Udany karnawał w Muzeum Kolei Wąskotorowej

0
42

W ostatnią sobotę, 9 lutego br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyło się wydarzenie, jakiego dawno nie mieliśmy. Było kolorowo, gwarno, momentami hucznie, ale przede wszystkim wesoło i radośnie. Wszystko to z racji imprezy pn. „Karnawał na wąskim torze 2019”, którą w ramach „Ferii z wąskotorówką 2019” zaaranżowaliśmy wspólnie z Anglojęzycznym Niepublicznym Przedszkolem oraz Żłobkiem „Leśne Skrzaty” w Sochaczewie.

W programie wydarzenia przewidzieliśmy wiele atrakcji, które umilały czas zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom. W pierwszej kolejności z muzeum wyruszył drugi zimowy pociąg Retro. Nasz zabytkowy skład na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy przewiózł tym razem aż 172 pasażerów, z których duża część z niecierpliwością oczekiwała na kolejne tego dnia niespodzianki. A było ich niemało! Tuż po powrocie pociągu na terenie skansenu na najmłodszych pasażerów czekał już „leśny skrzat”, który zaprosił, a następnie poprowadził dzieci na niepowtarzalny bal karnawałowy pn. „Roztańczona ciuchcia”. Dzięki animatorkom z Przedszkola „Leśne Skrzaty” impreza zyskała wyjątkowy, bajkowy charakter. Pomysłowo poprzebierani mali uczestnicy balu bawili się w rytm popularnych dziecięcych przebojów, a grom i zabawom nie było końca. Na maluchów czekał m.in. worek przebieranek, taniec z balonami czy zabawy z chustą animacyjną. Czas pląsów i zabawy uatrakcyjniały niekończące się bańki mydlane, fantazyjne malowanie buziek czy skręcanie balonowych cudaków.

W trakcie balu w sąsiedniej sali odbywały się kolejowe warsztaty plastyczne, oblegane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wszyscy bowiem mogli sobie na pamiątkę skleić kartonowy model lokomotywy spalinowej Lxd2, która chwilę wcześniej poprowadziła skład Retro, wykonać swój własny, autorski layout lub noworoczną kartę metodą scrapbookingu.

Dla wszystkich naszych gości dodatkową atrakcją było ognisko rozpalone na terenie muzealnego skansenu oraz udostępniony wagon barowy – idealne, klimatyczne miejsce na skosztowanie upieczonej kiełbaski oraz łyk gorącej herbaty. Małych i dużych miłośników kolejnictwa przyciągała zaś niezawodnie nasza nowa makieta kolejowa pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”.

Tego dnia bawiło się z nami łącznie 197 osób. Dziękujemy wszystkim za przybycie i już teraz zapraszamy do odwiedzin w sobotę, 23 lutego br., kiedy na „Zakończenie Ferii z wąskotorówką 2019” zaproponujemy kolejne atrakcje, a wśród nich trzeci zimowy przejazd pociągu Retro!

Korzystając z okazji, pragniemy serdecznie podziękować Przedszkolu „Leśne Skrzaty” z Pawłem Bednarskim na czele za współpracę w organizacji i realizacji balu karnawałowego, a przedszkolnym animatorkom – Danucie Bednarskiej i Monice Jachowicz-Kobzie – wyrażamy wdzięczność za kreatywność i zaangażowanie w zabawę.

 

Monika Szymańska

asystent muzealny

Muzeum Kolei Wąskotorowe

w Sochaczewie

 

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Łukasz Popowski

.