W co gra Państwowa Komisja Wyborcza z Bezpartyjnymi i Samorządowcami? Bo w COŚ gra!

0
33

Sytuacja była taka: pozostawało jeszcze 5 godzin do upływu terminu złożenia list podpisów, gdy PKW już poinformowała media, że będzie 5 ogólnopolskich komitetów wyborczych: PiS, KO, Lewica, PSL-Kukiz i Konfederacja. Uwinęła się niezwykle. Wszystko sprawdziła tak szybko i dokładnie? Śmiem wątpić…

Komitety wyborcze BiS dowiadywały się bowiem o swojej rejestracji lub odrzuceniu list wiele godzin, a nawet dni, później. Niektóre jeszcze się nie dowiedziały, mimo upływu tygodnia, np. okręg Warszawa 2, czyli tzw. obwarzanek warszawski.

Sama Warszawa natomiast otrzymała odmowę rejestracji po dwóch dniach. Uzasadnienie? Ponad 35 proc. danych jest nieprawidłowych: nieczytelny lub zły PESEL, „podpisy” ludzi zmarłych i… (uwaga!) ponad 1000 adresów (przy prawdziwych nazwiskach i PESEL-ach), które mówią o tym, że popierający BiS obywatel gdzie indziej mieszka i gdzie indziej jest na liście spisu wyborców! Według zdrowego rozsądku, nie ma to znaczenia, bo nadal… JEST WYBORCĄ! Nie zmarłym, nie fałszywym, ale jak najbardziej żywym i konkretnym obywatelem!

Tych zakwestionowanych ponad TYSIĄC adresów to liczba, która jest wystarczająca do zarejestrowania komitetu, ponieważ „z górką” przekracza wymaganych 5000. To samo, co okręg Warszawa 1, spotkało inne nie zarejestrowane (np. Tarnów, Piotrków Trybunalski) i kilka już zarejestrowanych!

Bo PKW wystosowała do okręgowych komisji wyborczych list  nr ZPOW-611-29/19, gdzie nakazuje, „aby okręgowe komisje wyborcze, które zarejestrowały już listy tego Komitetu Wyborczego lub zgłoszonego przez ten Komitet kandydata na senatora, poddały PONOWNEJ (podkreślenie nasze – redakcja portalu, PDF pisma w załączniku) weryfikacji w rejestrze PESEL dane wszystkich osób umieszczonych na wykazach podpisów załączonych do zgłoszeń tych list i kandydatów (do osiągnięcia ustawowego minimum), o ile tego nie uczyniły przed zarejestrowaniem listy lub kandydata na senatora”.

Pytanie brzmi: czy podobne pismo zostało skierowane w odniesieniu do innych komitetów, czy tylko Bezpartyjni i Samorządowcy są tak „uprzywilejowani”?

No i się zaczęło… Komitety BiS składają oczywiście odwołania. Na odwołania, choć czas mija, nie ma szybkich odpowiedzi, bo PKW nie obliguje żaden termin. A decyzje powinny być podjęte, bo 13 września br. ma się odbyć losowanie numerów na kartach wyborczych. Mam wrażenie (ja mam wrażenie, autor tego tekstu), że będzie to trwać tak długo, aby uniemożliwić – w razie niekorzystnej decyzji PKW – odwołanie się do Sądu Najwyższego.

Powiem wprost: wygląda na to, że ktoś coś polecił w tej kwestii, bo… ponowne sprawdzanie idzie niemrawo (czy tylko w stosunku do BiS?), a na odwołania nie ma – póki co – reakcji. Pismo z PKW, które cytuję, a jego PDF zamieszczamy tutaj pod artykułem, trafiło w nasze ręce przypadkowo (szczęśliwy traf?), ale jest dość jednoznaczne. MOIM ZDANIEM, ktoś (kto?) chce utrącić Bezpartyjnych i Samorządowców jeszcze przed wyborami, bo a nuż przekroczą próg wyborczy, tak jak się to zdarzyło rok temu w wyborach samorządowych (5,3 proc.) i… zagrożą pewnym samodzielnym rządom lub nawet możliwości zawarcia jakiejkolwiek koalicji. Strach ma wielkie oczy, o czym świadczy grad pieniędzy, jaki spadł w Lublinie na obywateli na pewnej partyjnej konwencji.

Konstytucjonaliści uważają, iż każdy obywatel ma prawo mieszkać i głosować (jeśli ma ważny PESEL) na kogo chce i gdzie chce. Inaczej jest to ograniczenie praw wyborczych, które nie ma nic wspólnego z porządkiem konstytucyjnym. Myślę, że w ostatecznym rozrachunku, jeśli PKW się uprze, nie tylko Sąd Najwyższy powinien mieć zajęcie, ale i Trybunał Sprawiedliwości UE.

KAMIL WĘDROWSKI

(napisane 9.09.19 o godz. 19)

PS. Jutro zamieścimy komentarze konstytucjonalistów i uważnych kompetentnych obserwatorów życia publicznego w Polsce.

A oto telefony do PKW:

22 695 26 41

22 695 23 70

22 695 25 44

Jesteście tą sytuacją zaniepokojeni? Dzwońcie tam i pytajcie! Bo tego jeszcze w cywilizowanym świecie nie było, żeby utrącać kandydatów do parlamentu przed właściwymi wyborami…

A oto ostatnia uchwała PKW, która potwierdza tylko moje uwagi, dodana 9.09.19 o godz. 22:

 pkw.pdf – UCHWAŁA NR 228/2019 PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 9 września 2019 r. – 314 kb