie dyrektora Sochaczewskiego Centrum Kultury, zwiedziła dom urodzenia F. Chopina, a w parku rozpoczęła przygotowania do finałowego spektaklu „River show”, który odbędzie się 30 sierpnia na terenie bulwarów nad Bzurą. Tytułowa rzeka jest głównym tematem festiwalu. Jak ważna jest dla mieszkańców naszego miasta i jakie niesie ze sobą wartości, dowiedzą się widzowie finałowego spektaklu. Scenariusz powstanie m.in. na bazie rozmów z mieszkańcami, którzy będą jego współautorami.

Mocnym akcentem festiwalu Unity była premiera sztuki „Hamlet no more” Teatru „Maska” w reżyserii Dawida Żakowskiego. Nowatorska, pełna emocji i silnej ekspresji wersja Hamleta zachwyciła publiczność, która szczelnie wypełniła salę widowiskową SCK w Boryszewie. Reżyser oraz aktorzy „Maski” przełamali wiele schematów tradycyjnego „Hamleta”, pokazując go w nowej odsłonie. Spektakl w wielu miejscach nawiązywał do współczesnych dramatów naszego życia. Okazuje się, że każdy z nas może być Hamletem bądź Ofelią, a na fundamentalne pytania odnośnie życia, zmuszony jest odpowiedzieć sobie sam. Reżyser pozostawił widzom w tym zakresie duże pole do własnej interpretacji.

Nowatorskim festiwalowym wydarzeniem okazał się występ performerów podczas koncertu orkiestry kameralnej Camerata Mazovia. Tancerze zaprezentowali własne choreografie w dużej mierze oparte na improwizacji, które idealnie skomponowały się z muzyką zagraną przez sochaczewską orkiestrę pod dyr. Artura Komorowskiego. Publiczność usłyszała m.in. „Taniec Eleny” Michała Lorenca z filmu „Bandyta”, przepięknie wykonaną przez koncertmistrz orkiestry Oliwię Królak Wokalizę Wojciecha Kilara oraz kilka znanych motywów z filmów zagranicznych, m.in. muzykę Hanza Zimmera z filmu „Piraci z Karaibów”. Całość zachwycała wysokim kunsztem artystycznym, zarówno w dźwięku jak i w ruchu. Koncert uzupełniony został wizualizacjami opartymi na przedwojennych fotografiach, które udostępnione zostały przez grupę „Stary Sochaczew”. Zdjęcia ze zbiorów Tomasza Mazurkiewicza, Andrzeja Kornackiego i MZSiPBnB, świetnie zobrazowały znane motywy filmowe.

Po oddaniu tego numeru do druku odbyły się jeszcze dwa spektakle teatru tańca „Cappuccino” i „2 brown to be Polish” w reżyserii sochaczewianki Eweliny Sobieraj, a dwa kolejne zaprezentowane będą 31 sierpnia. Pierwszy z nich to spektakl teatru tańca dla dzieci „Jumika” w wykonaniu artystów ze Słowacji. A na deser zaprezentowana zostanie performatywno – muzyczna instalacja „Black SQR” kolektywu Sztuka Nowa z muzyką w wykonaniu Gamida Ibadullayeva. Wszystko to poprzedzi piknik rodzinny na terenie parku im. I.W. Garbolewskiego, w ramach którego odbędzie się szereg mikrowarsztatów dla dzieci i dorosłych. Będzie to artystyczna przestrzeń z zakrestu tańca współczesnego i improwizacji, skierowana do mieszkańców miasta.

Zachęcamy do czynnego udziału w wydarzeniach, które odbędą się jeszcze w ramach festiwalu. Kolejna taka okazja może się trafić dopiero za rok. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczny festiwal Unity będzie pilotażową edycją cyklicznego projektu, który na stałe wpisze się w kalendarz letnich wydarzeń w Sochaczewie.

Iza Strzelecka
Fot: Iza Strzelecka
Sebastian Stępień

Pozostałe wydarzenia festiwalu
30 SIERPNIA (piątek)
– godz. 20.00
Bulwary nad Bzurą w Sochaczewie
Spektakl „River show” (premiera) – finał międzynarodowych laboratoriów tańca i ruchu
reż.Victoria Makra (HU), Ewelina Sobieraj (PL), Jana Ryslava (CZ), Kat Rampackova (SK), Maciej Tomaszewski (PL), Dawid Żakowski (PL)
31 SIERPNIA (sobota)
– godz. 11.00 – 13.00
Park im. I. W. Garbolewskiego w Sochaczewie
Piknik rodzinny / warsztaty taneczne i teatralne dla dzieci i dorosłych
– godz. 14.00
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83
„Jumika” reż. Kat Rampackova /spektakl teatru tańca dla dzieci
– godz. 18.00
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83
„Black SQR” – work in progress / Sztuka Nowa – Spektakl instalacja performatywna, reż. Dawid Żakowski
– godz. 20.00
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83
Zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego
„Unity”- after party

.