Trzydziestolecie Muzeum Kolei Wąskotorowej – podsumowanie

0
47

W sobotę 22 października odbył się jubileuszowy przejazd pociągu Retro, akcentujący trzydziestolecie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (6 września 1986 r., odbyło się oficjalne otwarcie placówki). Był to również ostatni planowy kurs w tym sezonie turystycznym. Z okazji jubileuszu przygotowano dodatkowe atrakcje, które wzbogaciły i zmieniły, realizowany podczas sezonu, zwyczajowy program wycieczki.

Impreza rozpoczęła się już o 9:30. Gości po skansenie oprowadził przewodnik. Następnie krótkie przemówienie okolicznościowe wygłosił kierownik muzeum Radosław Konieczny. Po wystąpieniu odbyła się pierwsza, od półtora roku, parada czynnego taboru znajdującego się w zasobach placówki. Na torze głównym prezentowały się: trójkołowy rower szynowy, drezyna wahadłowa, lokomotywa spalinowa Lyd1-226 oraz wagony motorowe Mbd1-126 i Mbd1-130. Paradę zakończył wjazd składu Retro, zestawionego z lokomotywy spalinowej Lxd2-342 oraz czterech wagonów typu 1 Aw. Pociąg wyruszył ze stacji Sochaczew Wąskotorowy o 10:50.

W wagonach, uczestnicy wycieczki dzięki opowiadaniom przewodnika poznali ciekawostki z dziejów Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, a także atrakcje turystyczne znajdujące się w pobliżu wąskiego szlaku. O 12:05 skład dotarł na skraj Puszczy Kampinoskiej, po czym uczestnicy udali się na czterdziestominutowy spacer po lesie.

O 12:54 pociąg z pasażerami przybył do Tułowic, gdzie w Osadzie Puszczańskiej odbył się piknik z ogniskiem i kiełbaskami.

O 14:34 zabytkowy skład wyruszył w drogę powrotną, by o 15:40 dotrzeć na stację Sochaczew Wąskotorowy.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Edukacyjno-Turystycznego, gdzie wysłuchali wspomnień Czesława Gwary – pierwszego dyrektora i współtwórcy Muzeum Kolei Wąskotorowej.

O godzinie 16:30, po zajmującym wystąpieniu naszego gościa, uroczystości zakończyły się.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za trzydzieści lat zaufania i wsparcia, a także za ten jubileusz. Żywimy nadzieję, że zbliżający się czas będzie dla naszego Muzeum równie pomyślny jak ten, który właśnie przeminął…

Łukasz Popowski

Fot. Małgorzata Kazur

Więcej zdjęć z jubileuszu w naszej galerii!

Sochaczewska Kolej Wąskotorowa

stacja muzeum

.