Uwaga na włamywaczy

0
185

Sochaczewscy policjanci 4 kwietnia zatrzymali 34–latka odpowiedzialnego za włamanie do jednego z domów w Młodzieszynie, z którego ukradł sprzęt wędkarski i zegarki. Funkcjonariusze poszukują kolejnych włamywaczy, którzy 30 marca okradli mieszkanie przy ul. Żeromskiego.

W pierwszej połowie marca doszło do włamania z kradzieżą do jednego z domów w Młodzieszynie. Złodziej zabrał wędki wraz ze sprzętem wędkarskim oraz cenne zegarki. Na szczęście sochaczewscy kryminalni szybko ustalili, że sprawcą kradzieży jest 34–letni mieszkaniec gminy Młodzieszyn. 4 kwietnia został zatrzymany w swoim domu. Był całkowicie zaskoczony obecnością funkcjonariuszy.

W trakcie dalszych czynności okazało się, że mężczyzna ma na sumieniu również inne przestępstwa. Zgodnie z postawionymi przez prokuraturę zarzutów grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
30 marca doszło do włamania w Sochaczewie. Nieznani sprawcy wybili szybę w drzwiach balkonowych przy ul. Żeromskiego i dostali się do mieszkania na parterze. Łupem złodziei padła biżuteria i dwa aparaty fotograficzne, będące własnością 61-letniej mieszkanki Sochaczewa.

Do włamania doszło w biały dzień – mówi oficer prasowy KPP w Sochaczewie Agnieszka Dzik. – Jeśli ktoś widział to zdarzenie i dysponuje informacjami mogącymi pomóc w ujęciu sprawców, prosimy o kontakt z dyżurnym policji.

Jak się dowiedzieliśmy liczba włamań z kradzieżą na szczęście systematycznie spada. O ile w okresie od stycznia do marca 2017 roku takich przypadków było 24, to w analogicznym okresie tego roku – 21.

Sami sochaczewianie są coraz bardziej świadomi zagrożeń i inwestują w odpowiednie   zabezpieczenie swoich mieszkań – mówi Agnieszka Dzik. – Nie bez znaczenia są też finansowane przez urząd miasta dodatkowe patrole policji. Jednak z doświadczenia wiem, że najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest posiadanie zaufanego sąsiada. Gdy wyjeżdżamy, zerknie na mieszkanie lub posesję. Zabierze listy i ulotki z wycieraczki lub skrzynki pocztowej, które są często wskazówką dla włamywaczy, że od jakiegoś czasu nikogo nie ma w domu. A gdy zauważy coś niepokojącego, wezwie patrol – dodaje.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

Policja doradza, jak zabezpieczyć się przed włamywaczami:
1. Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś zaufaną sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji.
2. Nie pozostawiaj w domu cennych rzeczy. Pieniądze i biżuterię lepiej zdeponować choćby w bankowej skrytce. Złodzieje stosunkowo szybko znajdują ukryte mienie w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
3. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką.
4. Dobrzy i sprawdzeni sąsiedzi to podstawa! Jeśli takich posiadasz, poproś ich, by w czasie twojej nieobecności zwracali uwagę czy nikt obcy nie kręci się przy drzwiach, by zabierali reklamy i ulotki z wycieraczki. Jeżeli opuszczasz mieszkanie na dłużej poproś sąsiadów również o odbieranie poczty – zapchana skrzynka pocztowa jest dla włamywacza dowodem dłuższej nieobecności właścicieli.
5. Jeśli opuszczasz mieszkanie na dłużej, poproś kogoś z rodziny lub przyjaciół , by przychodził do mieszkania (najlepiej codziennie) i zapalał na parę godzin światło, można też kupić „symulator obecności”, który zrobi to automatycznie.
6. Poinformuj sąsiadów w jakich godzinach nie ma nikogo w domu. wszystkie podejrzane hałasy pochodzące w tym czasie z naszego mieszkania powinny być dla naszych sąsiadów sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.
7. Rzeczy szczególnie cenne oznaczmy w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia czy spisanie numeru seryjnego.
8. Przed wyjściem sprawdźmy bardzo dokładnie wszystkie drzwi i okna.
9. Jeśli możemy pozwolić sobie na zamontowanie monitoringu, nie wahajmy się ani chwili. W przypadku zdarzeń kryminalnych, zapis z kamer może być niezwykle pomocny w ustaleniu i zatrzymaniu sprawców, a także w odzyskaniu utraconego mienia.