Uroczystość „W hołdzie zamordowanym w Śladowie”

0
27

18 września 1939 roku w Śladowie, wojska niemieckie dokonały jednej z największych zbrodni wojennych w czasie kampanii wrześniowej. W tym miejscu rozstrzelano żołnierzy polskich oraz 106 mieszkańców wsi. Wśród zgromadzonych znajdowali się zarówno ranni, zdrowi, oraz małe dzieci.

Wydarzenia odległe w czasie, a jednak ciągle żywe. Żywe w pamięci uczestników tamtych dni, których już coraz mniej wśród nas. Żywe również dla tego pokolenia, które tamte czasy zna jedynie z opowieści ojców, dziadków czy lekcji historii.

Zebraliśmy się tu w 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, aby dać świadectwo pamięci naszym polskim bohaterom, o ich poświęceniu i dążeniu do wolności. Zebraliśmy się w tym szczególnym miejscu by uczcić pamięć ofiar tu poległych. Pamięć ludzi, którzy bronili naszej ojczyzny. Nie tylko cywilów rozstrzelanych w tym dniu ale również pamięć o żołnierzach z Armii Pomorze pod dowództwem Generała Stanisława Skotnickiego, poległego w bohaterskiej walce z niemieckimi oddziałami.

Będziemy pielęgnować pamięć o naszych bohaterach o ich męstwie i harcie ducha. To dzięki nim, dziś żyjemy w wolnym kraju.

Składamy wspólnie wyrazy szacunku, pamięci oraz podziękowania tym wszystkim, którzy oddali życie, abyśmy mogli dziś żyć w wolnym kraju.

.