Uwaga na oszustów

0
81

cav4axcudtwctntp3uvaW trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu sochaczewskiego, a także z uwagi na otrzymywane sygnały dotyczące oszustw dokonywanych tzw. „metodą na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika urzędu”, czy „instytucji charytatywnej” sochaczewscy policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich o czujność i rozsądek. Zwracają się także ze szczególną prośbą do rodzin, znajomych i sąsiadów osób starszych o przestrzeganie ich przed oszustwami dokonywanymi wspomnianymi wcześniej metodami.

Prosimy o zastosowanie się do policyjnych porad, które niewątpliwie pomogą starszym osobom uchronić się przed oszustami:

  • Seniorze nie działaj pochopnie. Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę, zakończ słowami: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.
  • Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną, w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje.
  • Koniecznie powiadom policję! Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego, na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać problem. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od wnuczka nie był próbą oszustwa.
  • Pamiętaj, zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.
  • Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.
  • Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy.
  • Pamiętajmy również aby nie wpuszczać obcych osób do mieszkań, jeśli nie jesteśmy pewni ich tożsamości.
  • Jeśli osoby zbierają pieniądze charytatywnie zawsze można zwrócić się do policji o sprawdzenie takich osób i autentyczności fundacji na którą zbierane są pieniądze.

Na terenie powiatu sochaczewskiego doszło do dwóch takich zdarzeń. W miejscowości Giżyczki 84-letnia kobieta wpuściła do mieszkania 30-letnią kobietę, która proponowała sprzedaż pościeli i wykorzystując nieuwagę starszej pani ukradła 1000 złotych.

Na ulicy Słowackiego 80-letnia kobieta wpuściła mężczyznę podającego się za pracownika zajmującego się pomocą bliźnim, który wykorzystując jej nieuwagę skradł 1600 złotych.

 

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz, tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób

PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

 

st.asp. Paweł Rynkiewicz

KPP Sochaczew