W poniedziałek rozpoczyna się remont ul. 15 Sierpnia

0
64

Rozpoczyna się remont pierwszego, miejskiego odcinka ulicy 15 Sierpnia. Firma Trakt opracowała i uzgodniła z odpowiednimi służbami projekt organizacji ruchu i zapowiada, że najpierw zajmie się układaniem sieci kanalizacji deszczowej.

Od 2 marca w ulicy 15 Sierpnia kierowcy napotkają ruch wahadłowy, gdyż czasowo z  użytkowania wyłączane będą niewielkie, około 50-metrowe odcinki, by ekipy budowlane mogły układać w pasie drogowym kanalizację deszczową. Cała jezdnia ma również zostać wyfrezowana.

Najpierw deszczówka

Najważniejsze jest, że na tym etapie firma nie zamknie ulicy dla ruchu, a to oznacza, że nie trzeba wyznaczać objazdów ani korygować tras przejazdu autobusów ZKM, choć ze względu na ruch wahadłowy zapewne pojawią się lekkie opóźnienia.

By utrudnienia w ruchu były jak najmniejsze wykonawca podzielił remont na etapy. Gdy zajmie się konkretnym odcinkiem ulicy 15 Sierpnia, na jego końcach kierowcy zobaczą pracowników kierujących ruchem. Prosimy, by stosować się sygnałów i zachować szczególną ostrożność. Od razy chcę prosić kierowców o cierpliwość i wyrozumiałość. Zarówno ratusz jak i firma Trakt zrobią wszystko, by utrudnienia były jak najmniejsze i trwały jak najkrócej – deklaruje wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.

Równolegle z drogą miasto chce budować nowe oświetlenie. Na zlecenie ratusza firma Millsen pracuje nad dokumentacją przebudowy oświetlenia na odcinku od ul. Traugutta do Łuszczewskich (wraz z Pionierów). W tegorocznym budżecie odłożono na ten cel 300.000 zł.

Od LO do Broniewskiego…

Przypomnijmy, że miasto podzieliło remont ulicy 15 Sierpnia na dwie części. Zaczynający się właśnie pierwszy etap obejmuje odcinek między LO Chopina a ulicą Broniewskiego i ma wartość 4,57 mln zł, przy czym w 60 procentach koszty prac pokryje rządowa dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych (2,72 mln). Budowlańcy zajmą się odcinkiem o długości prawie 600 metrów i do końca wakacji przebudują drogę, ułożą 750 m chodnika, wydzielą dwustronną ścieżkę rowerową, ułożą nowe odcinki kanalizacji deszczowej (wylot jest już gotowy).

…i od Broniewskiego do obwodnicy

Ale będzie też remontowany drugi odcinek – od Broniewskiego do obwodnicy. Wniosek o dotację na ten cel trafił już do Funduszu Dróg Samorządowych (FDS), a wojewoda umieścił go na liście rekomendowanych do dofinansowania. Do podpisania stosownej umowy brakuje już tylko podpisu premiera zatwierdzającego mazowiecką listę zadań drogowych z dotacją FDS. Na marcowej sesji zapadnie decyzja, czy także tam budować nowe oświetlenie. Na opracowanie stosownej dokumentacji burmistrz wydzielił 30 tys. zł, ale do uruchomienia tych środków niezbędna jest zgoda radnych.