Uwaga! Oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta”

0
17

W czwartek 21 stycznia br. jedna z mieszkanek Sochaczewa padła ofiarą oszustów, którzy przedstawiali się jako: członek rodziny i policjant CBŚ. Pokrzywdzona straciła sporą kwotę pieniędzy. W ostatnim czasie miały zresztą miejsce dwa takie zdarzenia. Pierwsze 19 stycznia. Oszukano starszych ludzi dokładnie taką samą metodą.

 

Metoda cały czas jest taka sama, jednak zawsze pojawiają się jakieś nowe elementy. W przypadku wczorajszego oszustwa do pokrzywdzonej najpierw zadzwonił telefon,  kobieta przedstawiła się jako członek rodziny –  zwracała się do pokrzywdzonej „ciociu”.  Poprosiła o pomoc ponieważ właśnie jest u notariusza i potrzebuje znacznej sumy pieniędzy ponieważ stało się coś złego. Po chwili zadzwonił drugi telefon i inny mężczyzna oświadczył, że jest policjantem z CBŚ. Mężczyzna ten poinformował, że przed chwilą do pokrzywdzonej dzwonił oszust, który działa metodą na wnuczka i kobieta musi pomóc im w rozpracowaniu szajki.

W związku z powyższym fałszywy policjant polecił pokrzywdzonej, aby ta udała się jak najszybciej do banku, wypłaciła pieniądze i przekazał je policjantowi, dzięki czemu będzie możliwe zatrzymanie oszusta.. Fałszywy policjant poprosił również, aby pokrzywdzona nie rozłączył się i aby wybrał nr 997, gdzie uzyska potwierdzenie, że jest to prawdziwa akcja policjantów.

 

W wyniku działania oszustów mieszkanka Sochaczewa straciła sporą sumę pieniędzy.

 

Policjanci ponownie przypominają i zwracają się z apelem do wszystkich osób!:

  • Prawdziwi policjanci nie proszą o przekazywanie żadnych pieniędzy – nawet fałszywych !
  • Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy, aby zatrzymać w ten sposób oszustów!
  • Każda prośba o przekazanie pieniędzy, nawet jeżeli jest mowa o fałszywych pieniądzach, jest oszustwem!
  • Nie wolno przekazywać jakichkolwiek pieniędzy osobom obcym, nawet jeżeli przedstawiają się, że są policjantem!
  • Łącząc się z numerem 997 bez wcześniejszego przerwania połączenia z nieznajomym mężczyzną, nadal rozmawiacie państwo z oszustami a nie z oficerami Policji!

Pracowników banków uczulamy, że w przypadku zauważenia wypłacania znacznych sum pieniędzy przez osoby starsze prosimy o pilny kontakt z Policją pod nr 997, a jeżeli mają taką możliwość to prosimy żeby podczas transakcji poruszyli temat oszustw z osobami wypłacającymi.

Opisana powyżej sytuacja zdarzyła się w ostatnim czasie na naszym terenie nie po raz pierwszy. Tym bardziej prosimy o szczególną czujność.