Utknęli w bagnie

13 kwietnia, o godzinie 18:30, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie przyjął zgłoszenie od mężczyzny, który poinformował, że wraz z kolegą wypadli z łodzi i podczas próby wydostania się na brzeg utknęli w terenie bagnistym, z którego nie mogą się wydostać. Do zdarzenia doszło w Juliopolu (gmina Młodzieszyn).

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy oraz samochód operacyjny z łodzią z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Sochaczewie, a także dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Młodzieszynie. Za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zadysponowana została także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Płock 5” z Komendy Miejskiej PSP w Płocku.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że około 100 metrów od brzegu, na wypłyceniu, znajduje się dwóch mężczyzn zanurzonych w wodzie do wysokości pasa. Z uzyskanych informacji wynikało, że łódź, z której wypadły osoby, zatonęła. Mężczyźni pozostawali w stałym kontakcie z ratownikami.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie dotarciu do uwięzionych mężczyzn przez ratowników w suchych kombinezonach i kamizelkach asekuracyjnych z saniami ratowniczymi. Poszkodowanym założono kapoki i pojedynczo ewakuowano na brzeg, gdzie udzielona została kwalifikowana pierwsza pomoc. W chwili zakończenia ewakuacji zawrócono z trasy SGRWN „Płock 5” do macierzystej jednostki. Mężczyzn przekazano przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego, który ostatecznie przetransportował do szpitala jednego z poszkodowanych.

Działania ratownicze prowadzone przez 10 strażaków PSP i 8 strażaków OSP zakończono o godzinie 20:21. Na czas prowadzonej akcji rejon operacyjny w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Sochaczewie zabezpieczały zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Niepokalanowa i Paprotni.

Tekst: st. kpt. T. Fijołek, zdjęcie: OSP Młodzieszyn