Udane „Zakończenie sezonu turystycznego 2018”

0
26

Ostatni rozkładowy przejazd pociągu Retro, który jednocześnie zakończył tegoroczny sezon turystyczny w Muzeum Kolei Wąskotorowej, przypadł w piękną słoneczną niedzielę 30 września. Tego dnia dopisała nie tylko pogoda, ale i niezawodni turyści, wśród których nie zabrakło najwierniejszych miłośników kolejnictwa.

Zakończenie sezonu turystycznego jest wydarzeniem, które  na stałe wpisało się w nasz muzealny kalendarz. Jest również okazją, aby zaproponować naszym gościom nieco inny niż zwykle program imprezy. Oprócz stałych elementów nie mogło więc zabraknąć tego dnia dodatkowych atrakcji.

Imprezę rozpoczęliśmy od stałego punktu programu, którym było zwiedzanie muzealnego skansenu z przewodnikiem. W trakcie spaceru po skansenie turyści mogli zapoznać się z najciekawszymi eksponatami naszego muzeum. Jest co oglądać, gdyż to w Sochaczewie zgromadzono największy tabor wąskotorowy w Polsce, a może nawet w Europie! Po oprowadzaniu na wszystkich gości czekały kolejne atrakcje. Na początek zebranych powitał krótkim okolicznościowym przemówieniem kierownik muzeum Radosław Konieczny, po czym odbyła się wyczekiwana przez wszystkich parada taboru wąskotorowego. Prezentacji wyjątkowych pojazdów szynowych, które stoją na terenie muzealnego zaplecza i na co dzień nie są udostępnione dla zwiedzających, dokonał asystent muzealny Łukasz Popowski. Parada jak zwykle wprawiła w zachwyt najmłodszych, a i starszym dostarczyła wielu miłych wrażeń. Była to niecodzienna okazja by zobaczyć:

– trójkołowy rower szynowy
– drezynę wahadłową
– drezynę motorową Doc 103
– drezynę motorową wojskową DSNA z silnikiem Jawa 175
– lokomotywę spalinową 2Wls50-1184
– lokomotywę spalinową Lyd1-226.

Paradę zakończył uroczysty wjazd w perony parowozu Px29-1704 wraz z siedmioma wagonami typu 1Aw. Tak zestawiony zabytkowy skład po raz ostatni rozkładowo w tym roku powiózł turystów w podróż „pod parą”. Tego dnia wycieczka odbywała się na skróconej trasie do Tułowic, gdzie w Osadzie Puszczańskiej odbył się przedłużony piknik z grillem i ogniskiem. A że pogoda i nastroje wszystkim dopisywały, aż żal było wracać w drogę powrotną.

„Sezon turystyczny 2018” żegnało z nami łącznie 351 miłośników wąskiego toru, w tym 242 pasażerów pociągu Retro. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i już teraz zapraszamy na „Rozpoczęcie sezonu turystycznego 2019”!

Monika Szymańska
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Monika Szymańska, Tomasz Karolak