Trzmiele uczą się rozwiązywać zagadki, obserwując rówieśników, badając znaleziska

  • Emily McGarvey
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że trzmiele uczą się rozwiązywać zagadki, obserwując swoich bardziej doświadczonych rówieśników.

Eksperci z Queen Mary University of London przeszkolili pszczoły, aby otwierały pudełko z puzzlami zawierające nagrodę w postaci cukru.

Badanie wykazało, że pszczoły te przekazały następnie wiedzę innym w swoich koloniach.

Naukowcy odkryli, że „społeczne uczenie się” mogło mieć większy wpływ na zachowanie trzmieli, niż wcześniej sądzono.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy stworzyli pudełko z puzzlami, które można było otworzyć, przekręcając pokrywkę, aby uzyskać dostęp do roztworu cukru.

Naciśnięcie czerwonej klapki powoduje obrót pokrywy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a naciśnięcie niebieskiej klapki obraca ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Naukowcy przeszkolili pszczoły „demonstracyjne”, aby używały jednej z tych metod do otwierania pokrywy, podczas gdy pszczoły „obserwatorki” patrzyły.

Naukowcy odkryli, że kiedy obserwujące pszczoły rozwiązały zagadkę, wybrały tę samą metodę, którą widziały w 98% przypadków, nawet po znalezieniu alternatywnego podejścia.

Badanie wykazało również, że pszczoły z demonstratorem otworzyły więcej puzzli niż pszczoły kontrolne.

Naukowcy stwierdzili, że pszczoły nauczyły się zachowania społecznie, zamiast znajdować rozwiązania.

Przewodniczyła dr Alice Bridges badaniePowiedział, że trzmiele nie wydają się wykazywać „zjawisk podobnych do kultury” na wolności.

„Jednak w naszych eksperymentach zaobserwowaliśmy rozprzestrzenianie się i utrzymywanie„ trendu ”behawioralnego w grupach trzmieli – podobnego do obserwowanego u zwierząt i ptaków” – powiedział.

Zachowanie owadów społecznych, takich jak te trzmiele, jest „jednymi z najbardziej złożonych na Ziemi” – powiedział.

W innych eksperymentach, w których zarówno „niebieskie”, jak i „czerwone” pszczoły zostały wypuszczone do podobnych grup pszczół, obserwujące pszczoły początkowo nauczyły się stosować obie metody, ale ostatecznie rozwinęły preferencje dla jednego rozwiązania, które później zdominowało kolonię.

Według badania pokazuje to, w jaki sposób w populacji pszczół może pojawić się trend behawioralny.

Naukowcy stwierdzili, że w tym przypadku wszelkie zmiany w zachowaniu żerowania mogą wynikać z wycofania się doświadczonych pszczół z żerowania i pojawienia się nowych uczniów, a nie ze zmiany preferencji pszczół.

Tytuł Filmu,

Jak trzmiele oszukują rośliny, aby wcześnie zakwitły

READ  Podejrzany o morderstwo w Idaho, Brian Kohberger, jest gotowy odstąpić od przesłuchania w sprawie ekstradycji, mówi prokurator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *