VII sesja Rady Gminy Rybno

0
162

Nagrody za świetną naukę

Najlepsi uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Zygmunta Pruskiego w Rybnie odebrali dyplomy i decyzje wójta Damiana Jaworskiego, przyznające im stypendia naukowe i sportowe. Wyniki nauki w I semestrze tego roku szkolnego stanowiły podstawę przyznania tych szczególnych wyróżnień za naukę. Na stypendia wójta zapracowali uczniowie klas IV – V: Roksana Wasielewska, Michalina Stobnicka, Wioletta Kowalik i Nikola Rześna. W klasach VI – VII najlepsze wyniki mieli: Julia Winnicka, Aleksandra Modzelewska, Amelia Birek i Dominik Janiak. W klasach XVIII i III gimnazjum przodowały: Julia Simczuk, Weronika Kisiołek i Kinga Owczarek. Wójt Jaworski wręczył też specjalne stypendium za osiągnięcia sportowe, a otrzymała je Kamila Nowak.

Gratulujemy!

Pomoc dla rolników

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego ma interesującą propozycję dla rolników. Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa  i  Rozwoju Wsi z dnia 22 marca 2017 r., w ramach poddziałania „Wsparcie z korzystania z usług doradczych”, rolnik może zawrzeć umowę na świadczenie usług doradczych. Umowa określa prawa i obowiązki stron związane z nieodpłatną realizacją trzyletniego programu doradczego. W grę wchodzi analiza sytuacji produkcyjno-ekonomicznej gospodarstwa rolnego, rachunkowość w gospodarstwie rolnym oraz jedna z sześciu innych usług, ale dopiero po przeprowadzeniu analizy sytuacji produkcyjno-ekonomicznej gospodarstwa rolnego. Poza tym pracownicy MODR-u zobowiązują się do udzielenia pomocy przy wypełnianiu wniosku elektronicznego o pozyskanie płatności bezpośrednich.

Krzysztof Szumski, dyrektor Oddziału MODR w Bielicach, przypomina, że – w tym roku kładziony jest szczególny nacisk na program działań mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu. –

Hodowcy zwierząt muszą wykazać dokładne zużycie wyprodukowanego obornika na własnych polach, ewentualnie jego sprzedaż, potwierdzoną fakturą. Narzędziem do wyliczania prawidłowych wartości są plany nawozowe. – Zachęcamy do korzystania z pomocy naszych doradców, a także licznych szkoleń, które organizujemy – mówił podczas sesji RG Rybno dyrektor Szumski.

Ile za strażacką dyspozycyjność?

Ktoś powie, że ochotnik to ochotnik i kasa się nie należy. Jednak w przypadku strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych mówimy o czymś więcej, niż tylko społeczna praca.

 Podczas styczniowego konwentu wójtów powiatu sochaczewskiego ustalono, że 15 złotych za każdą pełną godzinę udziału w działaniach ratowniczych i 8 złotych za każdą pełną godzinę udziału w strażackim szkoleniu to będą stawki w sam raz. Tu nasuwają się dwa pytania: W sam raz za co? I drugie – Co to znaczy za pełną godzinę?

Radni gminy Rybno postanowili jeszcze raz wrócić do tematu podczas majowego konwentu w starostwie. Roman Tomaszewski – komendant gminny OSP Rybno przypomniał, jak odpowiedzialna jest praca strażaka ochotnika i jak to przekłada się na jego życie prywatne i zawodowe. – Jeśli ktoś podjął się uczestnictwa w OSP, to musi liczyć się z wezwaniem do akcji w każdej, najmniej nawet odpowiedniej sytuacji. Nieważne, czy to obiad rodzinny, czy padasz na nos po powrocie z pracy. Jest alarm, zrywasz się i pędzisz na miejsce zbiórki. Każdy strażak ochotnik w pewnym momencie naraża swe zdrowie, czasem nawet życie. –

Rzeczywiście w realiach wyzwań, z którymi zmagają się ratownicy, proponowane stawki nie brzmią oszałamiająco. Tak naprawdę to najczęściej strażacy są pierwsi na miejscu zdarzenia, zabezpieczając teren i to oni często udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej, ratując życie poszkodowanym.

W zasadzie wszyscy obecni podczas marcowej sesji RG Rybno byli zgodni co do tego, że należy rozważyć zwiększenie stawek. Może powinno się również zmienić zapis o ekwiwalencie za każdą pełną godzinę, bo z tego aktualnego wynika, że akcja trwająca mniej niż 60 minut nie skutkuje żadną zapłatą.

Monika Gadzińska

.