UBS kupuje Credit Suisse w celu zażegnania kryzysu bankowego

Londyn (CNN) UBS, największy bank w Szwajcarii, zgodził się go kupić Chory rywal Credit Suisse Awaryjna umowa ratunkowa miała na celu powstrzymanie paniki na rynkach finansowych wywołanej upadkiem dwóch amerykańskich banków na początku tego miesiąca.

„UPS ogłosił dziś przejęcie Credit Suisse” — poinformował Narodowy Bank Szwajcarii w oświadczeniu. Stwierdzono, że ratunek „chroni stabilność finansową i szwajcarską gospodarkę”.

UBS płaci 3 miliardy franków szwajcarskich (3,25 miliarda dolarów) za Credit Suisse, o około 60% mniej niż wyceniano bank w momencie zamknięcia rynków w piątek. Akcjonariusze Credit Suisse zostaną w dużej mierze wymazani, otrzymując w piątek równowartość zaledwie 0,76 franka szwajcarskiego w akcjach UBS o wartości 1,86 franka szwajcarskiego.

Co niezwykłe, transakcja nie wymaga zgody akcjonariuszy po tym, jak szwajcarski rząd zgodził się zmienić prawo, aby usunąć wszelkie wątpliwości co do transakcji.

szwajcarski dług (CS) Utrata zaufania inwestorów i klientów na przestrzeni lat. W 2022 roku odnotował największą stratę od czasu światowego kryzysu finansowego. Ale zaufanie gwałtownie spadło w zeszłym tygodniu po tym, jak przyznał się do „istotnej słabości” w swojej rachunkowości, a upadek Silicon Valley Bank i Signature Bank podsycił obawy słabszych instytucji w czasie, gdy rosnące stopy procentowe osłabiają wartość niektórych aktywów finansowych.

Akcje 167-letniego banku spadły w ciągu tygodnia o 25%, ponieważ pieniądze wylewały się z zarządzanych przez niego funduszy inwestycyjnych, a w pewnym momencie posiadacze rachunków wycofywali ponad 10 miliardów dolarów depozytów dziennie, donosi Financial Times. Prawie 54 miliardy dolarów pożyczki awaryjnej ze Szwajcarskiego Banku Narodowego nie zatamowały krwawienia.

Ale szwajcarscy urzędnicy powiedzieli w niedzielę wieczorem, że „pomostowali” do końca tygodnia, aby umożliwić koordynację działań ratunkowych.

„To przejęcie jest atrakcyjne dla akcjonariuszy UBS, ale dla Credit Suisse jest to pilne ożywienie” – powiedział dziennikarzom prezes UBS, Colm Kelleher.

READ  Prokurator generalny Merrick Garland odbył niezapowiedzianą podróż na Ukrainę

„Jest to absolutnie niezbędne dla architektury finansowej Szwajcarii i… dla światowych finansów” – powiedział dziennikarzom.

Zdesperowane, by zapobiec rozprzestrzenianiu się globalnego systemu finansowego, szwajcarskie władze rozpoczęły w poniedziałek poszukiwania rozwiązania w sektorze prywatnym, przy ograniczonym wsparciu państwa, podobno rozważając plan B – pełną lub częściową nacjonalizację.

„W ostatnich niezwykłych i bezprecedensowych okolicznościach ogłoszona fuzja stanowi najlepszą możliwą decyzję” – powiedział w oświadczeniu prezes Credit Suisse, Axel Lehman.

„To bardzo trudny czas dla Credit Suisse i chociaż zespół pracował niestrudzenie, aby rozwiązać szereg istotnych problemów związanych z dziedzictwem i wdrożyć nową strategię, jesteśmy dziś zmuszeni znaleźć rozwiązanie, które zapewni trwałe rezultaty”.

Awaryjne przejęcie zostało uzgodnione po całym dniu gorączkowych negocjacji z udziałem organów nadzoru finansowego w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. UPS (UPS) A Credit Suisse plasuje się wśród 30 najważniejszych banków w światowym systemie finansowym, z aktywami o wartości prawie 1,7 biliona dolarów.

