W niemym kinie

0
47

Pierwszy Filmowy Jam Session w Sochaczewskim Centrum Kultury za nami. Goście, którzy odwiedzili Klub Kontrast mieli okazję poczuć się trochę jak w starym kinie. Ten starodawny klimat zapewnił pokaz filmu niemego „Mocny człowiek” z 1929 roku. Projekcja połączona została z improwizacjami muzycznymi i okazało się, że jest to bardzo dobre połączenie.

Filmowy Jam Session poprowadził Gamid Ibadullayev, który na pierwsze spotkanie wybrał film pt. „Mocny człowiek”. Jest to ostatnia polska produkcja z epoki kina niemego. Prowadzący muzyczno-filmowy wieczór w kilku zdaniach przybliżył gościom klubu historię powstania „Mocnego człowieka”. Opowiedział też o specyfice i walorach kina niemego. Wprowadzenie było krótkie, bo tego wieczoru dużo ważniejszy niż słowa był film. Został on oczywiście uzupełniony muzyką na żywo. Zagrali: Marek Chrzan, Łukasz Rogowiecki, Ireneusz Wasilewski i Gamid Ibadullayev. Muzycy skryci w mroku, poprzez improwizacje dźwiękowe bieżąco reagowali na obraz prezentowany na ekranie.

Uważni słuchacze szybko wychwycili ciekawe brzmienia gitary, fortepianu i perkusji. Była to mocna, żywiołowa i energetyczna muzyka, która idealnie wkomponowała się w charakter filmu. Jego odbiór, za sprawą muzycznego tła, okazał się dużo bardziej intensywny niż można się było spodziewać. Kontrastowicze byli zachwyceni. Gdy pokazały się napisy końcowe wszyscy nagrodzili muzyków brawami. To dzięki ich muzyce nieme kino przemówiło tego wieczoru fantastycznymi dźwiękami.

Iza Strzelecka