Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Chiny nie dostarczyły jeszcze broni Rosji w jej wojnie z Ukrainą

Komentarz

Najwyżsi urzędnicy administracji powiedzieli w niedzielę, że nie ma dowodów na wysłanie przez Chiny śmiercionośnego wsparcia wojskowego do Rosji, co podobno rozważa Pekin. Chiny były zaskoczone niezłomnym wsparciem okazywanym przez sojuszników Ukrainy i słabymi wynikami wojskowymi Rosji na polu bitwy w zeszłym roku, powiedział wysoki rangą urzędnik USA.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan i dyrektor CIA William J. Komentarze Burnsa padły podczas oddzielnych występów w niedzielnych porannych programach informacyjnych.

W programie CNN „State of the Union” Sullivan powiedział, że Waszyngton będzie nadal wysyłał „mocny sygnał” do Pekinu przeciwko udzielaniu pomocy wojskowej Moskwie.

Relacja z wojny na Ukrainie

Taki ruch „byłby strasznym błędem, a Chiny nie chcą brać w tym udziału” – powiedział Sullivan. Ale dodał: „W tej chwili Chiny nie posuwają się naprzód, o ile możemy powiedzieć. Nie widzimy, żeby to robili.

W programie CBS News „Face the Nation” Burns powiedział, że wywiad USA „sugeruje”, że Chiny „rozważają” niebezpieczny sprzęt wojskowy dla Rosji, potwierdzając wcześniejsze doniesienia prasowe, w tym The Washington Post. Dodał jednak: „Nie widzimy jeszcze ostatecznej decyzji i nie widzimy dowodów na faktyczne dostawy niebezpiecznego sprzętu”.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Chiny rozważają wysłanie pocisków artyleryjskich do Rosji

Burns powiedział, że wydaje się, że jest to prezydent Chin Xi Jinping Armia rosyjska, która miała zdobyć stolicę Ukrainy w ciągu kilku dni od ubiegłorocznej inwazji, była zaskoczona słabością i zdecydowanym poparciem Zachodu.

Burns powiedział, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy są gotowi „wchłonąć pewną część kosztów ekonomicznych dla Rosji, aby z czasem wyrządzić większe szkody gospodarcze”. Zebrała się koalicja krajów Bariery ekonomiczne Rosyjskie firmy, rosyjscy oligarchowie i Firmy Prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji.

READ  Katastrofa samolotu w Nepalu: 68 osób zginęło, gdy samolot Eti Airlines rozbił się w pobliżu Pokhary

„Myślę, że wszystko to do pewnego stopnia uspokoiło Xi” – powiedział Burns.

Burns powiedział również, że Rosja nie „poważnie” angażuje się w negocjacje dyplomatyczne. Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że ​​Amerykanie cierpią na „zespół deficytu uwagi” iw końcu przestaną dbać o Ukrainę, co podsyca jego przekonanie, że zachodni sojusz może poczekać – powiedział Burns.

Powiedział to Pozowanie miało miejsce podczas spotkania Burnsa trzy miesiące temu z szefem rosyjskiego wywiadu Siergiejem Naryszkinem, który wyraził „bardzo wyzywającą postawę” i „poczucie pilności”.

„Odzwierciedla własny pogląd Putina, jego dzisiejsze przekonanie, że może odsiedzieć mu czas, wierzy, że może zmiażdżyć Ukraińców, może wyeliminować naszych europejskich sojuszników, a ostatecznie wyczerpanie polityczne”.

Jednak opozycja Putina i zmagania jego wojska koncentrują się na sojuszach, jakie może zawrzeć ze strategicznymi partnerami, co niepokoi wielu członków Kongresu.

Reprezentant Michael McCaul (R-Tex.), przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, powiedział w niedzielę w programie ABC News „This Week”, że według raportów wywiadu Chiny rozważają wysłanie 100 dronów do Rosji.

McCall powiedział, że takie dyskusje są „głęboko niepokojące”, ponieważ „dzisiaj jest Ukraina, jutro będzie Tajwan”, odnosząc się do wyspy, która nie uznaje suwerenności Chin i jest głównym producentem półprzewodników. Ekonomia swiata.

Po tym, jak urzędnicy amerykańscy zestrzelili w tym miesiącu chiński balon szpiegowski, wzrosły obawy co do jastrzębiej postawy Chin. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że balon był częścią szerszego międzynarodowego programu nadzoru Chin.

McCall powiedział: „Pokolenie mojego ojca nie widziało czegoś takiego od czasów drugiej wojny światowej”.

„Nie możemy chować głowy w piasek i tego ignorować” – dodał McCall. W przeciwnym razie Rosjanie znaleźliby się na polskiej granicy, a prezydent Xi zaatakowałby Tajwan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *