Odwołane – UTW w Żelazowej Woli

0
40

ODWOŁANE !

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żelazowej Woli to spotkania dla seniorów, na które składają się warsztaty świadomego słuchania muzyki, nauka śpiewu, wykłady, zaznajamianie z kontekstem kulturowym czasów Chopina oraz warsztaty przyrodnicze w okresie wiosennym.

„Albo tomy, albo nic”. Chopin i Fontana
5 lutego, godz. 12.30

Przyjaciel, powiernik, kopista, asystent. Tymi słowami można określić rolę Juliana Fontany w życiu Fryderyka Chopina. Był on również kompozytorem i pianistą, doradzał artyście i sugerował zmiany. Na spotkanie edukacyjne będzie składało się wysłuchanie utworów Chopina, które nawiązują do relacji z Fontaną: „Poloneza c-moll” op. 40 nr 2 czy „Poloneza A-dur” op. 40 nr 1. Zaliczymy do nich również „Mazurka f-moll” op. 68 nr 4, którego próbował odczytać kopista i „Fantazję-Impromptu cis-moll” op. 66 wydaną po śmierci Chopina przez Fontanę. Przybliżymy postać przyjaciela, który odegrał dużą rolę w życiu Fryderyka, by lepiej zrozumieć jego twórczość i życie. Ich relacja była barwna, skomplikowana, częstokroć Fontana czuł się niekomfortowo, organizując przyziemne życie wybitnego artysty. Był wydawcą jego dzieł, niezwykle ciężko doświadczonym, w końcu emigrantem w Hawanie, a jego życie miało niestety tragiczny koniec. Twórczość Fontany pozostawała pod silnym wpływem Chopina. Wysłuchamy wybranych miniatur artysty oraz listów, które ze sobą wymieniali.

Prowadzenie: Magdalena Jaworska
Fortepian: Weronika Chodakowska

Wstęp 1 zł / osoba (w cenie udział w zajęciach oraz możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, czasowej oraz parku).

Izabela Goryniak

Specjalistka ds. promocji

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina