Tworzy arcydzieła, ale nie na sprzedaż

0
118

Pisze, rysuje i maluje, tworzy książki od deski do deski. Swoją twórczością dzieli się i z małymi, i z dużymi. Zaraza pasją odkrywanie piękna otaczającego nas świata w prostych słowach, zrozumiałych dla każdego. Została nominowana dotytułu Osobowość Roku 2019 w kategorii działalność społeczna i charytatywna.

Tą kobietą jest Jolanta Małczak, która szerzy przyjaźń do słowa pisanego w przedszkolach, bibliotekach czy domach dla seniorów. Jej książek nie spotkamy w żadnej księgarni czy bibliotece. Bo to są rękodzieła, wszystko wykonane własnoręcznie przez artystkę. Napisane, namalowane, ubrane w okładkę i ozdobione. Każde spotkanie to mały spektakl. Jola Małczak czyta i opowiada, posiłkując się przy tym własnoręcznie wykonanymi, tematycznymi misiami, lalkami, zającami i… długo by jeszcze wyliczać. Najmłodsi dostają czasem drobne upominki, a niejedno spotkanie zwieńczył tort, przez nią przywieziony.

Wszystko to robi charytatywnie, a największym podziękowaniem są dla niej uśmiechy i radość słuchaczy. Piękne szopki bożonarodzeniowe niejednokrotnie zdobywały konkursowe laury, a z obrazów przez Jolantę namalowanych byłaby niezła wystawa.

Jest jeden problem z jej twórczością – nie chce swych dzieł sprzedawać.

A z czym pojadę na kolejne spotkanie? – pyta za każdym razem. Niejedna osoba chciałaby mieć na swoim stoliku ręcznie robioną książkę czy wielkanocnego zająca, a na ścianie obraz, wszystko autorstwa Joli Małczak.

Na pytanie, o pracę zawodową zawsze się uśmiecha i mówi: – Pracowałam zawsze na kolei. Pochodzę z rodziny kolejarskiej z dziada pradziada. A teraz, gdy mam czas, robię to, co najbardziej lubię, czyli piszę, maluje i tak dalej. Chciałabym jeszcze nauczyć się grać na gitarze.- Zapewne instrumentem zaraził ją wnuczek Adaś, który często towarzyszy babci podczas spotkań.

Doceńmy pasję sochaczewskiej artystki i pomóżmy zdobyć jej tytuł Osobowość Roku 2019.

Wystarczy wysłać sms na nr 72355 a w treści wpisać MDS.385

Monika Gadzińska

.