W próbkach z asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi znaleziono mieszaninę RNA i witaminy B3

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.CNN

Cząsteczki organiczne wykryto w próbkach pobranych przez japońską misję Hayabusa2 z bliskiej Ziemi asteroidy Ryuku.

„Kiedy naukowcy przeanalizowali próbki pobrane z dwóch różnych miejsc na asteroidzie, znaleźli uracyl, jeden z budulców RNA oraz witaminę B3 lub niacynę (ważny kofaktor metabolizmu żywych organizmów).

Uracyl jest zasadą nukleinową lub związkiem zawierającym azot. Jest to jedna z pięciu zasad nukleinowych w DNA i RNA, białkach i cząsteczkach przenoszących informacje genetyczne i instrukcje ważne dla żywych komórek.

Badanie opisujące wyniki zostało opublikowane we wtorek w czasopiśmie Naturalna komunikacja.

Ryugu to bogata w węgiel asteroida w kształcie rombu, o średnicy około 3000 stóp (1 km). Hayabusa2 to pierwsza misja, której celem jest zwrócenie próbki podpowierzchniowej z asteroidy na Ziemię.

Japońska Agencja Badań Lotniczych i Kosmicznych pobrała próbkę z powierzchni asteroidy w lutym 2019 r., a następnie wystrzeliła miedzianą „kulę” w asteroidę, tworząc krater uderzeniowy o szerokości 33 stóp (10 metrów). Próbka została pobrana z tego dołu w lipcu 2019 roku. Później Hayabusa2 poleciał z powrotem na Ziemię i wylądował w Australii w grudniu 2020 roku.

We wcześniejszych analizach naukowcy odkryli aminokwasy i inne cząsteczki w próbkach z Ryukyu, podczas gdy uracyl i niacynę znaleziono w meteorytach, które spadły na Ziemię.

„Naukowcy już wcześniej znajdowali nukleozasady i witaminy w niektórych meteorytach bogatych w węgiel, ale zawsze istniała kwestia zanieczyszczenia przez ekspozycję na środowisko Ziemi” – powiedział w oświadczeniu profesor nadzwyczajny Yasuhiro Oba z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii. „Ponieważ sonda Hayabusa2 zebrała dwie próbki bezpośrednio z asteroidy Ryugu i dostarczyła je na Ziemię w zapieczętowanych kapsułach, zanieczyszczenie można wykluczyć”.

Naukowcy odkryli molekuły, gdy zanurzyli cząstki pobrane z Ryuku w gorącej wodzie i przeanalizowali wyniki za pomocą różnych metod monitorowania, takich jak chromatografia cieczowa i spektrometria mas.

Później zespół wykrył sygnatury uracylu, niacyny i innych związków organicznych zawierających azot.

„W próbce znaleziono inne cząsteczki biologiczne, w tym aminokwasy, aminy i kwasy karboksylowe występujące odpowiednio w białkach i metabolitach” – powiedział Oba.

Ogólnie rzecz biorąc, dotychczasowe odkrycia z próbek Ryugu stanowią kolejny dowód na to, że cegiełki życia powstały w kosmosie i zostały dostarczone na Ziemię miliardy lat temu przez meteoryty.

Cząsteczki mogły najpierw powstać w wyniku reakcji fotochemicznych w lodzie kosmicznym, zanim istniał nasz Układ Słoneczny, powiedział Oba.

Stężenie cząsteczek w obu próbkach jest różne, ale może to być spowodowane ekspozycją na surowe środowisko kosmiczne. Ryuku mógł być częścią większego ciała niebieskiego, takiego jak kometa, które zostało rozbite na kawałki w wyniku zderzeń z innymi obiektami kosmicznymi.

„Nie ma wątpliwości, że biologicznie ważne cząsteczki, takie jak aminokwasy i nukleozasady w meteorytach/meteorytach, zostały dostarczone na Ziemię” – powiedział Oba. „W szczególności spodziewamy się, że mogły odegrać rolę w ewolucji prebiotyków na wczesnej Ziemi”.

Gdy kosmiczne skały zderzyły się z innymi planetami w naszym Układzie Słonecznym, mogły przenosić podobne bloki życia.

„Nie mogę powiedzieć, że obecność takich substancji bezpośrednio prowadzi do powstania/istnienia życia pozaziemskiego, ale przynajmniej ich składniki, takie jak aminokwasy i zasady nukleinowe, są prawdopodobnie wszędzie w kosmosie” – powiedział Oba.

Teraz naukowcy chcą wiedzieć, jak często te cząsteczki występują w asteroidach. Na szczęście próbka innej asteroidy o nazwie Bennu zostanie dostarczona na Ziemię we wrześniu przez sondę NASA Origin, Spectral Description, Resource Identification, Conservation-Regolith Explorer lub OSIRIS-REx.

„Odkrycie uracylu w próbkach z Ryukyu wzmacnia obecne teorie dotyczące pochodzenia zasad nukleinowych na wczesnej Ziemi” – powiedział Oba. „Misja NASA OSIRIS-REx zwróci w tym roku próbki z asteroidy Bennu, a badanie porównawcze składu tych asteroid dostarczy dodatkowych danych do rozwinięcia tych teorii”.

READ  Prognozy play-offów NFL na tydzień 17: Jak wyniki z tego tygodnia mogą zmienić obraz play-offów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *