Uroczystość długoletniego pożycia małżeńskiego w gminie Nowa Sucha

0
45

Tradycją w naszej gminie jest to, że pragniemy okazać pamięć i wyrazić szacunek dla małżeństw z najdłuższym stażem poprzez uroczyste wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie parom, które przeżyły ze sobą 50 lat. W tym roku uroczystość taka odbyła się 5 marca 2019 r. w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Suchej.

Wraz z zasłużonymi Jubilatami na uroczystości zjawili się członkowie ich rodzin, aby wspólnie przeżyć wzruszające momenty. Zebranych powitał wójt Maciej Mońka, który wyraził swój podziw dla wytrwałości Jubilatów. Podziękował zebranym osobom za wspaniałe i wyjątkowe świadectwo wierności, szacunku i miłości małżeńskiej. Podkreślił również, że takie pary są powodem do ogromnej dumy.

Po przywitaniu przyszedł czas na część oficjalną. Każda z obecnych na uroczystości zasłużonych osób otrzymała Medal Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Dekoracji dostojnych Jubilatów w imieniu Prezydenta RP dokonał wójt Maciej Mońka. Gratulacje składali również: przewodniczący Rady Gminy w Nowej Suchej Mariusz Mikulski oraz zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Anna Zatorska-Janiak.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej w Kozłowie Szlacheckim, którzy zachwycili śpiewem, tańcem, wierszami i życzeniami, za co oczywiście zostali nagrodzeni licznymi brawami. Występ bardzo spodobał się zebranym gościom.

Jak przystało na tak piękną okoliczność, nie zabrakło również toastu i gromko zaśpiewanego „100 lat” oraz wspólnych zdjęć. Przy poczęstunku zebrani wymieniali się wspomnieniami oraz dzielili się doświadczeniami dotyczącymi szczęśliwego pożycia małżeńskiego. Nie zabrakło również śpiewu oraz dowcipów, a więc klimat był iście weselny.

Na wniosek Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Suchej Prezydent RP Andrzej Duda przyznał pamiątkowe medale za długoletnie pożycie małżeńskie następującym parom:

 1. Państwo Maria i Roman Bytniewscy
 2. Państwo Barbara i Ryszard Filanowscy
 3. Państwo Teresa i Stanisław Gałuszewscy
 4. Państwo Anna i Tadeusz Grzelakowie
 5. Państwo Janina i Marian Grzywaczowie
 6. Państwo Honorata i Włodzimierz Jaskółkowie
 7. Państwo Wanda i Ryszard Jaworscy
 8. Państwo Elżbieta i Henryk Kordziowie
 9. Państwo Jadwiga i Wiesław Kuśmirkowie
 10. Państwo Ewa i Adam Majewscy
 11. Państwo Teresa i Jan Malinowscy
 12. Państwo Zofia i Ireneusz Modrakowie
 13. Państwo Maria i Kazimierz Pruszyńscy
 14. Państwo Gabriela i Emilian Rogalowie
 15. Państwo Marianna i Marian Stańkowscy
 16. Państwo Marianna i Marian Staszewscy
 17. Państwo Elżbieta i Zygmunt Trzcińscy

Niestety z różnych przyczyn nie wszystkie zaproszone pary mogły uczestniczyć w uroczystości. Oczywiście osobom tym medale zostaną wręczone indywidualnie w późniejszym czasie.

Dostojnym Jubilatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy wzajemnego szacunku, odpowiedzialności, cierpliwości, umiejętności wybaczania. Jesteście Państwo dla innych wspaniałym przykładem tego, że małżeństwo na całe życia jest możliwe i wspaniałe, że to się udaje. Jesteście świadectwem, że miłość przezwycięża wszystkie przeszkody i trudności. Chcemy od Was czerpać taką pozytywną inspirację. W dzisiejszych czasach Wasze doświadczenie, naznaczone różnymi przejściami, uczy młodsze pokolenie, jak powinno być w życiu, jakie wartości powinny być najważniejsze. Dziękujemy za trud włożony w wychowanie dzieci, za pracę na rzecz swojej rodziny, najbliższego otoczenia i całej naszej gminy.

Życzymy dalszych, długich i szczęśliwych lat życia, w jak najlepszym zdrowiu i zadowoleniu w otoczeniu rodziny i przyjaciół, rodzinnego ciepła i miłości bliskich. Niech ta szczególna rocznica stanie się okazją nie tylko do wspomnień, ale także do pogodnego spojrzenia w przyszłość.

Uroczystość jubileuszu długoletniego pożycia par małżeńskich organizowana jest w naszej gminie co roku. W związku z tym zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich małżonków, którzy w tym roku obchodzić będą 50. Rocznicę zawarcia związku małżeńskiego oraz do ich rodzin o zgłaszanie tego faktu osobiście w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Suchej pokój nr 20 lub telefonicznie 46 861 20 51 wew. 39.

Autor: Anna Zatorska-Janiak – z-ca kierownika USC

.