Uformowany. Wizerunki Fryderyka Chopina w rzeźbie – wystawa czasowa

0
14

Uformowany. Wizerunki Fryderyka Chopina w rzeźbie –

wystawa czasowa

24 maja – 31 grudnia 2019

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

 

24 maja w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli zostanie otwarta wystawa czasowa prezentująca wybrane wizerunki kompozytora dłuta wybitnych polskich rzeźbiarzy.

Ekspozycja obejmuje trzydzieści sześć wizerunków rzeźbiarskich kompozytora z bogatej kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina. Zaprezentowane zostaną rzeźby pełnoplastyczne –głowy, popiersia, projekty pomników – oraz płaskorzeźby. Celem twórców wystawy jest zwrócenie uwagi na różnorodność prac w kontekście formy i indywidualnych cech stylistycznych autorów przedstawień, a przede wszystkim na sposób ujęcia portretowanego. Portret artysty jest bowiem szczególnym typem wizerunku. Składają się nań aparycja i osobowość, ale też styl i renoma twórcy, co nie pozostaje bez echa w ikonografii. Nie bez znaczenia jest również funkcja prezentowanych obiektów, dlatego w obrębie ekspozycji wydzielono grupę projektów pomników kompozytora, zbiór medali i plakiet okolicznościowych oraz trzy przykłady przedstawień o charakterze symbolicznym.

Prace prezentowane na wystawie stanowią jedynie niewielką część zbiorów ikonograficznych Muzeum Fryderyka Chopina. Na ich przykładzie jednak, można prześledzić ewolucję wizerunku Chopina w polskiej rzeźbie od wieku XIX do dziś. Ewolucja ta miała związek ze stylami artystycznymi typowymi dla kolejnych epok, ale też z przemianami historycznymi mającymi wpływ na ikonografię i podejście do sposobu ukazywania wizerunku jednego z ważniejszych dla polskiej kultury twórców.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 maja o g. 12.00

 Program:

12.00

Kwadrans Muzyczny na Tarasie południowym Domu Urodzenia Fryderyka Chopina

12.30

otwarcie wystawy, oprowadzanie kuratorskie – sala wystaw czasowych w pawilonie recepcyjnym Preludium