Regulatorzy doceniają to przejęcie

Regulatorzy rynków finansowych na całym świecie wiwatowali na rzecz przejęcia Credit Suisse przez UBS.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że popierają ten ruch i ściśle współpracowali ze szwajcarskim bankiem centralnym, aby ułatwić przejęcie.

„Z zadowoleniem przyjmujemy dzisiejsze deklaracje szwajcarskich władz dotyczące wspierania stabilności finansowej” – napisali we wspólnym oświadczeniu sekretarz skarbu USA Janet Yellen i prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell. „Poziomy kapitału i płynności w USA. System bankowy jest silny, a system finansowy w USA odporny”.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że ​​sektor bankowy pozostaje odporny, ale EBC jest gotowy pomóc bankom zatrzymać wystarczającą ilość gotówki, aby w razie potrzeby sfinansować ich operacje.

„Z zadowoleniem przyjmuję szybkie działania i decyzje podjęte przez szwajcarskie władze” – powiedziała Lagarde. „Odgrywają one zasadniczą rolę w przywracaniu właściwych warunków rynkowych i zapewnianiu stabilności finansowej.

READ  Zeznania podatkowe Trumpa opublikowane przez Demokratów Izby Reprezentantów

Bank Anglii wyraził zadowolenie z działań podjętych przez władze szwajcarskie „w celu wsparcia stabilności finansowej”.

„Byliśmy ściśle zaangażowani z międzynarodowymi odpowiednikami podczas przygotowań do dzisiejszych zapowiedzi i będziemy nadal wspierać ich wdrażanie” – napisano w oświadczeniu. „System bankowy Wielkiej Brytanii jest dobrze skapitalizowany i finansowany oraz jest bezpieczny i zdrowy”.

Jak UBS i Credit Suisse pasują do siebie

Globalne siedziby UBS i Credit Suisse znajdują się zaledwie 300 metrów dalej w Zurychu, ale losy banków potoczyły się ostatnio inną drogą. Akcje UBS wzrosły o 15% w ciągu ostatnich dwóch lat i przewiduje się, że do 2022 r. wygeneruje zyski w wysokości 7,6 mld USD. Według Refinitiv, kapitalizacja rynkowa akcji wyniosła w piątek 65 miliardów dolarów.

Akcje Credit Suisse straciły 84% swojej wartości w tym samym okresie, aw zeszłym roku odnotowały stratę w wysokości 7,9 miliarda dolarów. Pod koniec ubiegłego tygodnia był wart zaledwie 8 miliardów dolarów.

Nowo połączony gigant będzie kierowany przez CEO UBS, Ralpha Hamersa.

Od 1856 r. Credit Suisse ma swoje korzenie w Schweizerische Kreditensthalte (SKA), która została utworzona w celu finansowania rozbudowy i uprzemysłowienia szwajcarskiej sieci kolejowej.

Oprócz tego, że jest drugim co do wielkości bankiem w Szwajcarii, nadzoruje majątek wielu najbogatszych ludzi na świecie i świadczy globalne usługi bankowości inwestycyjnej. Do końca 2022 roku będzie zatrudniać ponad 50 000 pracowników, z czego 17 000 w Szwajcarii.

Szwajcarski Bank Narodowy powiedział, że pożyczy 100 miliardów franków szwajcarskich (108 miliardów dolarów) UBS i Credit Suisse, aby zwiększyć płynność.

Prezes UBS, Ralph Hammers, będzie dyrektorem generalnym połączonego banku, a Kelleher będzie pełnił funkcję prezesa.

Przejęcie wzmocni pozycję UBS jako wiodącego na świecie zarządzającego majątkiem z zainwestowanymi aktywami o wartości 5 bilionów dolarów i przyspieszy jego wzrost w obu Amerykach i Azji. UBS powiedział, że do 2027 roku wygeneruje 8 miliardów dolarów rocznych oszczędności kosztów. Bank inwestycyjny Credit Suisse jest na rozdrożu.

READ  Jak oferta McCarthy'ego na Speakera może zmienić się w bałagan

„Powiem jasno. UBS chce ograniczyć bankowość inwestycyjną Credit Suisse i dostosować ją do naszej konserwatywnej kultury ryzyka” – powiedział Kelleher.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *