W klimacie świąt Bożego Narodzenia

0
90

To niewątpliwie jedna z największych świątecznych imprez wystawienniczo-promocyjnych na Mazowszu. Kiermasz „Boże Narodzenie na Mazowszu”, to wyjątkowe wydarzenie, które odbywa się tradycyjnie w drugą niedzielę grudnia w hotelu Chopin w Sochaczewie. 8 grudnia podczas VIII jego edycji, zaprezentowało swe rękodzielnicze wyroby około 80 wystawców z różnych zakątków Mazowsza i nie tylko. Swe wyroby sprzedawali też uczniowie, harcerze, podopieczni placówek pomocowych oraz oświatowych. Na uczestników czekały konkursy, koncert kolęd a także degustacja potraw.

Kiermasz świąteczny organizowany przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Powiatowy Zespół Edukacji i Hotel Chopin to wydarzenie, które corocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem tak ze strony wystawców, którzy chętnie przybywają do Sochaczewa, jak i mieszkańców, chcących zakupić bożonarodzeniowe ozdoby i dekoracje lub prezenty gwiazdkowe dla najbliższych, W tym roku w organizację przedsięwzięcia włączyła się Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej.

W wielu miejscach Polski tego typu imprezy są już tradycją, cieszącą się popularnością wśród mieszkańców ze względu na ich nieodparty urok oraz świąteczną atmosferę. Nie inaczej jest w Sochaczewie.

Zdecydowanie najwięcej osób i instytucji, biorących udział w kiermaszu związanych jest z naszym powiatem, jednakże, w tym roku gościliśmy znaczną grupę wystawców spoza naszego regionu, m.in. z Warszawy, Łowicza, Radzymina, Otwocka, Płocka, Łącka, Grodziska Mazowieckiego, Ożarowa czy Milanówka.

Jak podkreślają organizatorzy, celem kiermaszu jest promowanie produktów lokalnych – głównie z powiatu sochaczewskiego, podtrzymywanie oraz upowszechnianie tradycji bożonarodzeniowych wśród lokalnej społeczności, ale też propagowanie i ukazanie dorobku artystycznego wielu instytucji, szkół a także twórczości osób zajmujących się rękodziełem.

W tym roku na przygotowanych stoiskach oferowano, obok misternie wykonanych bombek na choinkę, także stroiki, ozdoby, serwety czy kartki świąteczne. Były stoiska z robótkami szydełkowymi, produktami wykonanymi z drewna, masy solnej czy papierowej wikliny. Nie zabrakło wystawców, którzy oferowali ręcznie wykonaną biżuterię, materiałowe zabawki dla najmłodszych czy torby oraz poduszki. Było też coś dla podniebienia, m.in. piernikowe cuda, miody, ciasta, powidła, syropy i tradycyjnie swojskie wyroby wędliniarskie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem każdego roku.

Zaprezentowali się również podopieczni naszych powiatowych placówek, w tym: uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, Zespołu Szkół w Teresinie, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza. Ozdoby świąteczne sprzedawali podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie a także licznie przybyłe sochaczewskie drużyny harcerskie, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz wychowankowie z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach. Było stoisko Szkoły Podstawowej w Feliksowie a także dwa Koła Gospodyń Wiejskich, z Kozłowa Biskupiego i Wyczółek. Przeprowadzono zbiórkę na rzecz Mikołaja Rokickiego a także Mai Kapłon.

Z koncertem kolęd po godzinie 11.00 wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych z Erminowa. Organizatorzy zadbali o konkursy z nagrodami. Już po raz czwarty przyznano puchar starosty Jolanty Gonta dla najatrakcyjniejszego stoiska. W tym roku otrzymała go Joanna Soszka z Sochaczewa. Jak zawsze uczestnicy mogli w trakcie kiermaszu degustować świąteczne potrawy przygotowane tym razem z polskiej wieprzowiny.

Każdego roku kiermasz odwiedzają z chęcią też samorządowcy. Tak było i tym razem.

Organizatorów reprezentowali Jolanta Gonta starosta sochaczewski wraz z Tadeuszem Głuchowskim, wicestarostą i Andrzejem Kierzkowskim, przewodniczącym Rady Powiatu. Ponadto, spośród radnych powiatowych kiermasz odwiedził m.in. Daniel Janiak, Filip Kopka czy Bogdan Dobrzyński a także Aneta Roskosz, która jednocześnie jako przewodnicząca Rady Powiatowej MIR zachęcała do degustacji stoiska z polską wieprzowiną, udziału w licznych konkursach a to wszystko w ramach środków z funduszu promocji mięsa wieprzowego przyznanych przez izby rolnicze.

Obecni byli też burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej. Kiermasz odwiedzili także Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Mazowieckiego oraz wójt Jan Paweł Kraśniewski.

.