Udany Jarmark Pozarządowy

0
119

jarmark_popps_04Letni żar, łagodzony nieco przez strażacki prysznic, stanowił tło dla kilkunastu organizacji pozarządowych (ngo) z powiatu sochaczewskiego, które postanowiły pokazać swój dorobek podczas III Jarmarku Pozarządowego. Oferta stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych była niezwykle bogata, dzięki czemu każdy mieszkaniec miasta mógł znaleźć coś dla siebie.

Imprezę zorganizowało Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (POPPS), które od kilku lat zrzesza i wspiera społeczników z całego powiatu, niezależnie od profilu działalności. Jedną z metod wsparcia jest właśnie promocja poprzez Jarmark, ale warto też wspomnieć choćby niedawne przyznanie grantów dla aktywnych organizacji i grup nieformalnych z naszego obszaru w ramach programu Działaj Lokalnie. To pierwszy taki przypadek w powiecie, że organizacja pozarządowa przyznała środki finansowe.

Jak powiedziała Agnieszka Ptaszkiewicz, prezes POPPS: – Mieszkańcy miasta korzystają z oferty organizacji pozarządowych ale często nie wiedzą kto dla nich ją przygotował, a to bardzo ważne aby kojarzyć wydarzenia z odpowiednimi ludźmi i instytucjami. Jarmark w tym pomaga jednocześnie integrując środowisko aktywnych osób z naszego terenu.

Trudno opisać szczegółowo każde z licznych stoisk lokalnych ngo. Przytoczmy jednak choćby kilka atrakcji jakie czekały na mieszkańców miasta. Stowarzyszenie „Nasz Zamek” przygotowało szereg zabaw edukacyjnych dla najmłodszych, przenoszących uczestników w czasy średniowiecza. Natomiast Stowarzyszenie „Nad Bzurą” zachęcało do głosowania na Bzurę w ogólnopolskim konkursie Rzeka Roku. Fundacja Autonomia w swojej akcji próbowała ustalić stan wiedzy sochaczewian na temat tego kto „pociąga za sznurki” w powiecie. A Stowarzyszenie AMNIS pytało mieszkańców o to, co powinno się zmienić wokół Bzury.  Z kolei Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zaprosiła mieszkańców na bezpłatne badania poziomu cukru i ciśnienia. Nie zabrakło też licznych publikacji własnych, głównie dotyczących historii regionu, a także rekreacji kajakowej i animacji dla najmłodszych.

Warto wymienić wszystkich, którzy wystawili się tego dnia na Placu Kościuszki. Były to: Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły i Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mała Ojczyzna”, Stowarzyszenie „Nad Bzurą”, AMNIS Stowarzyszenie na Rzecz Mieszkańców Sochaczewa i Okolic, Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Stowarzyszenie Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin IMPULS, Fundacja Amigo, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Topołowa, Fundacja Autonomia, Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, Fundacja Niepokalanej, Klub Wesoła Chata, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, Stowarzyszenie Kajakarzy Sochaczewa, Grupa Nieformalna Kobiet z Wólki i Olszowca, Klub Szczudlarzy Vesuvio, Helen Doron Sochaczew.

III edycja Jarmarku odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania pod tytułem „Wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych powiatu sochaczewskiego”. Podziękowania za pomoc w realizacji wydarzenia przekazujemy MOSiR Sochaczew oraz Teresińskiemu Ośrodkowi Kultury.

fot. M.Kazur